Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tua se chystá na Lewise

16 2000
A u c k l a n d - Sedmadvacetiletý David Tua, sto deset kilogramů vážící boxer z Nového Zélandu, se 11. listopadu pokusí vzít Lennoxu Lewisovi z Británie titul mistra světa těžké váhy Světové boxerské rady (WBC). Dosud není jisté jen, zda se zápas uskuteční v Torontu, nebo v Las Vegas. Za to už oba bijci znají částky, které bez ohledu na výsledek dostanou. Tua 3,5 milionu dolarů a procenta z prodeje televizních práv, Lewis přes deset milionů (kolem 390 mil. korun).

Manažer novozélandského boxera Kevin Barry na tiskové konferenci ve Wellingtonu hovořil o svém svěřenci v superlativech. "Boxuje profesionálně už osm let, když začínal v profi ringu bylo mu devatenáct a vážil osmdesát šest kilogramů, nyní má sto deset a je v nejlepší fyzické i psychické pohodě," tvrdí Barry. V profesionálním ringu vyhrál Tua sedmatřicet utkání, z toho ve dvaatřiceti případech soupeře knockoutoval.

Nvozépandský Boxer pochází z malého Samoaského ostrova Faleatiu, kde žije necelých čtyři sta obyvatel. K boxu jej vedl od útlého věku vedl otec, který měl malý obchod. "Otec zval dospělé muže, aby se mnou boxovali a když vyhráli, dal jim bochník chleba nebo moučník," popisoval tvrdé začátky.

V deseti letech se rodina přestěhovala do Aucklandu a Tua začal trénovat v boxerském klubu. "V té době jsem se dostal do party a dělal hodně špatných věcí," přiznává Lewisův vyzyvatel, ale hned dodává... "Ale díky rodičům jsem zůstal u boxu a našel správnou cestu." Ze čtyřiaosmdesáti utkání v amatérském ringu pětasedmdesát vyhrál, z toho šedesát před limitem. V roce 12992 reprezentoval Nový Zéland na olympijských hrách v Barceloně kde získal bronz a hned poté přešel k profesionálům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze