Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triatlonista byl po Sydney v jednom kole

15 2000
P r a h a - Hektické, ale radostné období oslav, besed a dobročinných akcí zvolna končí a bronzový medailista z olympiády v Sydney, triatlonista Jan Řehula, se postupně vrací k tréninku. „Po olympiádě toho bylo skutečně hodně, čekal jsem, že dám dohromady baráček v Jižních Čechách, kam se chceme s rodinou přestěhovat, ale nestihl jsem to, takže jsme u Bářiných rodičů ve dva plus jedna,“ říká úspěšný reprezentant. V době poolympijské také zmeškal návštěvu u prezidenta. „Pozvánka přišla domů do Plzně k rodičům a otec mi ji přivezl na Šumavu. Otevřel jsem ji v osm hodin a o třicet minut později jsem měl být na hradě,“ vzpomíná.

Telefonicky se pak Prezidentské kanceláři omluvil. „Myslím, že je to ani moc nemrzelo,“ smál se.

Kvůli stísněným podmínkám v bytě snoubenčiných rodičů se proti svým původním prohlášením, že už jej nebaví život po letištích v jedné ruce snoubenku a syna a kufr v druhé, chystá se koncem roku znovu odcestovat do Austrálie, kde stráví už čtvrtou zimu. „Je tam teplo, dobrá příprava na sezonu. Malému to prospěje a Bára tam studuje čínskou masáž a  jógu. Až  budeme mít kde bydlet, tak se tu už usadím,“ svěřuje se s plány, pro něž musel zredukovat i svůj původní záměr, věnovat prémii 300 000 korun za olympijské stříbro na dobročinné účely. „Přece jen musím nejdřív rodině zajistit bydlení.“

„Olympiáda mi dala hodně,“ zamýšlí se na krátko střižený závodník klubu Deníky Bohemia při odchodu z návštěvy dětské onkologie v Praze – Motole, kde byl psychicky podpořit malé pacinety. „V oblasti životního stylu jsem se dostal do společenské sféry. Setkával se s lidmi, s nimiž bych se jinak asi  do kontaktu nedostal,“ vysvětluje před zbrusu novou Škodou Fabia… „Tu jsem nedostal, mám ji půjčenou do konce roku,“  odpověděl na nevyřčený dotaz, očima přejel drobný šrám na boku vozu a vrátil se k tématu.

Triatlon je sport, v němž je daleko složitější vydělat si na živobytí, ale i v tomhle olympijská medaile Řehulovi pomohla. „Zájem sponzorů o mě stoupl jednou tolik,“ říká spokojeně.

Pro nadcházející sezonu má dva cíle. „Nejdřív se připravit na červnové mistrovství Evropy v olympijském tiratlonu v Karlových Varech a potom startovat na Havaji.“ Proslulý závod na tratích 3,8 km plavání, 180 km kolo a maraton však představuje v nejlepším případě osm – devět hodin tvrdé dřiny, zatímco nyní závodí necelé dvě hodiny. „Budu se muset připravit, už jsem o tom mluvil s trenérem. Zatím mám za sebou jen střední závod, dlouhý jsem ještě nezkoušel. Kvalifikovat na Havaj se chci v Austrálii nebo Novém Zélandu,“ uzavírá hovor a s omluvným pohledem na hodinky stíhá další program  –  přijetí u ministra a následnou debatu se středoškoláky na  jednom z pražských gymnázií.

Olympijský medailista triatlonista Jan Řehula s Janem Vlčkem, malým pacientem onkologické kliniky nemocnice v Praze-Motole.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze