Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři nejlepší rozhodnutí v životě legendy Palmera: Golf, žena a letadla

Osmdesátiletý Arnold Palmer je stále plný života - hraje golf i pilotuje letadlo | foto: Profimedia.cz

3 2010
Arnold Palmer, legendární golfista s výstižnou přezdívkou "Král", za svých osmdesát let života musel udělat řadu rozhodnutí. Tři považuje za nejpovedenější - sňatek se ženou Winnie, profesionální kariéra golfisty a letecký průkaz.

Arnold Palmer je jednou z největších ikon golfu, spolu s Jackem Nicklausem a Garym Playerem se s nástupem televizních přenosů v padesátých letech stali prvními golfovými celebritami.

Palmer dobře vypadal, hrál skvělý golf a jeho hra byla mimořádně atraktivní, protože rád a často riskoval. Z Palmera se během krátké doby stal jeden z nejoblíbenějších sportovců a pomohl golfu dostat se mezi nejsledovanější televizní programy v Americe.

Na PGA Tour začínal v roce 1955 za velmi skromných podmínek. Turnaje objížděl se svou ženou Winnie v přívěsném karavanu za 500 dolarů, které si půjčil od jejích rodičů.

"Nedokážete si představit, jak velký je náš stát, dokud ho autem neprojíždíte křížem krážem," říká k tehdejší době Američan Palmer. "Z auta jsem chodíval rovnou na odpaliště," dodal s nadsázkou.

"Sice jsem se nemusel starat o ubytování, ale non-stop řízení z turnaje na turnaj se samozřejmě projevovalo na mé hře."

Arnold Palmer

Arnold Palmer - jeden z nejlepších hráčů golfové historie

Když se v letech 1956 a 1958 narodily dcery Peggy a Amy, karavan se stal malým. Ve stejný rok, kdy se narodila druhá dcera, přišlo i první vítězství na Masters, díky kterému mohl říci sbohem dálnicím a pronajmout si letadlo - konkrétně Cessnu 175 - i s pilotem.

Svého prvního sólo letu se dočkal v roce 1961, ve svých dvaatřiceti letech, kdy si zároveň koupil stroj Aero Commander 500, za dva roky si však pořídil výkonnější 560F.

Od té doby přešel na tryskové stroje a vystřídal řádku letadel - vlastnil například Lear Jet, pět různých Cessna Citation. Typ X mimochodem má dodnes.

Cessna Citation 550

Palmerovou oblíbenou značkou je Cessna.

"Nemít letadla, tak bych nedokázal ani polovinu toho, čeho jsem v uplynulých desetiletích dosáhl v golfu i byznysu," řekl Palmer, který vyhrál úctyhodných 94 profesionálních turnajů.

Palmera, který nalétal více než deset tisíc hodin, koníček nepustil ani v osmdesáti letech. Například ve čtvrtek jej čeká v městě Anoka ve státě Minnesota exhibiční turnaj 3M Championship Greats of Golf. Při letu z domu z Latrobe ve státě Pensylvánie si zaletí vyzvednout svou rodinu, která trávila dovolenou na jednom ostrově v kanadské divočině. Kvůli věku však nelétá sólo, ale má k ruce spolupilota.

Za jeho vášeň k aviatice v západní Pensylvánii v roce 1999 dokonce přejmenovali letiště Westmoreland County Airport na Arnold Palmer Regional Airport.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze