Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na trati vyhrál, teď bojuje o peníze pro mistrovství světa

Pavel Petrásek na závodě Czechman na Pardubicku. | foto: archiv Pavla Petráska

11 2016
Hradecký triatlonista Pavel Petrásek ovládl svou kategorii na Czechmanovi a kvalifikoval se na mistrovství světa v Austrálii. Teď ho čeká závod mimo trať, o finance na cestu.

Řadí se mezi amatéry, trénuje po práci a o víkendu vyhrál kategorii do 30 let na prestižním závodě Czechman Triatlon v Pardubicích. Pavel Petrásek z Černilova u Hradce Králové skončil celkově šestý a potvrdil tak dva týdny starý výsledek z rakouského St. Poltenu, kde si třetím místem ve své kategorii zařídil nominaci na světový šampionát v Austrálii.

Šestadvacetiletý mladík se přitom triatlonu věnuje teprve čtyři roky, z toho dva pod vedením trenéra. Za tu dobu se dokázal vyšvihnout mezi pět nejlepších českých závodníků ve středním triatlonu, což potvrdil i svým umístěním na Czechmanovi, kde byl pátým Čechem v cíli a v závěrečném běhu atakoval dokonce třetí příčku. Dohnala ho však únava z předchozího závodu.

„Do závodu jsem šel s vyššími ambicemi. Bohužel moje silná disciplína zklamala. Na běhu se možná podepsala únava z Rakouska, neuvěřitelně jsem vytuhnul a do cíle jsem se dobelhal silou vůle. 200 metrů před páskou jsem přišel o páté místo,“ komentoval závod Pavel Petrásek.

Právě v Rakousku si Petrásek doběhl pro nominaci na letošní mistrovství světa v Austrálii. Šlo přitom o jeho první start na mezinárodním podniku pořádaném pod hlavičkou Ironman. V konkurenci 2,5 tisíc závodníků skončil celkově dvacátý a jako trojka ve své kategorii získal vstupenku do Austrálie.

Než tam vyrazí, čeká ho ještě jeden závod. Jako amatér nemá za sebou instituci, která by jeho účast na šampionátu financovala. Čeká ho proto maraton po sponzorech i pořádné sáhnutí do peněženky. Cesta na mistrovství přijde na desítky tisíc korun. Závod se uskuteční 4. září. „Budu se připravovat jako na každý větší vrchol sezony. Beru to spíše jako takovou odměnu, zatím si to neumím představit. Člověk tam letí celý den, je tam úplně jiné klima, vůbec nevím, jak mě bude v takových podmínkách poslouchat tělo,“ přiznává.

Triatlon má tři hlavní kategorie: olympijskou, střední a dlouhou. Zatímco olympionici plavou 1,5 kilometru, na kole a během stráví 40 a 10 kilometrů, ve středním triatlonu, kterému se věnuje Pavel Petrásek, jsou distance větší: 1,9, 90 a 21 kilometrů. Jde o poloviční vzdálenosti dlouhého triatlonu, který je známý pod názvem Ironman.

„V olympijském triatlonu je nejvíce profesionálů, protože jde o olympijský sport. Pro mě to ale není, špatně plavu. Začal jsem sportovně plavat až ve dvaceti letech a to je pozdě. Dennodenně se proto snažím vylepšit techniku. V bazénu jsem i sedmkrát týdně. Už se mi podařilo stáhnout čas o dvě minuty, ale na nejlepší mi ještě dvě minuty zbývají,“ popisuje Petrásek svou největší slabinu. Nevýhodou olympijského triatlonu totiž je, že závodníci mohou jet na kole ve skupině. Kdo pozdě vyplave, má proto smůlu. Zato ve středním triatlonu musí být mezi závodníky alespoň desetimetrová mezera.

Vystudovaný pedagog se živí jako podnikatel pokládkou podlah. Na rozdíl od profesionálů totiž musí tréninky zvládat při práci, což mu umožňuje právě podnikání. Denně absolvuje dva až tři tréninky: ráno plavání, po práci kolo nebo běh. Třetí trénink následuje večer. Na závody se připravuje v Hradci Králové nebo v Praze, kde má přítelkyni. Tam také vstoupil do oddílu eTriatlon, kde využívá hlavně plavecké tréninky.

„Moje nejsilnější disciplína je běh, protože jsem celý život hrál fotbal. Kolo už se něj ale dotahuje. Teď se proto zaměřuji hlavně na plavání,“ dodává Pavel Petrásek.Najdete na iDNES.czmobilní verze