Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tresty za incident: Vítkovice zaplatí 50 tisíc, Brychca má stop na čtyři zápasy

Incident ve Vítkovicích: Petr Novotný z M. Boleslavi (v bílém vlevo) brání spoluhráče před jedním z diváků. | foto: ČT 4

26 2010
Čtyři zápasy stop pro mladoboleslavského Lukáše Brychcu a pokuta padesát tisíc korun pro vítkovický klub za selhání pořadatelské služby. Takové tresty vynesla disciplinární komise České florbalové unie za incident, který se odehrál v závěru nedělního extraligového semifinále. Útočník Boleslavi Petr Novotný, který Brychcu bránil před fanouškem, vyvázl s podmínkou.

Disciplinární komise tak vynesla tresty na obou stranách. Kromě výše uvedených byly Vítkovice navíc potrestány uzavřením haly Dubina na jedno utkání s podmíněným odkladem na jeden rok, Mladá Boleslav pak vyfasovala ještě peněžitý trest ve výši 15 tisíc korun.

"Na rozhodnutí bude samozřejmě mnoho názorů, ale snažili jsme se o co nejobjektivnější posouzení celého případu," komentoval verdikt komise její šéf Tomáš Březina na webových stránkách unie.

Tříčlenná disciplinární komise vycházela při svém několikahodinovém jednání z materiálů, které jí poskytly zprávy rozhodčích a delegáta, obou oddílů, zápisem o utkání, k dispozici měla i záběry České televize.

"Někdo bude prezentovat pokutu pro Vítkovice jako nízkou, protože maximem bylo 250 tisíc, někdo jiný bude poukazovat na to, že jde pravděpodobně o nejvyšší trest, který byl Disciplinární komisí kdy udělen. U Mladé Boleslavi je finanční pokuta výrazně nižší, protože na jejich straně nebylo pořadatelské provinění, ale v uvozovkách pouze provinění způsobem chování," dodal.

Z hráčů vyvázl s nejtvrdším trestem Lukáš Brychca. "Před komisí sám potvrdil, že cítí zodpovědnost za vyprovokování celého konfliktu," řekl Březina ke čtyřzápasové stopce pro boleslavského útočníka.

"Jako polehčující okolnost vzala (komise) v potaz to, že byl pokřikováním domácích diváků vyprovokován a rozhodla o jeho potrestání na spodní hranici sazebníku trestu. Jeho trest nemůže být v žádném případě podmínečně odložen," píše se v rozhodnutí disciplinárky.

Incident ve Vítkovicích: mladoboleslavský Lukáš Brychca si vyměňuje názory s diváky

Incident ve Vítkovicích: mladoboleslavský Lukáš Brychca si vyměňuje názory s diváky

Celý konflikt vznikl v 58. minutě, kdy Vítkovice bezpečně kontrolovaly čtyřbrankový náskok. V té době boleslavský útočník Petr Novotný udeřil loktem do obličeje domácího Tomašíka.

Zákrok ale zůstal nepotrestán a to rozpoutalo vlnu emocí. Vzápětí si Brychca, odpykávající si trest za předchozí faul, vyměňoval slovní názory s jedním z diváků, který se na útočníka sápal.

Novotný šel spoluhráče před fanouškem bránit a fanouška, jímž byl sponzor vítkovického klubu Martin Čépe, odstrčil.

Za to si od disciplinárky odnesl dvouzápasovou podmínku. "Disciplinární komise zvážila všechny polehčující i přitěžující okolnosti a rozhodla se potrestat hráče v dolní polovině sazebníku trestů," dodává se v rozhodnutí komise, která však chování hráče neschvaluje.

Přesto v sobotním třetím semifinále v Mladé Boleslavi Novotný nenastoupí, neboť za jeho počin mu rozhodčí ještě v zápase udělil trest "červená karta 3". To podle florbalových pravidel automaticky znamená stop na jeden zápas.

"U Novotného trestu jsme vzali v potaz, že se snažil zabránit hrozící bitce," pokračoval Březina. "Do budoucna však chceme jasně deklarovat, že hráči do těchto záležitostí aktivně zasahovat nemohou a v případě, že to udělají, stihne je trest, stejně jako v jiných sportech."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze