Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triatlonový závod? Prý nejlépe připravený

18 2003
Praha - Situace v českém triatlonu se stále nemůže uklidnit. Další ránu utrpěl v sobotu: na mistrovství republiky byla diskvalifikována většina mužů. Dotyční závodníci absolvovali, i kvůli chybě člověka počítajícího kola, sedm okruhů, trať však počítala s osmi. Ředitel závodu Martin Dvořák tvrdí: "Letošní závod byl připraven zatím nejlépe ze všech šesti ročníků!"Dále čtěte: Místo svátku zažil triatlon ostudu

"Bohužel práci více než sto organizátorů, záchranářů, policie, městské policie a mnoha dalších zhatila chyba jediného člověka v závěru závodu. Stane se to nikoliv jen u nás a lze to při troše dobré vůle napravit," uvedl Dvořák.

Bývalý reprezentant připomíná podobná pochybení z minulosti: mistrovství světa v Perthu, Her dobré vůle v New Yorku a loňského závodu v Brně. Podle jeho názoru na zahraničních závodech zvítězilo řešení nejlepší pro sportovce.

"Tedy aby byli jako první vyhlášeni ti, kteří byli první i v cíli a nikoliv ti třicátí. Ano, závodníci byli diskvalifikováni zcela podle pravidel, protože ta říkají, že závodník je povinen si kola počítat sám. Morálně však byli diskvalifikováni zbytečně a ostuda je, dle mého názoru, také zbytečná," řekl Dvořák.

Svazový šéf Jaromír Horák závod sice neviděl, ale po šampionátu byl rozladěn.

"Je to škoda. V době, kdy jsem měl pocit, že se začínala situace v našem sportu stabilizovat, přišla takováto rána. Doufám, že ne úmyslně. Věřím, že to byla smůla a rychle se chci sejít se všemi zainteresovanými a vydat společné vyjádření. Je však otázka, zda všichni se budou ochotni pod něj podepsat," uvedl Horák.

Podle Dvořáka nastala chyba proto, že člověk počítající kola běhu ve stresu zazmatkoval.

"Už čtyři kola před cílem ukazoval špatný odpočet do cíle. Nikdo věc neuvedl na pravou míru a bylo  na to dost času. Myslím, že mohli reagovat svazoví rozhodčí, diváci i samotní závodníci. Nenašel se nikdo, kdo by se v průběhu posledních čtyř kol snažil situaci změnit," tvrdil ředitel závodu.

Švýcarský delegát ITU dal podle Dvořáka Praze to nejvyšší ohodnocení a doporučil závod pro zařazení do elitní kategorie Světového poháru. "Ohodnotil zejména organizaci a prostředí závodu. Prohlásil, že takováto chyba je závažná, až tehdy, když se opakuje," těšilo Dvořáka.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze