Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Třetí kvalifikace na Velkou skončila překvapením - vyhrál kůň Aspirant

dostihy,Velká pardubická | foto: Reuters

30 2010
„Čekal jsem hezké umístění, ale vítězství je pro mě překvapením," kroutil hlavou žokej Jiří Kousek. "Kdyby mi ráno někdo řekl, že s Aspirantem vyhraju tak lehce, rozhodně bych mu neuvěřil,“ netajil v cíli vítězný jezdec.

Překvapen však nebyl jen on, Kouska se svým koněm totiž nepatřili mezi největší favority.

Těmi měli být dvojnásobná vítězka Velké Sixteen s žokejem Josefem Bartošem. Ta šla do závodu s kurzem 1,7 :1. Vpředu měl být i Mandarino, který závod nakonec dokončil druhý. O další dvě a čtvrt délky zpět na třetím místě skončil Amant Gris s žokejem Markem Stromským.

Velká cena Skanska byla zatím početně i kvalitou nejlépe obsazenou letošní kvalifikací. Na start se postavilo 19 koní, z nichž osm už podmínky pro účast ve Velké pardubické mělo splněno.

O tempo dostihu se zpočátku staral zejména Bejrut s Jungem.

Zhruba v polovině převzal iniciativu Mandarino. "Vzadu dělá chyby a dost se dře. Po dnešku jsem přesvědčený, že je to kůň, který musí chodit vpředu," poznamenal žokej Jaroslav Myška.

Mandarino po Havlově skoku zavedl pole koní i na travnatý ovál.

Byl v čele ještě na poslední překážce, ale cílovou rovinu už ovládl Aspirant. Předvedl skvělý finiš a zvítězil jistě o tři délky. "Tři překážky před cílem jsem si myslel, že se umístíme na třetím nebo čtvrtém místě. Aspirant se ale dopředu propracoval sám, skákal výjimečně dobře," pronesl vítězný žokej Jiří Kousek.

Mandarino po vítězství v letošní úvodní kvalifikaci skončil tentokrát druhý. "Nepředvedl konec, jaký ukázal v první kvalifikaci. Myslím si ale, že to bylo dáno pauzou, kterou měl po Zlatém poháru. I tak jsem ale spokojený," řekl žokej Jaroslav Myška.

Velký boj se strhl o třetí místo. Sixteen ho nakonec ve finiši neudržela, o tři čtvrtě délky ji porazil smolař z předloňské Velké pardubické Amant Gris. "Dneska to nebyla taková Sixteen, jakou znám," pronesl žokej Josef Bartoš.

Dostih dokončilo ještě dalších sedm koní. Velká pozornost se soustředila na Welldancera, v jehož sedle byl žokej Josef Váňa starší.

Dostih ale nedopadl podle představ šestinásobného vítěze Velké pardubické. Welldancer se stále držel až vzadu a nakonec skončil předposlední. "Nemohl v celém průběhu dostihu přijmout tempo.

"Myslím, že to není kůň pro Velkou pardubickou, ale asi pro menší dostihy," pronesl Josef Váňa starší.

Třetí kvalifikaci nedokončilo osm koní. Baggio byl zadržen už po druhé překážce. Na Popkovickém skoku měli pád Lakreg s Hirschem, na Francouzském skoku je napodobila Partoutatou aMontgomery na Dropu. Jung ztratil jezdce na Velkém vodním příkopu a Profil na Anglickém skoku. Nikodem byl zadržen.Najdete na iDNES.czmobilní verze