Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Giru (zatím) panují tři králové. Sílu ukázali také Kreuziger a König

Fabio Aru, Alberto Contador a Richie Porte (zprava) projíždějí cílem páté etapy Gira. | foto: AP

14 2015
V apeninském Abetone, při prvním letošním horském dojezdu, byly definitivně rozdány a částečně i odtajněny karty pro letošní Giro. Bude to ještě na italských silnicích velmi dlouhá partie, trvající dalších 18 dnů. Jaká je však nyní výchozí situace?

Giru vládnou (zatím) tři králové: Alberto Contador, Fabio Aru a Richie Porte, lídři stájí Tinkoff-Saxo, Astana a Sky.

V úterý se pouze oni tři dokázali z prořídlého hlavního pole dotáhnout ke skupince uprchlíků. A ve středu si to na svazích do Abetone rozdali mezi sebou v nelítostné bitvě.

Rigoberto Uran z Etixxu, jenž měl patřit do původně zamýšleného mocenského čtyřlístku, za nimi podruhé v řadě zaostal a má manko 1:22 minuty.

Jistě, spoléhá se na svoji papírovou převahu v dlouhé časovce, kterou loni na Giru ovládl, zatím však nevzbuzuje dojem energií nabitého muže. „Není dobré takhle ztrácet čas. Věřím, že ho najedu zpět ve třetím týdnu,“ doufá Kolumbijec. Každopádně stále je příliš brzy na to odepisovat jej.

A dva Češi v roli superdomestiků? Z Romana Kreuzigera sálá síla. S přihlédnutím k enormnímu úsilí, jež ze sebe vydal při úterním úniku, byl jeho výkon v Abetone odbivuhodný. Je celkově čtvrtý, může atakovat konečnou pozici v Top 5 a za určitých okolností by při selhání některého z největších favoritů mohl zaútočit i na stupně vítězů.  

Rovněž třináctý Leopold König potvrzuje, že našel formu, kterou na jaře dočasně pozbyl. Po ztrátě, kterou tým Sky nabral v úvodní časovce, se prodírá pořadím neustále vzhůru. Stal se na Giru v kopcích jednoznačně druhým mužem svého týmu s ambicemi potřetí v řadě bojovat na Grand Tour minimálně o Top 10 a třeba i výše. Že je mužem třítýdenních závodů, to už v minulosti prokázal.

Pro oba ovšem nadále platí podmínka: umístí se v popředí celkového pořadí, pokud na to budou mít nohy a jestliže jim to jejich týmy dovolí. Protože jak pro Tinkoff-Saxo, tak pro Sky je naprostou prioritou dopomoci Contadorovi a Portemu k titulu. Za tímto účelem mohou být Češi i „obětováni“.

Mnozí cyklisté, řazení před startem Gira do širšího okruhu favoritů, už nabrali značné manko. Belgičan Jurgen Van Den Broeck z Lotta Soudal ztrácí 2:27 minuty, Ryder Hesjedal z týmu Cannondale-Garmin 6 minut, Beňat Intxausti z Movistaru 18 minut, Ilnur Zakarin z Kaťuše 25 minut. Po těžkém pádu Giro předčasně skončilo pro loni pátého Domenika Pozzoviva, lídra týmu AG2R.

Naopak v kontaktu s nejlepšími, pouze o 37 vteřin za Contadorem, se nadále drží mladý Estéban Cháves z Oriky. 

Contador: Rozhodl jsem se otestovat své rivaly

Budou se nyní hrát psychologické hry, bude se blufovat, dojde na strategické tahy, na nečekaná i náhlá rozhodnutí. Tak jako při středeční pouti do apeninského Abetone.

Fabio Aru před ní tvrdil: „Dnes to bude velká bitva.“

Dario Cioni, sportovní ředitel Sky, věštil: „Některé týmy zaplatí za úsilí předchozích dnů.“

Fotogalerie

Zato Contador na středečním startu jen tak mimochodem vyprávěl, že by nebylo nejtaktičtější hájit vedení na Giru už od 5. etapy: „Není mým cílem získat růžový dres co nejdříve. Možná tedy první horský dojezd pojmeme volněji. Jsme celkově na dobré pozici, mohu jet klidně. Výšlap do Abetone mi tolik nesvědčí, mám radši prudší kopce.“

Jaká však byla skutečnost?

Ani Aru, ani Porte, ale 5 300 metrů před cílem právě Contador rozkmital nohy, zvedl se ze sedla a unikal sokům. Dva zbylí králové zareagovali, Uran nikoliv.

„Bylo to úžasné. Jako souboj v boxu mezi nejsilnější trojicí Gira,“ kvitoval Juan Antonio Flecha, bývalý profesionál a nyní expert Eurosportu.

Blufoval tedy před etapou Španěl? Nebo skutečně neplánoval útok, jenže nakonec si nemohl pomoci a dal průchod své bojovné závodnické povaze?

„Nepřemýšlel jsem o útoku,“ ujišťoval v cíli. „Byl jsem tam, pozoroval ostatní, necítil jsem se kdovíjak super, ale cítil jsem se docela dobře. Tak jsem prostě nastoupil. Rozhodl jsem se otestovat své rivaly. Někdy je pro mě horší jet v balíku než jet sám.“

Alberto Contador se po páté etapě Gira oblékl do růžového dresu.

Alberto Contador se po páté etapě Gira oblékl do růžového dresu.

Přestože Španěl na startu tvrdil, že nemá enormní zájem o tak brzké vlastnictví růžového dresu, po etapě jeho sportovní ředitel Steven De Jongh uvedl: „Věděl, že musí odpárat Chávese, aby získal maglia rosa.“

Podle Contadora měl tento útok více pozitivních efektů: „Sebrali jsme další čas Uranovi a viděl jsem, že Aru a Porte jsou v dobré kondici. Aru je ryzí vrchař, nevynechá zřejmě jedinou příležitost zaútočit v horách. Také Porte, který bude mít výhodu v dlouhé časovce, vypadá velice silně. Tohle byla zatím jen ochutnávka toho, co přijde.“

Koncovka byla „spettacolo“

Navzdory Španělovým slovům o „klidnějším výšlapu do Abetone“, která pronesl před startem 5. etapy, Richie Porte po ní ujišťoval: „Upřímně, očekával jsem ten útok. Po středeční etapě bylo v pelotonu mnoho unavených chlapců. Tím víc si cením, že jsem etapu dokončil ve skupince favoritů. Jsem rád, kde nyní jsem.“

Kurzy na vítěze

podle společnosti William Hill

1,33:1 Alberto Contador
2,25:1 Richie Porte
3,33:1 Fabio Aru
33:1    Rigoberto Uran
50:1    Roman Kreuziger
50:1    Mikel Landa
100:1  Leopold König
120:1  Dario Cataldo
250:1  dalších pět jezdců (Formolo, Cháves, Van Den Broeck, Sivcov, Hesjedal)

Kurzy na umístění na stupních vítězů:
1,12:1 Alberto Contador
1,29:1 Fabio Aru
1,36:1 Richie Porte
4,5:1   Rigoberto Uran
4,5:1   Roman Kreuziger
6:1      Leopold König
7:1      Mikel Landa
15:1    Van Den Broeck

Fabio Aru použil pro popsání koncovky etapy italský přívlastek „spettacolo“. Hovořil o opravdové bitvě mezi velkými šampiony, která musela nadchnout tifosi. „Mám vůči Contadorovi i Portemu velký respekt, ti dva vyhráli  spoustu závodů. Že jsem s nimi držel krok, bylo pro mě velmi emotivní. Navíc mám kolem sebe výjimečný tým. Landa se pro mě ve finále doslova obětoval.“

Na peloton nyní čekají dvě etapy, které by svým rovinatějším profilem měly svědčit sprinterům či jezdcům z úniků (i když na Giru nikdy nevíte...). V sobotu přijde další horský dojezd v Campitello Matese.

Contador vede o 2 vteřiny před Aruem, o 20 před Portem, o 22 před Kreuzigerem. Do milánského cíle zbývá 18 dnů. Tak dlouho jeho tým výsostný dres dosud na žádném závodě nehájil.

„Ale už v prvních dnech Gira, i když neměli růžový dres, jezdili cyklisté Tinkoff-Saxo dominantně. Až taková změna to pro ně nebude,“ soudí Flecha.

Contador na jednu stranu vypráví: „Ten dres je jako dar. Nemohu se dočkat, až se v něm na startu další etapy postavím před tifosi.“

Na druhou stranu však zároveň říká: „Nebudeme se zatím snažit hájit maglia rosa příliš tvrdě. Důležité je obléci si ho v Miláně po poslední etapě. Ale bude nyní na ostatních, aby mi ho vzali.“

Statistiky prozrazují: pokud se Contador na podniku Grand Tour v minulosti zmocnil dresu lídra celkové klasifikace, ať už byl růžový, žlutý či červený, nikdo nikdy mu ho v dalším průběhu závodu nesebral.

Dokáže to někdo na Giru 2015?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze