Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triatlonista si závod vychutnává

11 2000
P r a h a - Tvrdí o sobě, že je lenoch od narození, nemá rád dřinu a bolest, studuje třetí vysokou vyskou školu, jmenuje se Petr Vabroušek a o víkendu vyhrál Kapském Městě první kvalifikační závod tohoto roku pro slavný havajský triatlon. "Dlouhý triatlon je pro mě snažší, než krátký, mám radši aerobní zátěž, ta tolik nebolí," tvrdí o závodě, který trvá kolem devíti hodin a při němž uplave 3,8 kilometru, na kole ujede 180 kilomterů a uběhne maraton.

Když pak věcným tónem dodá, že nepatří k masochistům,  že si závod vychutnává, chytá se laik za hlavu, zvlášť když si uvědomí, že za všechnu tu dřinu si za vítězství z Jižní Afriky odvezl necelé čtyři tisíce dolarů.

"Tři tisíce osm set, ale před zdaněním," oznamuje nevzrušeně sumu, za níž by se přední tenisté ani nevysvlékli z tepláků.

Nerad dlouho trénuje, radši závodí. "Proto jsem taky tenhle závod hned v úvodu sezony uvítal. Mám malého syna a chci být víc doma, než jezdit po soustředěních," vysvětluje šestadvacetiletý profesionál z brněnského Kepák týmu.

"Byl to krásný závod. Vzduch měl kolem třiceti stupňů, voda pod dvacet, jen fukal silný vítr," vzpomíná a dodává, že proti Havaji, kde loni svůj první pokus nedokončil, byla v Kapském Městě nižší vlhkost. "Proto je tu závod snesitelnější," tvrdí.

"Problémy jsem měl jen v úvodu kola, kdy mě deset kilometrů trápily křeče. Myslel jsem, že budu muset skončit, ale říkal jsem si, ještě tě čeká osm hodin, přece to nevzdáš. A pak se to zlomilo," vysvětluje.

Do maratonu vybíhal pátý. V závěru svedl boj s Jihoafričanem Van Rooyenem. "Ztrácel jsem na něj tři minuty, stáhl ztrátu na dvě a pak se rozdíl dlouho nezmenšoval. Psychicky to neunesl, dva kilometry před cílem jsem ho doběhl a na posledním mu utekl o minutu a půl."

Za nejdůležitější při závodě Vabroušek považuje nepodlehnout svému tempu a vědět, že i ten, kdo tě předbíhá, je na tom podobně jako ty. "Když mě braly křeče na kole a soupeři mě předjížděli, říkal jsem si jen, za chvíli se potkáme."

V Jižní Africe byl tři týdny a spojil přípravu se závodem. "Služby jsou tu srovnatelné s Amerikou a pokud nevyhledáváte nebezpečí sami je to velice bezpečná země. Jen když jsme se blížili do černošských čtvrtí, radši jsme kola otočili a jeli zpět."

Za velký zážitek považuje setkání při tréninu na kole se skupinou asi osmdesáti paviánů. "Ani jsme se jich nebáli. Při plavání v moři se k nám občas připojil tuleň. Domorodci upozorňovali, že si s nimi nemůžeme hrát třeba jako s delfíny, ale byli přátelští."

Loni skončil bratr úspešného veslařského reprezentanta Michala druhý na mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu, v olympijském objemu byl v Českém poháru druhý a třetí skončil v mistrovství republiky, ale do týmu pro olympiádu se nominovat nemůže. Letos se už kvalifkoval na havajského Ironmana a v černu se chystá do Nice na mistrovoství světa v dlouhém triatlonu.

Petr Vabroušek vbíhá do cíle trilonu v Kapském Městě

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze