Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plzni se vrací triatlonový lesk. Hostí Český pohár i šampionát akademiků

ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

8 2016
V květnu 2000 ovládl triatlonista Jan Řehula závod Českého poháru v Plzni. Jen pár týdnů předtím, než na hrách v australském Sydney při olympijské premiéře triatlonu vybojoval senzační bronzovou medaili. Teď 42letý Řehula „válí“ zase v Plzni, tentokrát jako šéf Triatlonového festivalu, který od pátku do neděle zaplní břeh boleveckého rybníka. Hlavním tahákem bude sobotní odpolední závod Českého poháru dospělých a domácí šampionát akademiků.

„Chceme obnovit velkou tradici, kterou triatlon v Plzni před lety měl. To je náš cíl. Nejde o jednorázovou akci, máme dlouhodobé plány,“ prohlásil Jan Řehula, nyní šéftrenér české reprezentace.

Triatlonový festival

● Pátek 10. června, Ostende
Aquatlon pro školy, dětský triatlon, Slavata triatlon tour (pro děti z dětských domovů), půjčovna kol, beseda s horolezcem Jiřím Trávníčkem.

● Sobota 11. června, hráz Bolevák
Hlavní závody - Český pohár žactva, dorostu a juniorů (od 10 hod.),
Český pohár dospělých (start ve 14.35 hodin, distance: 1,5 km plavání - 38 km cyklistika - 10 km běh) + Akademické mistrovství ČR a MČR Age Group, večer Brazilský karneval na pláži Boleváku.

● Neděle 12. června, Ostende
Mama run (běh pro rodiče s dětmina 3 km), Terénní triatlon pro děti, veřejnost + štafety (0,3 - 13 - 3).

Příští rok v Plzni rozjede triatlonovou akademii, do stejného města hodlá přivést mistrovství ČR firemních štafet. „Na jaře příštího roku pak chceme podat kandidaturu na světový šampionát středních škol pro rok 2019. Plzeň nabízí pro triatlon špičkové tréninkové podmínky i zázemí na evropské úrovni. Proto už nyní o víkendu chceme jako pořadatelé ukázat tu největší kvalitu a věřím, že lidem nabídneme atraktivní podívanou,“ nastínil plány.

Ale ještě na chvíli zpět do roku 2000, kdy Řehula v Plzni zářil jako závodník. Vzpomene si ještě? „V té době jsem to bral spíš jako dobrý trénink před Sydney, mohl si otestovat formu. Ale obecně pro mě všechny závody v Plzni byly krásné. Prožil jsem tady střední i vysokou školu. Teď se mi ozvalo dost spolužáků, takže možná to na Boleváku bude i takový spontánní sraz třídy,“ smál se rodák z Chebu, který dnes žije v jižních Čechách.

Festival, který má ve všech kategoriích už více než 250 přihlášených, načnou pozítří závody v aquatlonu pro žáky základních a středních škol. Hlavní program nabídne sobota, kdy se centrem stane hráz boleveckého rybníka. Dopoledne závodí mládežnické kategorie, ve 14.35 startuje Český pohár dospělých a akademický šampionát.

„Ke stoprocentnímu zdraví mi schází pořád hodně, ale doma ze sebe vydám všechno. Je jasné, že mého skalpu si dost soupeřů cení, půjdou po mně a i proto jim nedám nic zadarmo. Trať tady navíc dobře znám,“ svěřil se Přemysl Švarc z plzeňské Slavie VŠ, kterého březnová zlomenina klíční kosti připravila o účast na olympiádě v Riu. „Pořád to hodně bolí, tohle téma ani nechci otevírat,“ povzdychl si.

I mezi ženami má Plzeň medailovou naději, ale Eva Potůčková, která loni s triatlonem na nejvyšší úrovni skončila, tyhle hlasy krotí. „Bude to můj první triatlon v sezoně, pojedu na zbrusu novém kole. První příčku slíbit nemůžu,“ glosovala s úsměvem. Zmýlí se?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze