Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triumfy boxerských šampionů: knokaut ve třetím kole a drsný boj až do konce

David Haye líbá mistrovský pás. | foto: AP

14 2010
Dva duely, který vzrušovaly boxerský svět, skončily o víkendu vítězstvím favoritů. Brit David Haye obhájil titul profesionálního mistra světa těžké váhy organizace WBA. A filipínský fenomén Manny Pacquiao získal už osmý mistrovský pás v osmé kategorii.

Haye v Manchesteru knokautoval krajana Audleyho Harrisona už v třetím kole. Zápas tak trval jen pár minut, i když začátek tomu nikterak nenasvědčoval. První kolo totiž skončilo mohutným bučením publika, protože protivníci se k sobě téměř ani nepřiblížili.

V druhém kole si pak sice třicetiletý Haye o devět let staršího soupeře, který se po ringu pohyboval s viditelným respektem, poprvé "oťukl", to však byla jen nepatrná předzvěst bouře, kterou rozpoutal v třetím dějství.

O šest centimetrů vyššího Harrisona v něm zasypal smrští úderů, po které se jeho soupeř už ani nestačil krýt a skácel se k zemi. Po počítání ještě rozhodčí nechal zápas pokračovat, jenže Haye otřeseného protivníka po pár vteřinách bez milosti poslal na podlahu znovu.

"Na to třetí kolo jsem vsadil hodně peněz a moje rodina a přátelé taky," prohlásil po sobotním manchesterském utkání Haye. "Všem jsem tvrdil, že to do té doby ukončím, a tak jsem to taky udělal," doplnil.

David Haye ostře útočí na Audleyho Harrisona.David Haye právě knokautoval Audleyho Harrisona.

Jeho soupeř prohlásil, že defenzivní styl byl součástí taktiky. "Šel jsem do ringu s vírou a pocitem, že můžu vyhrát. Ale David ukázal, jaký je bijec. Nemohl jsem se z té mlátičky dostat," konstatoval zklamaný Harrison, olympijský vítěz ze Sydney. "K ráně jsem se vůbec nedostal," řekl.

Vzájemná zášť už je prý minulostí

Bývalí přátelé Haye a Harrison si nemohli přijít na jméno od tréninkového zápasu v Miami v roce 2006, který se zvrhl v Hayeovu demonstraci síly. Harrison měl navíc velkou motivaci stát se prvním Britem, který by vyhrál olympijské hry a poté vybojoval titul i mezi profesionály v těžké váze, proti svému mladšímu krajanovi však v Manchesteru neměl šanci.

Jejich nepřátelství je ale prý už minulostí, Haye hned po ukončení zápasu zdrceného protivníka v ringu objal. "Teď ho klidně pozvu na drink," prohlásil vítěz.

Dva Britové se o titul mistra světa v těžké váze utkali poprvé v roce 1993, kdy Lennox Lewis porazil při obhajobě pásu šampiona organizace WBC Franka Bruna. Haye má po dnešku v profiringu bilanci 25:1, z toho třiadvacetkrát zvítězil před limitem.

V utkání šlo o jediný důležitý mistrovský pás, jejž nevlastní ukrajinští bratři Vitalij a Vladimir Kličkové. Právě Haye je považován za jednoho z mála boxerů, kteří mají šanci zdolat jednoho z Kličků a přerušit jejich kralování v těžké váze. Porazit už dokázal i ruského obra Nikolaje Valujeva.

Čas na sjednocení titulů v těžké váze se podle něj krátí. Kličkové mají na sjednání zápasu ještě rok. "Musí to být v roce 2011, protože po něm skončím," řekl třicetiletý Haye. Proti mladšímu Vladimiru Kličkovi měl přitom boxovat už loni v červnu, tehdy se ale omluvil kvůli zranění.

Pacquiao: Byl to nejtěžší zápas v mé kariéře

Drsný souboj: Manny Pacquiao vs. Antonio Margarito

Filipínský boxer Manny Pacquiao suverénně zvítězil v souboji o uvolněný titul mistra světa v superwelterové váze nad Mexičanem Antoniem Margaritem. Favorit zápasu vyhrál jednoznačně na body u všech rozhodčích.

Margarito byl před utkáním na stadion Dallas Cowboys v Arlingtonu outsiderem, i když fyzické parametry by měly hovořit pro něj - je o 11 centimetrů vyšší a více než sedm kilogramů těžší. V ringu nakonec vydržel celých 12 kol, ale opouštěl ho s naprosto zdevastovaným obličejem po tradičně brutálních Pacquiaových úderech.

Jednatřicetiletý Filipínec, jenž dosud boxoval v nižších váhových kategoriích, jeho výkon ocenil. "Byl to nejtěžší zápas v mé kariéře," uvedl po 52. vítězství, z nichž 38 vybojoval díky knokautu. Prohrál jen třikrát, dvakrát se soupeři remizoval.

"Nikdy bych neřekl, že je takhle silný. Nemohl jsem uvěřit tomu, že všechny ty rány vydrží. Je mi ho líto, i jeho očí a obličeje," prohlásil Pacquiao, který je na Filipínách celebritou číslo jedna a letos v květnu byl dokonce zvolen do kongresu.

Mexičané bojují až do konce

Po zápase se Pacquiao trochu strachoval o svou matku, která sledovala souboj spolu s 41 tisíci diváků na stadionu přímo u ringu a při pohledu na tuhý boj ji postihl panický záchvat. "Ale už je v pořádku," řekl boxer, jenž za utkání dostal 15 milionů dolarů.

Manny Pacquiao s mistrovským pásem

Margarito, jenž má na kontě tři tituly mistra světa, obdržel šest milionů. Během zápasu prý neuvažoval o tom, že by předčasně skončil. "Ani náhodou. Jsem Mexičan a my bojujeme až do konce," podotkl dvaatřicetiletý boxer, jenž po utkání odjel do nemocnice na preventivní vyšetření hlavy.

Fanoušci na něj před zápasem i pískali kvůli aféře z loňska, kdy před zápasem s Američanem Shanem Mosleym byly v Margaritových rukavicích objeveny plastové bandáže. Kvůli tomu dostal roční distanc. O rozruch se postaral i před soubojem proti Pacquiaovi, když se na veřejnost dostaly záběry, na nichž se posmívá soupeřovu kouči Freddiemu Roachovi, který trpí Parkinsonovou chorobou.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze