Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triatlonista Ospalý zaskočil světová esa a zvítězil v St. Pöltenu

Filip Ospalý zaskočil favority ve výborně obsazeném závodu v St. Pöltenu - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

30 2010
Plejádu světových es za sebou nechal triatlonista Filip Ospalý při své premiéře na polovičních ironmanských distancích v St. Pöltenu. 1,9 kilometrů plavání, 90 kilometrů cyklistické části a běžecký půlmaraton (21,1 km) navíc v Rakousku zvládl v novém traťovém rekordu. Za Čechem doběhl druhý se ztrátou 59 sekund Australan Chris McCormack, třetí Andreas Raelert z Německa zaostal o minutu a půl.

Ospalý ukázal skvělou pohodu, loňské traťové maximum věhlasného exmistra světa McCormacka pokořil o osm minut. Mezi třemi tisícovkami startujících přitom nechyběli třeba loni druhý Marino Vanhoenacker z Belgie a třetí Ital Massimo Cigana.

Konkurenci oproti minulému ročníku zvedli ještě Němci Michael Göhner, který vyhrál nedávno v Rothu, Lucemburčan Dirk Bockel či třetí muž z loňského závodu na Havaji Raelert.

"Když jsem před závodem usínal, tak jsem nějaké imaginární sny měl. Samotný závod ale předčil mé očekávání. Měl jsem respekt z tratí i soupeřů, hlavně z 90 kilometrů bezhákové cyklistiky. Jsem šťastný a nyní se mohu připravit na další závod, kterým bude srpnové mistrovství Evropy v Německu," poznamenal Ospalý, který se rovněž kvalifikoval i na mistrovství světa, které se uskuteční 13. listopadu na Floridě.

V plavecké části si nejlépe vedl Maďar Csaba Kuttor, Ospalý vylézal z vody s více než půlminutovou ztrátou třetí. Do cíle jízdy na kole dorazil jako první čtyřnásobný vítěz Ironmanu v Klagenfurtu Vanhoneacker s náskokem 40 sekund na početné pole pronásledovatelů, mezi kterými nechyběli McCormack, Bockel, Ospalý, Weiss, Cigana i Raelert.

V běhu rychle dvojice McCormack a Ospalý předběhla Vanhoneackera a v posledních kilometrech nenechal český reprezentant nic náhodě, jasně soupeři utekl a bezpečně zvítězil.

"Věděl jsem, že plavání bude bez problémů a běh, když nepřijde krize tak také. Překvapilo mě, že se taktizovalo na kole, až v posledním stoupání ujel Vanhoenacker, ale rychle jsme jej s McCormackem doběhli a utekli mu," popisoval Ospalý

"Od sedmého kilometru jsme si začali povídat a po polovině běhu viděli, že Raelert má stejnou ztrátu. Asi na patnáctém kilometru na Chrise přišla
krize a když jsem na 18 kilometru zkusil zrychlit, tak vůbec nereagoval.
Přidal jsem ještě víc a za kilometr mu utekl o desítky sekund," dodal překvapivý vítěz.

Výsledky ze St. Pöltenu

1. Ospalý (ČR) 3:46:02, 2. McCormack (Austr.) -59, 3. Raelert (Něm.) -1:27, 4. Vanhoenacker (Belg.) -3:17, 5. Bockel -5:27, 6. Weiss (oba Něm.) -5:49.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze