Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moraviaman protesty obcí ustál. Trasa se nemění

Petr Vabroušek vyhrál 8 ze 14 ročníků Moraviamanu, který od roku 2010 nezná jiného vítěze. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

17 2016
Starosta Bělova se zákazem neuspěl. České mistrovství v dlouhém triatlonu se uskuteční na klasických tratích v Otrokovicích. Naplánované trasy se nemusí na poslední chvíli měnit. Také 15. ročník otrokovického Moraviamanu se uskuteční na tradičních místech, navzdory protestům obcí, jejichž katastry trať protíná.

„Nebyl žádný zákonný důvod, abychom nedostali povolení uzávěry komunikací,“ pronesl ředitel závodu Jiří Daněk.

Do otevřeného boje proti organizátorům nejpopulárnějšího a nejdůležitějšího triatlonu na ironmanských tratích v Česku vytáhl veřejně starosta Bělova Jiří Přecechtěl.

Tři týdny před startem mezinárodního podniku oznámil prostřednictvím oficiálního webu obce, že nepovolí uzávěru průtahu mezi Otrokovicemi a Bělovem, která je součástí cyklistického i běžeckého okruhu. Krajské ředitelství silnic ve Zlíně, pod které komunikace III. třídy spadá, však dalo pořadatelům Moraviamanu zelenou.

„Počítali jsme s tím. Protestní akcí jsme chtěli především upozornit na letité problémy s pořadateli,“ prohlásil starosta Bělova. „Není možné, abychom se o konání závodu dozvěděli prostřednictvím projektové dokumentace uzávěry cesty necelý měsíc před závodem.“

Daněk však oponuje tím, že Moraviaman se koná vždy v lehce odhadnutelném datu: „Již na samém počátku jsme zvolili termín – druhou polovinu června – a tento termín také držíme a neměníme.“

Bělovského starostu tím však nepřesvědčil. Pořadatelům vyčítá, že dostatečně nekomunikují a že Moraviaman komplikuje obecní život.

„Třeba hasiči mají na tuto sobotu dlouho dopředu naplánované oslavy 90 let založení sboru a podobně jsou na tom i jiné dotčené obce,“ stěžuje si starosta Bělova.

Šéf Moraviamanu nabízí opačný pohled. „Naše akce může pomoci propagaci Bělova a dalších obcí. Kdy jindy mají možnost se prezentovat v televizi, která závod vysílá?“ ptá se Daněk.

Oponenti Moraviamanu se snaží organizátory přesvědčit o změně tratí. Ti ale nesouhlasí.

„Trasy jsou zvolené optimálně. Mají mírné převýšení a dotýkají se minimálního počtu obcí. Ve světě to bývá mnohem více obcí a kilometrů a nikdo nic neříká,“ podotkl Daněk. „A navíc není zvykem, aby se tratě ironmanů měnily.“

Cyklistická část Moraviamanu vede přes Otrokovice, Hulín, Kvasice, Tlumačov, Střížovice, Kotojedy a Kroměříž, závěrečný maraton skrz Otrokovice, Bělov a Kvasice. Cíl je na Štěrkovišti, kde hlavní závod startuje plaveckou částí v 7 hodin ráno.

Loni padl v kategorii jednotlivců účastnický rekord, pořadatelé věří, že letos číslo 308 ještě navýší.

Bělovský starosta zase doufá, že po letošní kontroverzi se zlepší vzájemná komunikace.

„Všechno je o domluvě. Leccos jsme si s panem Daňkem vyříkali. Není to tak, že bychom chtěli triatlonistům házet klacky pod nohy,“ nabízí nakonec Přecechtěl smír.

Vabroušek: Je skoro nemožné, že pořád vyhrávám

Vítězství na Moraviamanovi už nepočítá. „Jenom vím, že jsem vyhrál pokaždé, když jsem startoval,“ říká Petr Vabroušek před sobotním 15. ročníkem dlouhého triatlonu v Otrokovicích.

Zvítězil jste osmkrát. Je obhajoba těžší a těžší?
Asi ano. Ale těžko srovnávat. Stát se může hodně věcí – defekt, křeč, krize, někdo ze soupeřů bude mít životní formu... Je s podivem, že se mi rozhodující potíže vyhýbají. V sobotu začneme od nuly. Abych vyhrál, budu muset v součtu plavat, jet na kole a běžet rychleji než všichni ostatní. V triatlonu se nic za zásluhy nedostává, není to krasobruslení.

Kdo vás může nejvíce ohrozit?
Minimálně deset kluků, když budou mít svůj den a nebo ho já mít nebudu. Na dlouhých závodech mě loni nejvíc proháněli Krpec, Oppolzer nebo Křivánek. Na těch polovičních mají letos skvělou formu třeba Minařík, Steinbauer, Hradecký, Šneberger, Jílek nebo Teplý. Určitě se bude na co dívat!

Jakou máte formu?
Ještě ne úplně stoprocentní, ale směřuji ji k sobotě. Na Moraviamana se těším jako každý rok. Je to doma, počasí jsme naplánovali krásné. Doufám, že si to užijí závodníci, doprovod i diváci.

Druhý v Izraeli, pátý na Tchaj-wanu. Ironmanová sezona je úspěšná, že?
Je to tak, i když jich tolik jako jindy nebylo. Sezonu jsem si tradičně zpestřil extrémním závodem, dubnovým ultramaratonem na Sahaře. Trochu jsem zanedbával plavání a cyklistiku, chvíli mi trvalo, než jsem dohnal ztrátu. Ale bylo to podobné jako loni, kdy jsem absolvoval maraton na Severním pólu. Během května jsem se do triatlonu zase dostal.

Zaregistroval jste výzvu bělovského starosty stop Moraviamanovi? Co na to říkáte?
Chápu rozčílení některých lidí, že je to omezí, že do Otrokovic pojedou po objížďce osm kilometrů místo jednoho. Ale tenhle závod přináší mnohem více pozitiv než negativ a bylo by dobré, kdyby to starosta Bělova pochopil. Od čtvrtka do soboty bude kromě zhruba 700 dospělých závodit i více než 300 dětí.

Vybaví se vám podobný případ ze zahraničí?
Ne, opravdu ne. Tam to navíc obyvatele omezí mnohem více než Moraviaman. Očekával bych, že v bělovské zatáčce něco zorganizují, vytáhnou stolky a židle, aby mohli povzbudit závodníky, jak je to běžné ve světě. Natáhnou hadice, a když je horko, polévají závodníky. Třeba na ironmanu v německém Rothu, což je venkov, fandí 100 tisíc lidí. Pro každý region má takový závod navíc značný ekonomický přínos.Nerozumím tomu, že se tady proti závodu někdo tak vymezuje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze