Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Turistický ráj v Beskydech? U toho golf nesmí chybět

Golfové hřiště ve Velkých Karlovicích. | foto: Martin Kabát

25 2010
V samém srdci valašských kopců, ve Velkých Karlovicích, se naplnil sen místního guru Milana Hradila, předčasně zemřelého golfového nadšence a mecenáše. Pod hotelem Horal začalo fungovat znormované devítijamkové hřiště, naprosto originální a netypické, svým zasazením do údolíčka ale přísně logické.

Bývalý spolumajitel velké zlínské firmy HP Tronic Milan Hradil je svými někdejšími spolupracovníky a pokračovateli uctíván jako vizionář a zároveň hybatel ohromných změn, jež jsou v ondy zapomenutém kraji s chátrajícími rekreačními budovami už zcela zřetelné.

Vyjít na terasu Horalu znamená pochopit krásu Beskyd i záměry muže, jenž z peněz získaných byznysem začal budovat něco jako oázu. Projekt, jemuž dala zelenou i dědička Danuše Hradilová, dal práci 140 lidem, což znamená největší regionální podnik až někam ke Vsetínu.

"Jinak než z turistiky tenhle kraj nemůže žít," říká znalec prostředí a zároveň prezident zdejšího golfového klubu Leo Bača. Neváhá ukázat na chatku pod svahem, kolem níž se vine fairway a kde je už dlouhá léta doma.

Všudypřítomné biozóny

Čtyři jednoduché jamky byly v Karlovicích už dávno, pak se však výstavba na několik let zastavila. Poloha v chráněné krajinné oblasti si vynutila vleklá jednání s ochranáři.

"Ono to tady vypadá docela normálně, jako všude v okolních údolích. Ale vegetuje zde velká spousta rostlinných i živočišných společenstev, na něž jsme museli brát ohled. Než jsme z běžné louky udělali fairway, museli jsme přestěhovat spoustu petrklíčů. Jinde jsme stěhovali pařezy, protože v nich měli zimoviště vzácní brouci," vysvětluje Bača.

Golfové hřiště ve Velkých Karlovicích.

Takových zásahů bylo nepočítaně. Navíc do prostor budoucích drah nesměla vjet těžká technika, aby se původní skladba terénu poškodila co nejméně.

Výsledkem je public a parem 64, kde oproti hřištím "normálních" rozměrů chybí pětiparová jamka. Zato je sem nakupeno množství obtíží. Hřiště není v žádném případě lehké.

Hra strmě dolů. Pak zase šikmo vzhůru, vždyť v zimě je tu sjezdovka. Odpal přes horizont, ke všemu silně nakloněný. Rána kolem dřevěné chalupy. Zrádné greeny. A samozřejmě množství biozón, kam se pro míč nesmí.

Golfové hřiště ve Velkých Karlovicích.

Že je ale hřiště "hratelné", o tom se přesvědčili účastníci zahajovacího turnaje v minulém týdnu. A zároveň ocenili perfektně umístěné orientační a informační tabule, navíc v tak kvalitním vyhotovení, že by mnohá hřiště mohla závidět.

Na golf i do okolí

Rodina českých hřišť se nerozrostla o takové, jež bude přitahovat golfisty z velké dálky, toužící hrát jen a právě tady. To dobře ví Michal Vala, jenž má ve firmě HP tronic na starost modernizaci a rozšíření Horalu.

"Hřiště bude především pro hotelové hosty. Chceme nabízet golfové balíčky. Do hodiny jízdy je kolem nás pět hřišť, takže každý hráč u nás může strávit pěkný golfový týden," uvedl manažer, jenž pro příští sezonu už vyjednal úzkou spolupráci s okolními resorty a tím pádem i slevy pro návštěvníky Horalu.

Hotelový komplex bude lákat hosty na rozsáhlý wellness a relaxační centrum, thajské masáže od domorodých specialistek. Momentálně se dostavuje bazén, brzy přibudou tenisové kurty.

Golfové hřiště ve Velkých Karlovicích.

Golf může být jedním vrcholů programu pro hráče, ale i pro ty, kteří se jimi teprve stanou. V sousedství Horalu je totiž klubovna s veškerým vybavením, simulátorem a malým, ale kompletním indoorem. Bača připomíná, že klub teď začne budovat driving range.

Vala nepředpokládá pokles zájmu, ačkoli se ceny za ubytování v pokojích s moderním designem zvednou. Společnost provozuje i luxusní hotel Lanterna a ten hlásí plnou obsazenost. A golf bude moci spojit i s ubytováním v levnějším dvouhvězdičkovém Galiku, třetím z portfolia.

"Mělo by to být zcela podle vize pana Hradila, jenž tady chtěl mít turistický ráj v Beskydech," dodává Vala.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze