Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První krok nevyšel. Ale Rio nevzdávám, říká triatlonista Svoboda

Český triatlonista Tomáš Svoboda | foto: Archiv Tomáše Svobody

2 2014
Umínil si, že na olympiádě v Riu de Janeiro bude závodit s bráchou - dvojčetem Davidem, kterého tam čeká obhajoba zlata v moderním pětiboji. Jenže první krok triatlonistovi Tomáši Svobodovi nevyšel. V olympijském čili krátkém triatlonu v Chile skončil osmý, navíc bez potřebných bodů.

"Tím ale moje úsilí rozhodně nekončí," říká po návratu.

V zimě se potýkal se zdravotními omezeními a do ideální formy ještě něco chybí, proto zvolil leteckou pouť až do chilského Valparaisa. Tam se v neděli závodilo v Panamerickém poháru, tedy v jednom ze závodů v olympijském triatlonu, v němž lze sbírat body do žebříčku Mezinárodní triatlonové federace ITU. Právě tyto body jsou důležité pro nasazování do závodů Světového poháru a seriálu mistrovství světa, kudy už vede cesta na olympijské hry.

"Vybral jsem si daleké Valparaiso jako závod, kde by mohlo být snadnější získat body. To se potvrdilo, přesto se mi nepovedlo téhle příležitosti využít," mrzí Tomáše Svobodu a hned přidá vysvětlení, proč se přepočítal.

"Ve dvacetičlenném závodním poli jsem měl startovní číslo sedmnáct, protože to byl můj první letošní závod a zatím mám v rankingu ITU nula bodů," přibližuje devětadvacetiletý chlapík z Prahy, který si vydělává jako učitel plavání v soukromé základní škole.

"Osmé místo by bylo z hlediska bodů ITU dobré, bohužel ale nezáleží pouze na umístění," přemítá nadšenec, který kvůli svému snu, závodit v Riu s bratrem, v závěru roku přestoupil na olympijský triatlon z ironmana.

Ještě v úvodním plavání se vpředu oddělila dvojice závodníků. "A na to jsem bohužel nedokázal zareagovat. Na kole jsem pak tahal druhou skupinu prakticky sám, což bylo málo, a ti dva vpředu díky tomu zvyšovali náskok. A jelikož je důležitý i konečný odstup na vítěze, který nesmí být větší než pět procent jeho času, přišel jsem o krásných 115 bodů za osmé místo. Čáru přes rozpočet mi udělal domácí vítěz Barazza, který nakonec porazil druhého v pořadí skoro o tři minuty. Taky se nemusel tolik snažit," dodává s poněkud hořkým usměvem.

V závěrečném běhu už mnoho udělat nemohl. "Kvůli zdravotním výpadkům nemám dostatečně naběháno, byl jsem rád za osmé místo."

Buď v klidu, dodává mu kuráž bratr

Svůj cíl však neopouští. "Vrátil jsem se s nulou, ale taky s pocitem, že jsem v závodě nic nepokazil a dodržel jsem stanovenou taktiku. Na víc prostě v danou chvíli nebylo. Beru to ale jako výkon, od kterého se odrážím do sezony, v níž se směrem k podzimu hodlám pořád zlepšovat."

Odhodlaný je i ve věci dalšího programu. "Znamená to, že musím zařadit náhradní závod, kde bude o body pravděpodobně větší boj. Ale zase můžu být ve formě. Příštím závodem ITU bude Asijský pohár v závěru dubna v Číně, v půli května začíná první perioda pro kvalifikaci na hry 2016," nastiňuje.

Nezapomíná ani na vděčnost, protože cesta do Chile něco stála. "Jel jsem tam díky bratrovi a rodičům, něco peněz přidali sponzoři," pokyvuje hlavou.

"Buď v klidu, do roka si v domácím olympijském triatlonu vybuduješ takovou pozici, že tě na závody bude posílat svaz," dodává mu kuráž bratr, olympijský vítěz.Najdete na iDNES.czmobilní verze