Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rusové nepřijeli, nestřílelo se. Na Ukrajině závodili triatlonisté

Český triatlonista Tomáš Svoboda | foto: Archiv Tomáše Svobody

26 2014
Žádná střelba, žádní ozbrojenci. Nic takového český triatlonista Tomáš Svoboda při sobotním závodě Evropského poháru ve sprint triatlonu ve východoukrajinském Dněpropetrovsku neviděl. Vrátil se však s pátým místem a domníval se, že splnil kritérium pro start na ME v olympijském triatlonu, které se uskuteční 21. června v Kitzbühelu.

Je to další krok v jeho snaze získat body ITU do do světového rankingu a posunout se v bitvě o účast na OH v Rio de Janeiru. Závod ve sprint triatlonu (750 m plavání, 20 km kolo, 5 km běh) v milionovém průmyslovém městě měl v dlouhodobém plánu jako pokus o splnění jednoho z nominačních kritérií České triatlonové asociace (umístění do 10. příčky v závodě EP) a přiznává, že méně početná konkurence mu možná nahrála.

"Těsně před závodem startovní listina prořídla, kvůli obavám z nepokojů ubyli zejména zahraniční závodníci. Většinu pětačtyřicetičlenného pole tvořili Ukrajinci, třeba Rusům zakázala účast vlastní národní federace," líčí Svoboda, bratr-dvojče olympijského vítěze v moderním pětiboji Davida Svobody.

Tvrdí, že z cesty na Ukrajinu strach neměl. "Televizi nesleduju už několik let a spoléhal jsem na organizátory. Ti na svých stránkách jasně napsali: buď bude závod zrušený a dáme vědět, anebo bude bezpečný. A jelikož jsem měl i přímé zprávy od ukrajinských triatlonistů, že Dněpropetrovsk je zcela bezpečný, vyrazil jsem. A těšil jsem se, protože moje forma jde nahoru," dodává.

Lidé chtějí mít klid

Na místě se pak reference jeho známých a organizátorů naplnily. "Na žádný problém jsem nenarazil, žádné vojáky jsme nepotkal. Naopak, všichni si v příjemném počasí užívali na promenádě podél Dněpru nebo v barech a restauracích, zábava byla v plném proudu a lidé mluvili ukrajinsky," popisuje prostředí.

Na předstartovním brífinku se prý závodníci dočkali milého přivítání."Organizátoři zahraničním účastníkům poděkovali, že se nebáli přijet a požádali nás, ať vzhledem k červnovému závodu Evropského poháru v Kyjevě dáme vědět i ostatním, že se není čeho bát. Můj pocit? Ukrajinci jsou skvělí, s Rusy nemají žádný problém a naopak. Padla tam slova o tom, že je to všude stejné - lidé chtějí mít pokoj a svobodu, a politici touží po moci. Ten organizátor, co to říkal do mikrofonu, sklidil potlesk," vypráví Svoboda.

A samotný závod? "Plavalo se v Dněpru, kde byl neviditelný, ale silný proud. Šlo o to plavat nejrychlejší cestou, nikoli přímo od bójky k bójce. Tak jsem plaval za Ukrajinci, kteří ty proudy znali, a nedělal si hlavu s tím, že neplavu přímo," přibližuje triatlonista, kterému udělal radost i osobní rekord v běhu na pět kilometrů 15:11 minut.

Malý šok: Bylo to po termínu

V pondělí se však Svoboda dočkal nemilého překvapení. "Tomáš kritérium pro nominaci na ME v Kitzbühelu splnil, samozřejmě o něm víme, ale bylo to až po termínu. Uzávěrka byla 22. května, tedy dva dny před závodem v Dněpropetrovsku," informuje manažer reprezentace Josef Rajtr.

Nominaci na zmíněné ME v olympijském triatlonu mají podle Rajtra jistou Jan Čelůstka a Přemysl Švarc, olympionici a účastníci světové série. "A na listině čekatelů jsou před Tomášem další dva borci, kteří splnili kritéria na dubnovém akademickém MS," tvrdí manažer, podle něhož ale Svoboda šanci má. "Do týdne bychom se měli dozvědět, kolik je pro Kitzbühel přihlášených závodníků a kolik dostaneme dodatečnách startovních pozic. Je možné, že se Tomáš do této kvóty vejde."

"Dobrá, musím týden počkat," říká Svoboda. Pro případ, že na ME nominovaný nebude, má v záloze závod Světového poháru v Mexiku. "Ten se taky počítá do olympijské kvalifikace pro Rio, ale stálo by to hodně peněz, takže doufám, že vyjde Kitzbühel. Je to přece jen za rohem."Najdete na iDNES.czmobilní verze