Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triatlonisté se bojí parazitů, pořadatelé čistí vodu a odhánějí kachny

Triatlon - ilustrační fotografie | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

15 2014
Patnáct elitních sportovců se kvůli obavě z napadení kůže parazity na koupališti Rolava odhlásilo z víkendových závodů v triatlonu. Město jako majitel koupaliště a volnočasového areálu spustilo akce, které zlepšily kvalitu vody. Pořadatelé ujišťují, že nebezpečí nikomu nehrozí.

Fakt, že triatlonisté do závodu nenastoupí, označil první náměstek primátora Petr Bursík za nemilou zprávu. Sportovci ani rekreanti se však podle něj nemají čeho bát. „Od začátku tohoto týdne jsme spustili intenzivnější proplachování koupaliště vodou z říčky Rolavy,“ uvedl náměstek.

Další opatření oznámil René Weiss z městské společnosti KV City Centrum, která volnočasový areál spravuje. „Nařídil jsem čtyřikrát denně sbírat kachní trus z pískové pláže i z trávy. Odbor životního prostředí nám právě povolil šetrný odchyt kachen. Nic se jim nestane, jen divoké ptáky přemístíme na jiné pozemky a rybníky ve vlastnictví města,“ ubezpečil Weiss.

KACHNY PŘESTĚHUJÍ Z ROLAVY JINAM. Kvůli drobným parazitickým živočichům...

KACHNY PŘESTĚHUJÍ Z ROLAVY JINAM. Kvůli drobným parazitickým živočichům především rodu Trichobilharzia, kteří se mohou člověku zavrtat do kůže a vyvolat svědivé vyrážky, odmítli účast na víkendových triatlonových závodech na Rolavě někteří elitní sportovci. Vedení města se rozhodlo pro hygienická opatření. Jedním z nich je šetrný odchyt kachen, které paraziti vyhledávají, a jejich přemístění do jiných lokalit.

Parazit byl v jednom vzorku

V Karlových Varech v sobotu a v neděli startuje ETU Evropský pohár v triatlonu mužů a žen. Součástí největšího triatlonového klání v ČR jsou i mezinárodní závody olympijských nadějí pod hlavičkou Českého olympijského výboru. Jak uvedl náměstek primátora Petr Bursík, někteří závodníci reagovali „na ne zcela pravdivé články v médiích“.

Sdělovací prostředky napsaly, že na stránkách Krajské hygienické stanice Karlovy Vary je informace o pravděpodobném výskytu cerkáriové dermatitidy. A to na pláži i molu, na kterém je start plavecké disciplíny.

"V rámci preventivních opatření proplachujeme vodu, vyhání se kachny, sbírá se jejich trus. A samozřejmě se odebírají vzorky, které se testují. A v žádném vzorku tento parazit potvrzen nebyl. Voda je nezávadná a obavy jsou zbytečné," ujišťuje ředitel víkendových závodů Vladimír Malý.

Lidé si stěžovali na problémy

Hygienici potvrdili že si jim někteří plavci stěžovali na svědění kůže, její zarudnutí i puchýře. Zdravotníci onemocnění cerkáriovou dermatitidou ale nepotvrdili. Parazit, zjištěný v jednom ze třiceti vzorků, nenapadá člověka.

„Pokusím se přesvědčit elitní sportovce, aby do Varů přece jen přijeli závodit.“

Vladimír Malý, ředitel závodu

Jak informují krajští hygienici na svém webu, onemocnění způsobují drobní parazitičtí živočichové především rodu Trichobilharzia. Jejich životní cyklus je vázaný jednak na vodní plže a dále na vodní ptáky, mimo jiné divoké kachny. Paraziti se v cerkáriovém stádiu uvolní z plže do vody a snaží se najít vodního ptáka, ve kterém by dokončili svůj vývoj. Pokud narazí na koupajícího se člověka, zavrtají se mu do kůže.

Pravděpodobný výskyt cerkáriové dermatitidy vyplynul z odběrů vody ve dnech 21. července a 4. srpna. Výsledek zatím posledního odběru by měli hygienici zveřejnit ještě před startem triatlonového poháru. Dalším preventivním opatřením, jehož výsledek by měli návštěvníci Rolavy poznat v příští sezoně, je vypuštění rybníku. „Rybniční dno čeká sanace. Do vody v rámci obnovy biotopu nasadíme ryby, které budou systematicky ničit řasy a plankton,“ sdělil náměstek Petr Bursík.

„Od začátku týdne jsme spustili intenzivnější proplachování.“

Petr Bursík, náměstek primátora

Ryby už na Rolavě plavaly. A do loňska je chovali na maso rybáři. Krmení přidávané do vody ale zhoršovalo její kvalitu. Nové ryby už nikdo krmit nebude. Aby nezlenivěly, prožene je dravec.

Situaci na Rolavě bedlivě sleduje i ředitel triatlonového poháru Vladimír Malý. „Negativní kampaň ublížila dobrému jménu naší akce, pro kterou je vždy bezpečí a zdraví závodníků na prvním místě. Voda je absolutně nezávadná a nemáme jakoukoli obavu o zdraví triatlonistů,“ řekl ředitel Malý a upozornil, že ve vodě byli o uplynulém víkendu triatlonisté - amatéři a žádné problémy neměli. „Pokusím se přesvědčit elitní sportovce, aby do Varů přece jen přijeli závodit,“ slíbil.

Obavy z napadení parazity mírnil i primátor Petr Kulhánek. Připomenul, že je s rodinou pravidelným návštěvníkem Rolavy a nikdy zde nezaznamenal sebemenší zdravotní problémy.Najdete na iDNES.czmobilní verze