Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triatlet Kubíček v Ostrově obhájil, na domácí titul si ještě počká

VÍTĚZ. Do cíle osamoceně finišuje karlovarský triatlet Jan Kubíček. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

19 2014
První vylézal z vody Velkého Rybníka, sám spolykal kilometry cyklistické části do Ostrova a na trase mezi Starým náměstím a zámeckým parkem potvrdil, zvlášť ve druhém okruhu, že běh je pro karlovarského triatleta Jana Kubíčka nejsilnější disciplínou.

Suverénním vítězstvím skončil víkendový návrat na domácí trať ostrovské Xterry pro Jana Kubíčka. „Zkusil jsem zariskovat a vyšlo to,“ ohlíží se karlovarský triatlet za svou jízdou ve stylu start-cíl. „Závodit tady je pro mě vždy trochu zvláštní, je to téměř doma a vždycky se čeká, jestli mě někdo porazí, nebo znovu vyhraju. A to není nikdy jednoduché.“

„Odtáhnout plavání a po dvou hodinách si dovézt náskok do cíle, to je strašně těžké. Člověka všichni nahání, sám se ale nesmí uhnat. Navíc je to téměř doma, vždy se čeká, jestli mě někdo porazí, nebo znovu vyhraju.“

Jan Kubíček, triatlet

Domácí výhodou však pro Kubíčka ostrovská Xterra zrovna není, vždyť na západ Čech se vrátil po italském dobrodružství na mistrovství Evropy v terénním triatlonu na Sardinii a místním poháru v Toskánsku. Trať vedoucí od Velkého rybníka si ani nestačil projet. „Jel jsem to tady ale už víckrát, takže zhruba vím, jak to tady vypadá,“ mávne rukou rodák z Chodova.

Konkurenci nenašel Kubíček už na úvodním plaveckém úseku -jednak díky svému nepopiratelnému zlepšení a nepřímo také díky Jonáši Vojtěchovi, který musel letos dát před Xterrou přednost studijním povinnostem. Do cyklistického depa se tak Kubíček už po první položce dostal jako vedoucí muž startovního pole.

Tuhle pozici už za celý závod neopustil. „Odtáhnout si plavání a po dvou hodinách si dovézt náskok do cíle, to je strašně těžké. Člověka všichni nahání, sám se ale nesmí uhnat,“ říká s úsměvem.

Díky spolupráci tradičně silných bikerů Holuba, Jiránka, Jindry, Nováka a Truhláře měl totiž brzy za zády ukázkově spolupracující smečku, kterou bez kontroly časomíry nebylo jednoduché setřást, a na posledním běžeckém úseku chybělo prvnímu z jmenovaných Václavu Holubovi jen málo, aby se na Kubíčka dotáhl. Alespoň zdánlivě, ve druhém z okruhů vedených lokalitami Starého náměstí či zámeckého parku totiž Kubíček zabral.

Xterra Ostrov 2014

Letos už osmý ročník v pořadí tradičního závodu měl alespoň pro kategorii elite své dva hlavní favority a Jan Kubíček i Helena Erbenová své role zvládli. Stejně jako Kubíček také Erbenová v ženské kategorii velmi dobře vyplavala. Poměrně brzy dojela do té doby vedoucí Lenku Cibulkovou a ujala se pro zbytek závodu vedení, když drobně zaváhala pouze při pádu na asfaltovém úseku. Na druhou Cibulkovou získala v cíli dobrých jedenáct a půl minuty. Třetí byla Mariana Smutková, pro kterou znamenal bronz z Ostrova první stupně vítězů v českém poháru Xterra. Kromě elity se mezi Velkým Rybníkem a Ostrovem prohnali také stovky závodníků v kategorii hobby a štafetách, které podporovalo zaplněné Staré náměstí v Ostrově.

Kategorie Easy:
Muži (20-39):
1. Jakub Janoušek, 2. Josef Vacek, 3. Jiří Šilhan, (40+): 1. Martin Krňávek, 2. Martin Müller, 3. Vít Zatloukal, junioři: 1. Karel Dušek, 2. Jiří Kesl, 3. Jan Štros, dorostenci: 1. Ondřej Petr, 2. Ondřej Olšar, 3. Václav Brzobohatý.
Ženy (20-39): 1. Martina Janoušková, 2. Petra Nováková, 3. Vendula Janoušková, (40+): 1. Martina Kabilová, 2. Lenka Laudová, 3. Eva Hašková, juniorky: 1. Běla Trešková, 2. Barbora Buriánová, dorostenky: 1. Jana Hájková, 2. Karolína Černá, 3. Veronika Kounovská.

„Říkal jsem si, že počítat se stejně začne až od druhé půlky běhu,“ vysvětluje svůj nástup a připomíná přitom svou zkušenost pár let nazpátek, kdy se tady podobně naháněl s Karlem Zadákem. Jen to bylo v opačném gardu. „Karla jsem tehdy taky strašlivě stáhl, až na nějakých pět vteřin. A on mi pak ve druhém kole hrozně naložil,“ usměje se Kubíček. „Pokud se na toho druhého nedocvaknete, zlomíte se. Běželo se mi dobře. Tak jsem jen čekal, jestli se zlomím já, nebo Vašek.“ V Ostrově platil všemi očekávaná varianta, tedy že Kubíček potvrdí na svém nejsilnějším úseku roli favorita.

Holub doběhl do cíle na Starém náměstí o minutu a devatenáct vteřin později, těsně před třetím Tomášem Jiránkem. Čtvrtý skončil další z domácích borců Petr Novák, který sice v minulosti s Xterrou koketoval, jeho jméno si však všichni spojí spíše s laufařským seriálem FIS Marathon Cup či olympijským Soči, kde se běžec na lyžích z Karlových Varů letos v zimě znovu vrátil do reprezentace. Další z lyžařských olympioniků Lukáš Bauer na trati ostrovské Xterry tentokrát chyběl.

Kubíček tedy své vítězství v Ostrově obhájil, na obhajobu domácího titulu si bude muset ovšem ještě pár dní počkat. Mistrovství republiky se totiž letos přestěhovalo do Přední Výtoně, kde se sloučilo se závody Evropského poháru pod patronací ETU. „Místa pro pořádání domácího mistrovství by se měla střídat, Ostrov nemusí každému svým profilem sedět, to ovšem na jeho prestiži nic nemění. Stále je to jeden z nejlepších podniků v rámci české túry, s velkou tradicí,“ říká Kubíček.Najdete na iDNES.czmobilní verze