Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hru na jeden koš si v České Třebové zkusila i esa

Jiří Jelínek (vlevo) se pokouší doskočit míč při jednom ze soubojů na venkovním streetballovém turnaji v České Třebové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

18 2016
Amatérští hráči i borci, které basketbal živí. Ti všichni se potkali na již 19. ročníku turnaje Streetball Cup v České Třebové. V areálu tamního gymnázia se utkalo na 180 hráčů a hráček.

Princip je stejný. Dostat míč do obroučky. Jenže zbytek se od klasického basketbalu notně liší. Kratší čas, jiná pravidla, asfalt či plast místo palubovky, menší počet hráčů, kovové síťky místo klasických látkových, ale hlavně jen jeden koš. To vše v sobě skýtá streetball, oblíbená venkovní letní výplň času řady basketbalových profíků. Ti nechyběli ani ve Třebové, kde se v sestavě tříčlenných družstev ukázala řada tváří z naší nejvyšší soutěže.

„Zdejší streetballový turnaj má velkou tradici. Myslím, že jsem tu byl už po osmé v řadě. Kvalita turnaje má rostoucí tendenci, a to je super. Před pěti lety zde byly týmy jen z kraje, dnes už jsou tu týmy z Polska a Slovenska,“ pochvaloval si křídelník svitavských Turů Jan Špaček, který se na place potkal i s týmovými parťáky Tomášem Teplým, Petrem Andresem či Radkem Jurkou. Nechyběl ani exsvitavský pivot Jiří Jelínek.

„Byl tu i děčínský Jakub Houška,“ přidal jméno dalšího známého účastníka hlavní organizátor Marek Trejtnar, který se neplánovaně zapojil i do hry. A k sobě do týmu přibral samotného patrona celého turnaje, kterým nebyl nikdo jiný než pivot pardubického klubu Kamil Švrdlík. Zkušený hráč streetballu ovšem spíše pozoroval, jak si vedou jeho ligoví soupeři. A ti si rozhodně nic nedarovali. Však není překvapením, že při „streetu“ se hraje více na ostré lokty.

„Streetball je rozhodně tvrdší než klasický basketbal,“ přiznal Špaček. „Na venkovním hřišti můžete porazit kohokoli i prohrát s kýmkoli, a to je na tom to hezké. Vždy musíte makat na sto procent,“ prohlásila svitavská opora, která sobotní klání brala jako start přípravy.

„Do ní nám zbývá čtrnáct dnů, začínáme 1. srpna, a tak je potřeba být připravený i na přípravu,“ usmíval se Špaček.

Také jeho jméno budiž důkazem, že se prestiž turnaje každým rokem zvyšuje. Pořadatelé proto letos již dlouho dopředu mohli zahlásit, že kapacita třiceti přihlášených mužských týmů je vyčerpána.

„Možná by to šlo ještě navýšit, pokud by se hrálo i v tělocvičně. Případně by to šlo udělat dvoudenní,“ naznačil šéf akce Trejtnar.

Na atraktivitě přidalo i hrací vybavení. Barevný plastový povrch bývá obvyklý spíše na větších turnajích. „Podařilo se nám zajistit dvě plastová a čtyři asfaltová hřiště. Měli jsme to udělané tak, aby se týmy točily a každý si zahrál na obou površích,“ popsal Trejtnar.

K obdobným turnajům patří i doprovodné dovednostní soutěže, které si vychutnali i příchozí diváci ve Třebové. Populární smečování v minulosti dvakrát ovládl i Jan Špaček. Loni triumfoval pardubický Josef Příhonský.

„Letos byl level hodně vysoký. Kluci dělali neskutečné kousky. Byl to mazec,“ pochvaloval si Trejtnar.

Dále se soutěžilo i ve střelbě trojek či soutěži o nejkurióznější koš.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze