Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři závody nestačí, řekl si šéf Pražského maratonu. Tak expanduje do Olomouce

EXPORT KNOW-HOW. Pražský maraton slaví u běžců úspěchy, teď stejný tým uspořádá závod v Olomouci.

18 2010
Snídani většinou nestíhá. A když, tak "kleba s marmeláda, který rychle naházím do sebe," říká Ital Carlo Capalbo, šéf Pražského maratonu. Neustálý organizační kolotoč ve znamení hesla top kvalita ho pohlcuje.

Jenže tři závody našeho seriálu Prague International Marathon (PIM) nestačí, řekl si loni na podzim.

A za týden jeho tým uspořádá další běžecký svátek, tentokrát mimo metropoli - na Moravě.

Práce je zábava, zní Capalbovo heslo. Expanze tak byla nevyhnutelná.

"Když děláte jogurty a umíte to, taky rostete. To je přirozený krok," vysvětluje Jiří Nečásek, marketingový šéf PIMu.

hvězdy závodu

Joseph Maregu  (Keňa) - nejlepší 1/2maraton: 59:45 minuty, Tujuba Megersa (Eth.): 1:00,16, Dennis Ndiso (Keňa): 1:00,33

Asnakech Mengitsuová (Eth.) : 1:13,33, Petra Kamínková (ČR): 1:12,17, Lucia Kimaniová (Bos.) 1:12,55

"Chceme udělat druhý nejlepší závod v zemi," přeje si Capalbo před prvním ročníkem Volkswagen Olomouckého 1/2Maratonu. "Jaké má mít ambice? Kvalita! To je klíčové slovo."

Před sedmi měsíci se Capalbův tým doslechl o zájmu Olomouce a začal připravovat závod s parametry pražského půlmaratonu.

"To znamená kombinace elitního pole a masovosti," vysvětluje Nečásek. "Ale nechceme regionální závod, máme v plánu udělat ho mezinárodní."

Pražský bratr olomouckého závodu každoročně přiláká třetinu běžců ze zahraničí, na Moravu jich přijede maximálně dvacet procent, hlavně ze Slovenska, Itálie, Polska. "A taky běžec z Kolumbie," dodal Nečásek.

Do startu půlmaratonu, který má načít dlouhou tradici, zbývá týden, výstřel zazní příští sobotu 26. června v sedm hodin večer.

A hned v prvním ročníku se na startovních listinách objevily na dva tisíce běžců. "Z toho 1200 - 1400 v hlavním závodě," říká Capalbo.

Výsledkovým cílem organizátorů je hranice 61 minut. "Máme šest běžců, kteří tuto hranici pokořili," chlubí se Nečásek. "Keňan Joseph Maregu dokonce na půlmaratonské trati několikrát pokořil hranici jedné hodiny, v Praze letos doběhl čtvrtý."

Skvělým časům by měla pomoct rychlá trať s menším počtem zatáček, než na kolik jich běžci narazí v metropoli, a minimem kostek - jen asi osm set metrů. Proto italský boss doufá: "Možná to bude nejrychlejší závod na českém území.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze