Nadal prohrál s Goffinem a odstoupil z Turnaje mistrů, uspěl Dimitrov

KONČÍM. Tenista Rafael Nadal se musel kvůli přetrvávajícím problémům s kolenem odhlásit z Turnaje mistrů. První duel s Belgičanem Goffinem prohrál. | foto: Reuters

14 2017
Světová tenisová jednička Rafael Nadal vstoupil do Turnaje mistrů v Londýně porážkou 6:7, 7:6, 4:6 v duelu s Belgičanem Davidem Goffinem. Na tiskové konferenci poté Španěl oznámil, že se ze závěrečného podniku sezony odhlašuje kvůli přetrvávajícím bolestem kolene. V úvodním pondělním duelu vyhrál Bulhar Grigor Dimitrov nad Rakušanem Dominicem Thiemem 6:3, 5:7, 7:5.

Goffin v prvním setu dvakrát sebral soupeři podání, ale Nadal, jenž na začátku listopadu odstoupil z turnaje Masters v Paříži kvůli bolestem v koleně, dokázal pokaždé vyrovnat. Tie-break vyhrál Belgičan 7:5 a ve čtvrtém vzájemném zápasu poprvé uhrál proti Nadalovi set.

Ve druhé sadě si Goffin vypracoval vedení 5:3 a podával na vítězství. Nadal odvrátil mečbol a ztrátu znovu smazal, ve dvanáctém gamu pak belgický tenista při vedení 40:0 promarnil další tři příležitosti zápas ukončit.

Ani to Goffina nevyvedlo z míry. Útočil dál, světové jedničce nastřílel celkem 14 es a ve třetím setu získal čtyři hry za sebou. A tentokrát už favorizovaný soupeř neměl na vyrovnání sílu.

V pondělích dueech ve skupině Peta Samprase uspěl i šestadvacetiletý Bulhar Dimitrov zvládl výborně úvodní set. O dva roky mladší Rakušan Thiem, jenž na Turnaji mistrů startuje podruhé za sebou, se však ve druhé sadě výrazně zlepšil na podání a vyrovnal. Rozhodující třetí set ale nedotáhl a první utkání v roli světové čtyřky prohrál.

Nadalův konec

Španělskému tenistovi zatím trofej z Turnaje mistrů ve sbírce úspěchů chybí. Levou rukou hrající rodák z Mallorky postoupil dvakrát do finále, ale ani v jednom neuspěl. Bez ohledu na londýnské výsledky má už nicméně jistotu, že počtvrté v kariéře zakončí rok v čele žebříčku.

Ale znovu to bude bez trofeje ze závěrečného ATP Finals.

Rafael Nadal o konci v Londýně

Ohlas

Nadal po duelu s Goffinem na tiskové konferenci oznámil, že v Londýně končí. Znovu se ozvaly bolesti v kolenou, kvůli kterým musela před týdnem vzdát prestižní turnaj v Paříži.

„Udělal jsem maximum, abych byl připraven,“ doplnil krátce. „Rozhodl jsme se během zápasu. Vzdal bych po vítězství i po porážce,“ vysvětlil.

Nadala nahradí jeho krajan Pablo Carreňo Busta, desátý hráč žebříčku.

14.listopadu 2017 v 06:00, příspěvek archivován: 14.listopadu 2017 v 07:11

"I am off and the season is finished. I am really not ready to play..." Rafael #Nadal quits the #NittoATPFinals after a three-set loss to David #Goffin. More here >>> https://t.co/kBDpSs7MJl https://t.co/0Gmi2VGYLf

„Nemyslím si, že si můj skvělý rok zasloužím zakončit takovou cestou,“ smutnil Nadal před novináři.

Španěl letos odehrál 78  zápasů(z toho 67 vítězství), což je daleko vyšší číslo než v minulosti. Zahrál si finále Australian Open proti Federerovi, podesáté vládl pařížskému Roland Garros, dominoval i US Open. Celkem přidal šest turnajových titulů.

Poprvé za posledních deset let startoval Nadal na všech čtyřech grandslamech a devíti prestižních turnajích Masters. Letos se na Turnaj mistrů do londýnské O2 Areny kvalifikoval potřinácté.

Čtyřikrát už v minulosti nemohl nastoupit. V pondělí pozdě večer oznámil, že ani letos se vysněného titulu nedočká.

Skupina Woodbridge a Woodfordea:

B. Bryan, M. Bryan (5-USA) - J. Murray, Soares (4-Brit./Braz.) 7:5, 6:7 (3:7), 10:8
Kubot, Melo (1-Pol./Braz.) - Dodig, Granollers (7-Chorv./Šp.) 7:6 (7:2), 6:4