Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moji lidé trpí! Tak jim žena se zelenými vlasy poslala kousek radosti

Radost trojskokanky Yulimar Rojasové z titulu mistryně světa. | foto: Reuters

9 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Venezuela krvácí, zmítá se v ekonomické i ústavní krizi, je na pokraji občanské války. Za poslední čtyři měsíce zemřelo při takřka každodenních protivládních demonstracích, tvrdě potlačených policií, 120 osob. Každý důvod vymanit se z temné reality a pocítit hrdost prostí Venezuelané vítají.

Yulimar Rojasová jim ho dala.

Poprvé má země mistra světa v atletice, díky trojskokance se zelenými vlasy.

„Ta barva mi nosí štěstí,“ rozzářeně líčí, hned však zvážní, když se jí zeptají na Venezuelu. „Moji lidé trpí a umírají. Ale jednou tenhle bratrovražedný boj už musí skončit,“ říká.

Nebojí se vyjádřit svůj názor, ať už odsuzuje politické perzekuce, nebo se přiznává k vlastní sexuální orientaci. Na sociálních sítích se hrdě hlásí k lesbické partnerce, kterou nazývá Rusmely Rojas, přestože ve Venezuele není registrované partnerství osob stejného pohlaví v přízni zákonů.

S rodiči vyrůstala na východě země v nuzném domě se střechou ze zinkového plechu. „Když pršelo, střechou k nám zatékalo a v noci jsme se probouzeli celí mokří.“

Atletkou byla od čtrnácti, nejprve koulařkou, poté výškařkou. Brzy se propracovala do mládežnické reprezentace a měla s ní odjet na zahraniční závody. Coby nezletilá však potřebovala souhlas obou rodičů. A otec odmítl. „Přitom jsem chtěla, aby na mě byl hrdý,“ vzpomíná.

Až později u nevlastního otce nalezla pro sport podporu, získávala jihoamerické juniorské tituly. Díky tomu přidělili její rodině i lepší dům.

V roce 2014 na tréninku zčistajasna nalezla zalíbení v trojskoku a navzdory odporu kouče se mu začala věnovat. O rok později se už v něm kvalifikovala na mistrovství světa v Pekingu, jenže kvůli zranění nemohla odcestovat.

V prosinci 2015 požádala na Facebooku o přátelství devítinásobného mistra světa, Kubánce Ivana Pedrosa. „Sním o tom, že u vás budu trénovat,“ psala mu. Pozval ji do svého centra v Barceloně. Oželela Vánoce s rodinou a hned se vydala na cestu. Brzy Pedroso vykládal: „Mám v rukách diamant. Ta dívka nemá limity.“

Loni poprvé přelétla magických 15 metrů, z her v Riu vezla ve dvaceti letech stříbro. Tehdy podlehla kolumbijské matadorce Caterine Ibargüenové.

Také nyní v Londýně Ibargüenová skokem 14,89 vedla.

Radost trojskokanky Yulimar Rojasové z titulu mistryně světa.

„Ale já se nikdy nevzdávám,“ říká Rojasová. Pátým pokusem sokyni o dva centimetry přeskočila, měla vysněné zlato.

Bývalá mistryně světa Šárka Kašpárková na to vše nevěřícně hleděla: „Tak technicky špatně skočený, a přece tak daleký skok jsem ještě neviděla. Je jedním z největších talentů v historii trojskoku, snad jen Kravecová byla větším. Až se naučí techniku, poletí neskutečně daleko.“

Ovšem zelená teď musí z vlasů pryč. Sázka je sázka.

Slíbila totiž Pedrosovi, že když v Londýně vyhraje, změní barvu vlasů. „Vymýšlím cosi mezi fialovou a purpurovou,“ oznamuje.

Pak poletí po dlouhé době domů, do Venezuely za matkou.

„Ale nechci vidět svou zemi v ruinách. Jednou bude zase tak nádherná jako dřív, uvidíte.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze