Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slezák, debutant Hruban, či sestry Elhotovy? Kdo je nejlepší trojkař?

Lukáš Palyza | foto: Radek Kalhous, MAFRA

23 2016
Tohle se loni povedlo! Trojkařského šampiona Kooperativa NBL Pavla Slezáka na Utkání hvězd zle prohnala Kateřina Elhotová. A tak i letos, na velikonoční pondělí v Ústí nad Labem, bude klání trojkařů smíšené.

V osmičce semifinalistů, jež se utká o dvě postupová místa do finále (bez rozdílu pohlaví, dámy mají jen menší výhodu limitu 75 vteřin na 25 střel oproti standardním 60 vteřinám mužů), figurují za ŽBL Kateřina a Karolína Elhotovy (obě USK Praha), Alena Huňková (Nymburk) a Andrea Ovsíková (Trutnov), hájit barvy NBL pak budou obhájce trofeje Pavel Slezák a s ním Lukáš Palyza (oba Prostějov), Bojan Bakič (Kolín) a Vojtěch Hruban (Nymburk).

„Jako správný sportovec musím cílit na vítězství. My kluci bychom měli ukázat, že jsme džentlmeni, ale taky nás holky nemůžou přestřílet. A uvidíme, co z toho bude,“ hází z Hané rukavici letos 47procentní snajpr Palyza, který má velkou motivaci v Ústí uspět.

„Bude to už moje třetí nebo možná čtvrtá účast v trojkách a ještě se mi nepovedlo se kvalifikovat do finále. Na to, že jsem dobrý střelec, tak v tomhle soutěžním střílení mi zatím úspěch chybí a už je čas to prolomit. Proto ještě tenhle týden budu trénovat. Je to zodpovědnost, abych při soutěži ukázal kvalitu a nevykašlal se na to,“ nebere nic na lehkou váhu lídr Orlů.

V soutěži, v níž se z 25 střel při pěti prémiových míčích dá získat maximálně 30 bodů, se prý zatím nepřehoupl přes dvacítku. „Na tréninku někdy padají i čísla jako 27, jenže to není směrodatné, protože to mi někdo míče podává a neberu si je ze stojanů, navíc to nemám časově omezené.“

Palyzovým těžkým protivníkem by měl být při své premiéře čarostřelec první fáze letošní sezony VTB ligy Vojtěch Hruban, který v prestižní soutěži odpálil báječnou bilancí 22/15 v prvních pěti utkáních a nyní má stále parádní úspěšnost 44,4 % (81/36).

„Ten úvod byl docela extrém, ale z trojkařského pohledu jsem začátek sezony měl opravdu výborný. Věřil jsem si, pár zápasů jsem neminul vůbec, nebo jen jednou, ale od té doby to sklesalo do nějakých normálních mezí. I tak to procento mám pořád velmi slušné, a to jak ve VTB lize, tak v NBL,“ těší reprezentačního křídelníka.

Před svým prvním trojkařským vystoupením v All-Star se chystá i trochu potrénovat. „Asi si to zkusím, spíš než 25 za sebou si ale něco odstřílím z každého stanoviště zvlášť. Dvakrát si to zkusím a pak už to bude na momentální formě.“

Hruban přiznává, že neví, co má čekat. „Nikdy jsem si těch 25 střel za sebou ani nezkoušel. Možná to ještě stihnu, ale i tak budou ostatní zkušenější. Tyhle soutěže jsou ale často o tom, kdo má jaký den, takže je to otevřené. A na kolik bodů si věřím v semifinále? Mohlo by to být něco kolem 15,“ zůstává zatím při zemi...

To Kateřina Elhotová už se zkušenostmi z loňského klání v zádech míří hodně vysoko: „Jsem hodně soutěživý člověk. Pro chlapa by byla porážka hodně potupná. Máme sice jiný limit a menší míče, takže se dá vždy na něco vymluvit. Kdo by ale říkal, že nechce vyhrát, ten by lhal.“

Nejen loňská účast ve finále soutěže opravňuje českou reprezentantku k vysokému sebevědomí. Vždyť v Bonver ŽBL trefuje zpoza trojkového oblouku každou druhou střelu, v Eurolize je její úspěšnost o kousek nižší. Třeba ale proti Schiu ve druhém čtvrtfinálovém zápase proměnila čtyři ze šesti pokusů

„K zápasu v Eurolize bych to nevztahovala. Tahle soutěž je o individuálním načasování na daný moment. Doufám, že budeme mít čas se rozcvičit. Vloni jsem šla první z holek a pak až na závěr. To jsem byla dobrý tuhoň,“ vzpomíná.

Letos navíc bude soupeřit i proti své sestře Karolíně. „Budu se snažit dát co nejvíc košů a když bude ségra přede mnou, budu mít stejnou radost, jako bych tam byla já,“ prokazuje galantnost staršího sourozence.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze