Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentantky na hradeckém zimním stadionu. Zavázalová: Snad nalákáme

Kateřina Zavázalová (vlevo), ilustrační foto | foto: ČBF / Pavel Netolička

4 2016
Led se vymění za palubovku, drsňáci za nekompromisní dlouhánky a hokejové branky za bezedné koše. To je plán na hradeckém zimním stadionu pro příští víkend. Od pátku 10. do neděle 12. června zde totiž proběhne mezinárodní turnaj basketbalistek.

A nebude to turnaj ledajaký. Třídenní klání nejenže bude sloužit trenérům národního týmu, aby si vyhlédly hráčky pro reprezentaci, ale zároveň to bude test pro organizátory, kteří zde už za rok budou připravovat mistrovství Evropy v basketbalu žen 2017. Právě hradecká aréna bude pro český národní tým domácím stánkem.

V omlazeném kádru současné reprezentace, kterému sice schází největší hvězdy předchozích sezon užívající si zasloužené volno, ale rozhodně mu nechybí nadšení a bojovnost, se objeví také hradecká lvice Kateřina Zavázalová. Ta jen musí vyměnit halu na Eliščině nábřeží za zimní stadion.

„Sice se hraje na zimáku, ale myslím, že to bude domácí prostředí. Už jenom díky lokalitě a tréninkům. Navíc by to mohlo být lákavé pro lidi, protože v téhle hale se basket ještě nikdy nehrál. Věřím, že to bude zážitek pro hráčky i pro fanoušky,“ nemůže se závěru příštího týdne dočkat hradecká rozehrávačka.

Češky pro turnaj postavily dva celky. Kromě už zmíněného týmu žen také reprezentaci juniorek, která se připravuje na ME do 20 let. V tomto týmu má domácí basketbalová škola hned trojí zastoupení (Gabriela Andělová, Michaela Kaňuková a Michaela Matušková). Čtveřici celků pak doplňují seniorské reprezentace Maďarska a Rumunska. Vzájemné souboje tak slibují vyrovnaný průběh a vzájemnou rivalitu.

„Byla bych hrozně ráda, kdyby nám fanoušci vytvořili domácí prostředí i na zimáku a kdyby se tím pořádně zpropagovala Evropa. Nejenom my hráčky, ale také diváci si musí zvyknout, že se dá hrát ve větším prostředí. Dobrým lákadlem by mohl být samotný národní tým,“ věří Zavázalová. Je pravděpodobné, že národní barvy přilákají pověstné hradecké publikum také do ochozů zimního stadionu.

Turnaj v Hradci Králové

pátek 10. června:
Rumunsko – Maďarsko (16:30)
Česká republika – Česká republika U20 (19:00)

sobota 11. června:
Maďarsko – Česká republika U20 (16:30)
Česká republika – Rumunsko (19:00)

neděle 12. června:
Maďarsko – Česká republika (12:00)
Rumunsko – Česká republika (15:00)

To by bylo dobrým příslibem i směrem k příštímu červnovému evropskému šampionátu. Strach, že by se basketbalová reprezentace ve východočeské metropoli necítila jako doma, Zavázalová nemá: „Hradec je sportovní město, lidé tu sportem žijí. Když na mistrovství Evropy přijedou i fandové z ostatních koutů republiky, vytvoří se tu pravá domácí atmosféra.“

Ač nováček v seniorské reprezentaci Zavázalová má za sebou už zajímavou zkušenost. V květnu nechyběla na šestizápasovém turné národního týmu v Číně. „Byl to pro nás všechny zážitek a ohromná zkušenost. Hrály jsme v takovém složení poprvé. Jsme rády, že jsme se vzájemně seznámily a dostaly do povědomí. Jsem za tu zkušenost ráda,“ vzpomíná na utkání s Čínou, Černou Horou a Novým Zélandem.

„Určitě nás to posílilo. Poznaly jsme se na hřišti i mimo něj. To je důležitá okolnost pro týmovou chemii. Pořád ale máme obrovské rezervy, abychom mohly něčeho dosáhnout. Na turnaji se chceme prezentovat agresivní a útočnou hrou,“ míní hradecká reprezentantka.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze