Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trpělivost držela Jakše na lyžích. Teď znovu slyší: Můžeš být nový Bauer

MISTR A NÁSTUPCE. Lukáš Bauer (vlevo) a Martin Jakš. | foto: ČTK

1 2010
Jmenuje se Martin Jakš. Už 24 let. Čím dál častěji teď ale slyší: Jsi nový Lukáš Bauer. Ještě hlasitěji tahle výzva zněla o víkendu na Světovém poháru v Kuusamu, kde žák svého lyžařského učitele porazil. "Měl jsem trochu obavu, jak to vezme," rýpnul si Jakš do reprezentačního kolegy.

Oba preferují klasiku, oba trénuje Miroslav Petrásek. Ale pouze mladší z "Bauerů" se stal mistrem světa, i když zatím jen v kategorii do 23 let.

Jenže mezi dospěláky pořád Jakš čeká na výsledkovou explozi. "Rád bych, kdyby tahle sezona byla návratová," přeje si lyžař z Železné Rudy.

Když před dvěma lety v pohárových závodech vystrkoval růžky a z prologu při finále SP v Bormiu si odvezl třetí místo, předpovídali mu velké věci. Jenže on se na dvě sezony zastavil, vinou zdravotních komplikací se výsledkově potácel, možná i ztrácel víru.

"Ale jedna z mých vlastností je, že jsem trpělivý, budu takový dál a píle se zúročí," věří.

Nakročení zpět do špičky ukázal v olympijském Vancouveru, kde si jako člen štafety dojel pro bronz. Po návratu z Kanady vtrhl v barvách profitýmu na horská kola, letní přípravu přežil bez nemocí a teď tvrdí:

"Věřím, že forma bude gradovat. První závody jsme jeli z plné přípravy, neladili jsme. Výsledky tak budou ještě lepší."

V Gällivare na klasické desítce v rámci severského miniturné finišoval na 16. místě. Před Bauerem. Byl maximálně spokojený. Pochválil si pak i slabší bruslařskou etapu. V poháru je průběžně čtyřiadvacátý a posbíral 48 bodů, o sto méně než sedmý Bauer.

Ale zdá se, že konečně naplňuje velké očekávání. "Jen jestli vůbec někdy takových výsledků dosáhnu," uvažoval. "Samozřejmě bych byl rád, aby tomu tak bylo, ale laťka od Lukáše visí vysoko."

Tak zatím aspoň okoukává, jak mistr ke svému řemeslu přistupuje. Trénují spolu, Jakš se snaží pomáhat Bauerovi ve sprintech, ten zkušenější zase mladšímu radí jak na distance.

"Aspoň je vidět, že u nás jezdí dobře i někdo jiný než jenom Bauer," říká pan učitel. "Martin se navíc dostává do nové role, i když mu to občas není po chuti. Už to není o tom absolvovat závod a jít si lehnout. Vstup do sezony měl výborný a paradoxně to má svoje nevýhody. Musíte si třeba vymýšlet, co říct do novin."

Sám Bauerův elév si ale tlak na novou roli nepřipouští.

"Před třemi lety jsem zažil výbornou sezonu a tam jsem vnímal, že jsem tlačen do role nástupce," vzpomněl. "Dva roky nebylo nic a teď najednou to řeším znovu. Ale nerad bych, aby se to zakřiklo..."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze