Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triatlonista získal cenu za záchranu života

21 2002
Praha - Bývalý basketbalista Ladislav Trpkoš, loni zesnulý olympijský historik Jiří Kössl a triatlonista Jaroslav Brynda, jenž na akademickém mistrovství republiky zachránil život svému soupeři Martinu Matulovi, obdrželi hlavní ceny Českého klubu fair play. Na slavnostním vyhlášení v Praze byla udělena cena Evropského hnutí fair play České nadaci sportovní reprezentace, jež za deset let své činnosti rozdělila mezi šest stovek sportovců, kteří začínají nebo se naopak po skončení kariéry ocitli ve zdravotní či sociální tísni, celkem 23 milionů korun.

Brynda obětoval prvenství na akademickém mistrovství republiky záchraně života těžce zraněného Matuly. "Vyběhl jsem z depa jako první, slyšel jsem za sebou jen hroznou ránu a zahlédl letět tělo, ale v první chvíli mě vůbec nenapadlo, že by to mohl být Martin," popsal Brynda.

Jeho největší soupeř a pronásledovatel při srážce s autem utrpěl zlomeniny dolních končetin, těžká poranění vazů v kolenu, prsního svalu a silné tepenné krvácení. Snažil se Matulovi pomoci, život mu však podle Bryndových slov zachránili tři přítomní lékaři. Závod zastaven nebyl. "Mně už pak bylo jedno, jestli vyhraji nebo skončím poslední. Vítěz se radoval, ani slovo nepadlo o tak těžkém úrazu, natož aby Martinovi třeba věnoval dárkový koš. A to je akademik, vysokoškolák. Nechápu," pravil Brynda.

Další deziluzi zažil ve chvíli, kdy se v cíli pokusil pro Matulu uspořádat finanční
sbírku. "Skončilo to katastrofálně. Já dal hned svých patnáct set za druhé místo, ale když jsem zhruba za dvě hodiny odjížděl, přibyly tam jen čtyři stovky," pravil s těžce skrývaným znechucením.

Brynda se z celé trojice dostavil jako jediný k převzetí osobně. Trpkošovi je už 87 let a Kössla při slavnostním okamžiku zastoupila jeho manželka Květa.

Ceny získali také Ulihrach a Uram
Mezi vyznamenanými za činy v duchu fair play jsou i tenista Bohdan Ulihrach, který obdržel čestný diplom za to, že při utkání o udržení v elitní skupině Davisova poháru proti Rumunsku opravil výrok rozhodčího ve prospěch soupeře Adriana Voiney. Za sportovní gesto při vyhroceném boji o korunu krále produktivity základní části hokejové extraligy se dočkal stejného ocenění i znojemský křídelní útočník Marek Uram, za projevy solidarity ocenili
členové výboru paralympika Romana Musila.

Dlouholetá úspěšná činnost v tradicích čestného zápolení přinesla čestné diplomy trenérovi biatlonistů Milanu Dvořákovi, dlouholetému ligovému hokejovému gólmanovi Josefu Brukovi, běžkyni na lyžích Blance Paulů a za záchranu života také někdejšímu fotbalovému brankáři Janu Poštulkovi.

Jirásek připomněl olympijské skandály
"Téměř se stydím, když si jako hlavní představitel našeho olympijského výboru uvědomím, jak byly ušlechtilé myšlenky fair play pošlapány na nedávných hrách v Salt Lake City," přiznal šéf ČOV Milan Jirásek v narážce na manipulace rozhodčích při soutěži v krasobruslení a řadu dopingových případů. "Ještě bych snad dokázal pochopit ty, kteří se v honbě za výsledky a finančními odměnami neštítí podvodů. Zcela jistě však nerozumím těm, kteří se tyto praktiky snaží ještě zneužít ve svůj prospěch ve jménu údajné diskriminace či dokonce vyhrožují bojkotem příští olympiády," dodal.

Ideály fair play se dostaly do protikladného postavení i při projevu předsedy klubu fair play Jiřího Pelikána, jenž připomněl, že v moři negativních zpráv prezentovaných médii se samozřejmé principy lidskosti ztrácejí. "Pak to skoro vypadá, že v našem životě je všechno špatné," pravil Pelikán.

Triatlonista Jaroslav Brynda přebírů od předsedy ČOV Milana Jiráska cenu fair play

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze