Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výheň pod africkým sluncem. Triatlonista Kubíček byl na Réunionu pátý

Jan Kubíček. Archivní snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

20 2015
Pátým místem ve Světovém poháru v xterra triatlonu se na ostrově Réunion v Indickém oceánu blýskl Jan Kubíček. „Nejtěžší bylo poprat se s tím vedrem,“ říká rodák z Chodova.

Krysí kanál, Krvavá záda, Kaučukové pole. Extrémní závod Bahňák také ve svém pátém ročníku nabídl dostatek šťavnatých překážek a dostál svému jménu. Jeden z jeho ambasadorů Jan Kubíček letos nástrahy na vlastní kůži nepocítil, světová xterra se rozbíhá naplno, a tak terénní triatlet místo jmen překážek v Jižním lomu mohl už předtím skloňovat: oceán, džungle, poušť... úchvatné scenérie ostrova Réunion však Světová série extrémních závodů xterra proměnila jeden z nejtvrdších závodů na světě v opravdové peklo.

Jeden a půl kilometru plavání v Indickém oceánu, 30 kilometrů jízdy na horském kole nelítostným terénem a desetikilometrový běh nakonec. To vše pod rozžhaveným africkým sluncem v neskutečných teplotách. „Po příjezdu jsem se snažil sžít se s oceánem, náročnou tratí a teplým počasím, které na ostrově panuje. Opravdu nejtěžší bylo poprat se s tím vedrem, nebyl tam ani kousek stínu,“ přiznává. Po první části závodu byl Kubíček na osmnáctém místě, ale pak do toho šlápl. Na kole se probojoval až na osmou pozici a to i přes extrémně náročnou trať. „Na trati jsme měli dvacetiminutový brutální endurový sjezd, ze kterého jsem měl velký respekt, především z možných defektů,“ popisuje Kubíček nejtěžší část závodu.

Jan Kubíček během ostrovské Xterry.
Jan Kubíček.
Jan Kubíček.

Jan Kubíček na trati domácích závodů.

Také v závěrečném běhu ho ovšem nečekalo nic snadného. „Trať byla plná lávových kamenů, běželo se přes pláže, brodili jsme se v řece. Součástí byl i skalnatý terén, kde šlo spíš o lezení než běh,“ usmívá se Kubíček při vzpomínce na závod, který karlovarský triatlet dokončil jako celkově pátý v pořadí. Světová série vyvrcholí finálovým závodem, který se koná v listopadu a hostí ho už pravidelně Havaj, která se právě prostředí Réunionu velmi podobá. „Kamenité traily, prach, volné kameny, ostré trny, které prorazí i gumu na motorce,“ jmenuje Kubíček překážky, které často pro triatlety znamenají konec závodu.

Kubíček letos načal už také evropkou sérii a také tady zanechal hned napoprvé svou stopu, když první závod Xterra European Tour dokončil začátkem dubna na Maltě jako osmý. „Z našich luhů a hájů, kdy větší část zimy jsem strávil na běžkách, to bylo příjemné zpestření ještě panující zimy,“ usměje se Kubíček.

Osmý v evropském poháru Závod situovaný do zálivu Golden Bay poblíž národního parku využíval zázemí hotelu Radisson, závodníci ovšem bydleli nedaleko v městečku Mellieha.

Kategorie profi byla tady až nad očekávání našlapaná. Plavání ovlivňoval silný vítr, který vytvářel mohutné vlny. Kubíček ovšem zaplaval solidně a z vody vylézal společně s mistrem Evropy Codensem. Dvě kola v kamenitém terénu posunuly rodáka z Chodova na deváté místo, do cíle bikové části dojížděl spolu se Španělem Javém a v závěru běžecké části v zabláceném terénu přešel přes Thijse, a tak si ještě o místo polepšil. „Při takové konkurenci spokojenost,“ odtušil.

Poslední závody Světového poháru v Portugalsku vynechal, o nadcházejícím víkendu se ovšem přesouvá Kubíček za dalšími závody do Rakouska. V Česku má v závodním kalendáři pro letošní rok zatím předběžně zaškrtnutou pouze ostrovskou xterru. „Prvořadé jsou pro mě závody v cizině, chci se měřit se světovou špičkou,“ vysvětluje česká jednička, proč nezbývá čas na domácí pohár.Najdete na iDNES.czmobilní verze