Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Při závodě si musel odskočit, přesto triatlonista Ospalý opět uspěl

29 2014
Při běhu jej drtily krize a vysilovaly střevní problémy, přesto Filip Ospalý i svůj druhý ironmanský triatlon dokončil mezi nejlepšími. Čtvrtým místem v Curychu si zajistil pozvánku na legendární závod na Havaji.

Sám přiznává, že už není tak rychlý jako dřív. „Člověk si musí zvyknout, že tréninky jsou s věkem pomalejší a trvají trošku dýl,“ přibližuje triatlonista Filip Ospalý. „Ale vytrvalost naštěstí zůstává.“ Závodník brněnského Ekol teamu se tak pořád dovede blýsknout výbornými výsledky. Tak jako v neděli v Curychu, kde dokončil závod na ironmanské trati (3,8 kilometru plavání, 180 km na kole a běžecký maraton) na 4. místě.

Díky tomu má jistotu, že se v říjnu postaví na start nejslavnější triatlonové akce na Havaji. Ostatně letenky měl koupené už dopředu. „Cesta tam je hodně daleká, takže jsem si to musel zařizovat už dřív,“ vysvětluje Ospalý. „Kdyby to nevyšlo, tak by tam byly nějaké storno poplatky. Ale já jsem s tím počítal.“ A nepřepočítal se, byť se chvílemi notně soužil. Zatímco svou ironmanskou premiéru zvládl loni na podzim jako vůbec první nováček těsně pod 8 hodin, nyní se s tratí pral o tři čtvrtě hodiny déle. „Věděl jsem, že druhý ironman bude horší, navíc ve Švýcarsku je hodně těžká trať. Na kole bylo převýšení nějakých 1 600 metrů,“ popisuje 38letý borec.

Ten na jaře musel na operaci s koleny a čtyři měsíce pak netrénoval, jak by si přál. Při maratonu se to projevilo. „Chvíli jsem běžel pěkně, chvíli jsem se trápil. Byly tam i nějaké střevní problémy, takže jsem si párkrát musel odskočit. Na druhé půlce trati jsem uvítal bohaté občerstvovací stanice, u kterých jsem se párkrát zastavil,“ říká Ospalý. „Ale takové krize přijdou na každého. Já jsem to zvládl a mám aspoň nové zkušenosti.“

Navíc splnil svůj hlavní úkol, tedy kvalifikovat se na Havaj. „I bez pořádného tréninku jsem měl maraton za tři hodiny, což je slušné. Teď si jenom odpočinu a víc potrénuju, aby to na Havaji bylo ještě lepší,“ plánuje obyvatel Lelekovic u Brna. Jaký vlastně bude mít v závodě, který zdobí titul mistrovství světa, cíl? „Od svého osobního sponzora jeden mám a ten bych měl splnit. Ale zatím si ho nechám pro sebe.“

Stálý přechod na distance pro železné muže ovšem prý nechystá. „Jak člověk doběhne do cíle, tak je pořádně zbitej a má jenom negativní myšlenky,“ podotýká Ospalý. „Chtěl jsem se podívat na Havaj, což si splním. Ale moje parketa je spíš střední triatlon,“ prozrazuje bývalý mistr Evropy na olympijských tratích. Ty už však jsou pro něj příliš krátké.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze