Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sníží Armstrongovi doživotní trest? Může se vykoupit, říká prezident UCI

Lance Armstrong | foto: APAP

29 2014
Může být snížen doživotní zákaz působení ve sportu, který vyměřili Lanci Armstrongovi na základě vyšetřování Antidopingového výboru USA? Brian Cookson, prezident Mezinárodní cyklistické unie UCI, v rozhovoru pro server velonews připustil, že pohled na Armstronga by se mohl změnit.

Klíčový má být podle Cooksona průběh šetření Nezávislé cyklistické reformní komise (CIRC) a fakta, která jí Armstrong sdělí. Komise pak vynese verdikt v lednu 2015.

„Myslím, že každý se může vykoupit,“ uvedl Cookson. „Vše záleží na tom, zda bude Armstrong připraven mluvit o svém zapojení, ale i o zapojení jiných osob do dopingu. Potom komise usoudí, zda si takové vykoupení zaslouží.“

Cookson připouští, že někteří cyklisté zaplatili za svoji dopingovou minulost více než ostatní. „Armstrong byl nejlepším jezdcem na světě a jediným, kdo vyhrál sedmkrát Tour. Vystoupal nejvýše a nakonec padl nejníže. Ovšem Armstrong a jeho stáj US Postal nebyli rozhodně jediní, kdo se podílel na dopingové éře cyklistiky,“ řekl prezident UCI.

Rovněž k odhalení dalších osob, působících v minulosti na dopingové scéně, mají podle něj přispět současné pohovory s americkým cyklistou.

Armstrong sám potvrdil, že už je určen termín jeho druhého setkání s komisí CIRC, které se v USA uskuteční „v blízké budoucnosti“. Pro server cyclingnews.com dodal: „Vždy jsem říkal, že budu plně k dispozici mezinárodní komisi, která se pokusí uzdravit náš sport a pohnout s ním po několika dopujících generacích směrem dopředu.“

První setkání s CIRC, které se letos uskutečnilo, jeho právnický tým označil za „velmi dobrou schůzku, na které byl Lance dotazován na všechno“.

Třemi členy komise CIRC, kteří Armstronga posuzují, jsou její šéf, švýcarský politik a právník Dick Marty a dále Němec Ulrich Haas a Australan Peter Nicholson.

Nyní bylo nicméně Armstrongovi zapovězeno zúčastnit se amatérského a víceméně charitativního podniku George Hincapie Gran Fondo, který pořádá bývalý týmový kolega z US Postal. Americká cyklistická unie oznámila, že rovněž na tuto akci, která je uvedena v jejím kalendáři, se vztahuje doživotní distanc.

Po takovém verdiktu se na podporu Armstronga vyjádřil Tejay van Garderen, cyklista týmu BMC, pátý z letošní Tour. „Bylo pro mě frustrující dovědět se o tom všem, co se dělo v minulosti v pelotonu,“ uvedl van Garderen pro list Daily Telegraph. „Ale nemyslím si, že je Armstrong takovým ďáblem, jak ho v knihách a filmech popisují. Vyšetřování USADA na něj dopadlo mnohem tvrději než na kohokoliv jiného. Zaslouží si nyní oddech.“

Lance Armstrong přiznal doping v lednu 2013:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze