Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mladý triatlonista Linduška sní o olympijských hrách v Tokiu 2020

Triatlonista František Linduška | foto: Archiv F. Lindušky

22 2014
Běžel s křečí, jako kdyby tahal nohy z medu. Krizovou situaci však překonal. Nakonec devatenáctiletý jihočeský triatlonista František Linduška dokončil další díl českého triatlonového poháru na olympijských tratích v Telči na pátém místě. Ve své kategorii do 23 let při víkendových závodech na Vysočině byl druhý.

„Letos závodím prvním rokem v elitní kategorii mezi muži a hned ze začátku sezony v květnu se mi povedlo vyhrát český pohár, ale to bylo na sprintové trati,“ podotkl Linduška, který po pěti závodech poháru vede průběžné pořadí o dva body.

„Výsledku v Telči si hodně cením, protože jsem měl ohromné potíže v běžecké části. Na kole jsem si nevzal gel a chyběl mi cukr v krvi. Neměl jsem sílu a vypadalo to, jak kdybych tahal nohy z medu, a měl jsem co dělat, abych závod vůbec doběhl. Cením si toho, že jsem nic nevzdal,“ pochválil si mladík.

Olympijský triatlon se skládá z 1 500 metrů plavání, 40 kilometrů na kole a na závěr z 10 kilometrů běžecké části. Sprintové závody jsou o polovinu kratší. „K triatlonu jsem se dostal přes plavání, kdy jsem ho dělal i závodně. V 15 letech jsem začal s triatlonem. Protože mám plaveckou minulost, tak mě asi nejvíce ze třech disciplín baví to plavání, ale začíná se to postupně vyrovnávat,“ popsal čerstvý maturant na Biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích.

Sám moc dobře ví, že pokud chce konkurovat těm nejlepším, tak musí mít vyrovnané výkony a být dobrý i v běhu a v cyklistice. „Ze začátku jsem měl jako plavec problémy s během, takže na tom nyní pracuji trochu více. V současnosti se ukazuje, že nemůžete zůstat pozadu ani na kole,“ doplnil s tím, že v rámci české triatlonové špičky se závody nejčastěji rozhodují právě při běhání.

Jihočeský triatlonový talent už pomaličku pokukuje po olympijských hrách. „Jasně, že bych chtěl jet do Ria de Janeira, ale to spíš nevyjde. Protože to musíte sbírat body do olympijské kvalifikace a ty jsou k mání jen na určitých závodech světové série. Na tu zatím nemám. Ale v roce 2020 bude olympiáda v Tokiu, to je takový můj sen. Pokud u triatlonu zůstanu a bude se mi dařit, tak věřím, že bych se do Japonka dokázal dostat,“ usmál se Linduška, který dobře ví, jak jsou tyto cíle ještě daleko.

„Z krátkodobých plánů mám zanedlouho mistrovství republiky ve sprintu v Táboře. Další důležitý závod bude v Karlových Varech, kde je evropský pohár, a na konci srpna je pak mistrovství světa v Kanadě. Uvidíme, jestli mi vyjde kvalifikace v Lotyšsku. Musím ale skončit do osmého místa,“ říká Linduška.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze