Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trpěl jsem, bolelo to, říkal Contador. Ale právě tak se vyhrává Tour de France

V PAŘÍŽI. Cyklisté projíždí Champs-Elysées při poslední, dvacáté etapě Tour de France. Ve žlutém trikotu vedoucí muž závodu Contador. | foto: AP

26 2010
Pauillac (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V noci před rozhodující časovkou Tour de France nespal dobře. "Měl jsem strašné bolesti břicha," prozradil Alberto Contador. Pak poprvé za tři týdny ukázal, že trpí. "Byl to nejtěžší den Tour. Uf, je to moje nejemotivnější vítězství," povídal pak španělský El Pistolero.

Pořád si zakrýval obličej. Nevěřil. A současně slavil, potřetí ovládl nejslavnější cyklistický závod světa. "Vzpomněl jsem si na všechny oběti, které jsem Tour dal. Když jsem projel cílem, moc se mi ulevilo."

Byly dny, kdy jste o vítězství pochyboval?
Jistě přišly momenty, kdy jsem nebyl v nejlepší formě.

Kdy?
Nechci říkat, kdy přesně to bylo, protože vím, že Tour jsem vyhrál i tím, že jsem neukázal emoce, že jsem blufoval.

Loni byl závod náročný psychologicky. Letos víc fyzicky?
Žádná Tour není jednoduchá a je jedno z jakého pohledu. Ale přiznávám: tahle byla z těch těžších.

Měl jste během časovky obavy, že žlutý dres ztratíte?
Jako nikdy! Znal jsem odstupy na Andyho a neměl jsem svůj den. V jednu chvíli jsem slyšel, že má pět sekund náskok a já už neměl jak zrychlit. Měl jsem těžké nohy. Říkal jsem si: Bože, je to ztracené. Ale vydržel jsem až na cílovou pásku, bojoval jsem do posledního metru.

Proč se vám jelo tak špatně?
V noci jsem nespal. Čekal jsem, že to bude těžký den, ale že až tak? Určitě to byl můj nejhorší den na Tour, prošel jsem si utrpením. Ale to je jediná cesta, jak vyhrát Tour.

Zdálo se, že jste letos nebyl tak silný.
A víte proč? Strašně jsem dřel, abych na tuhle Tour přijel v top formě. Neúčastnil jsem se moc závodů, ale když jsem někam přijel, chtěl jsem zajet super výsledek. Trénoval jsem do úmoru. Je to divné, v červnu jsem se cítil stejně jako loni tou dobou. Ale cyklistika není matematika, někdy máte pocit, že se všechno daří a ono je to naopak. Srážely mě i alergie. Nebyl jsem prostě na úrovni loňského roku.

A taky Schleck se hodně zlepšil, ne?
On je skvělý závodník, ukázal to už loni. Je to taky otázka mentality, má povahu vítěze. Myslím, že budeme bojovat ještě několik let, ten duel má daleko do svého konce. Ale zase netvrdím, že v příštích letech to bude jen bitva mezi námi dvěma. Velké závody se dnes vyhrávají velice těsnými rozdíly, jako tady 39 sekund. Všichni jsou na stejné úrovni.

Myslíte, že bez technického problému Schlecka na Port de Bales byste stál i tak na nejvyšším stupínku?
Na téhle Tour se stalo tolik věcí, byly tu epizody na kostkách, v etapě do Spa, v Avoriaz. Ale závod kvůli tomu, abychom to zjistili, znovu nepojedeme.

Měl jste na něj tehdy počkat?
Pravidla se interpretují mnoha způsoby. Nemyslím si, že je nějaká příručka, která by se měla dodržovat. Pravidla se musejí přizpůsobovat dané situaci.

Vaše budoucnost bude dál spojena se současným týmem?
Zkoumám několik možností a Astana je jednou z nich. Rád bych měl jasno co nejdřív. Ale teď chci hlavně dát odpočinout nohám, hlavě a užít si tohle vítězství.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze