Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triatlonistka Krejčová znovu závodí: Raději už brzdím před každou zatáčkou

Petra Krejčová. | foto: Petr Lundák, MF DNES

19 2015
Loni si na 30. ročníku triatlonu pod Kletí při sjezdu na silničním kole rozdrtila krční páteř. Po příjezdu do nemocnice doktor Petře Krejčové oznámil, že zřejmě ochrne. O necelý rok později už se budějovická triatlonistka chystá na mistrovství světa v dlouhém triatlonu na Havaj.

Dokázala se rychle vrátit mezi elitu. V červnu se stala mistryní České republiky v dlouhém triatlonu v Otrokovicích a své startovací číslo na Ironmanu si zajistila vítězstvím na švýcarském šampionátu. I přes tyto úspěchy Petra Krejčová přiznává, že po úrazu se jí pohled na svět trochu změnil. „Už si nedovolím riskovat jako dřív. Vážím si toho, že můžu sportovat, trénovat a že jsem tady,“ říká 36letá závodnice.

Zastihl jsem vás při plaveckém tréninku v neoprenu. Jaké to dnes bylo?
Už ráno jsem si byla zaběhat a dopoledne mě čekalo plavání. Byla celkem zima a pršelo, takže to nebyly podmínky, které mě čekají na Havaji.

A na kolo dnes nevyrazíte?
Mám těsně po závodě a další víkend mě čekají další, takže moc netrénuju. Odpoledne se možná projedu. Ale je to spíš udržovačka a ladění formy na závody.

Máte z cyklistiky nyní respekt?
Obrovský! V závodech si raději přibrzdím před každou zatáčkou. Do kopců své soupeřky předjíždím, ale ve sjezdech je to horší. Už tolik neriskuju.

V únoru jste podstoupila kontrolu na neurochirurgii. Byli doktoři s vaším stavem spokojeni?
Místo čtvrtého krčního obratle mi dali štěp z pánve, ten dobře zarůstal, takže jsem dostala pochvalu. Na další kontrolu jdu až za rok.

Takže rehabilitace probíhala bez problémů?
V září jsem začala plavat pouze s destičkou a na konci měsíce už jsem jezdila na cyklistickém trenažéru. O měsíc později už jsem to nevydržela a tajně chodila běhat. Před Vánocemi jsem začala trénovat naplno.

Petra Krejčová (36 let)

Narodila se v Třeboni. V mládí začala s atletikou a hrála házenou. Po absolvovaní českobudějovického sportovního gymnázia se vydala studovat FTVS na Univerzitě Karlově v Praze, studia po třech letech přerušila a nedokončila.

V současné chvíli se živí jako osobní trenérka ve fitness-centru. Vede taky řadu skupinových lekcí. S manželem Karlem má dvě děti Matěje (4) a Jakuba (13).

Největší sportovní úspěchy:
Házená – vítěz extraligy se Slavií Praha (2000)
Triatlon – mistryně České republiky v dlouhém triatlonu Otrokovice (2015), první místo Ironman Zurych (2015)

Po úrazu jste chtěla být především s rodinou a omezit závodění. Nyní se připravujete na extrémní triatlonový závod. Není to trochu paradox?
Tohle přání se mi příliš nesplnilo. Často odjíždím na několikatýdenní soustředění, takže mi rodina chybí. Ale manžel je chápavý a celá rodina mě podporuje.

Dlouho jste nemohla sportovat. Co bylo tím hnacím motorem, který vám dával naději?
Musím přiznat, že jsem chtěla vyhledat také pomoc psychologa, ale kamarádi a přátelé mi dodávali potřebnou energii. Vyrovnávala jsem se s tím postupně, ale zvládla jsem to.

Jaký byl první závod po takovém úrazu, kdy vám doktoři museli vyměnit štěp místo čtvrtého krčního obratle?
Troufla jsem si pouze na aquatlon, což je plavání a běh bez cyklistiky. Byl to takový trénink, ze kterého jsem měla skvělý pocit.

A na ten triatlonový si vzpomenete?
To bylo v Krušných horách. Na cyklistickém úseku začalo pršet. Tam jsem hodně bojovala sama se sebou. Honilo se mi hlavou, co všechno se může stát, když je ta silnice mokrá.

Pojďme nyní k závodu, na který se připravujete. V polovině října vyrazíte na mistrovství světa v dlouhém triatlonu na Havaj. Zjišťovala jste si detaily od zkušenějších kolegů?
Mluvila jsem s Petrem Vabrouškem, který ho absolvoval dokonce patnáctkrát v řadě jako profesionál. Kromě trati, která čítá 3 600 metrů plavání v moři, 180 kilometrů na kole a maratonský běh, se musím připravit na extrémní podmínky. Realita je taková, že právě kvůli vlhkosti a větru, který panuje při cyklistice, se na Havaj jezdí až o hodinu horší časy než normálně.

A jaké disciplíny se nejvíce bojíte?
Všichni mluví o horku, ale to mi rozhodně nevadí. Horší to bude s plaváním. Ve vlnách to nemám vyzkoušené, i proto letím už dva týdny před startem, abych se mohla kvalitně aklimatizovat.

Na internetu jste uspořádala sbírku právě na vaši cestu na Ironmana. To byl váš nápad?
Poradil mi to nejlepší český horolezec Radek Jaroš. Ze začátku jsem dlouho přemýšlela a přišlo mi to divné, ale nakonec jsem neměla jinou možnost a na jeho doporučení sbírku založila.

Zajistit finance není v dnešní době jednoduché. Máte nějakého velkého sponzora, který vám většinu cesty zaplatí?
Jsem zajištěna pouze materiálně od různých firem, které mi dodávají vybavení. Internetová sbírka pokryje zhruba třetinu celých nákladů Ironmana. Podala jsem si také žádost na Magistrát Českých Budějovic a na krajský úřad.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze