Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trénink na Kilimandžáro: Navrátilová vystoupala po schodech do 55. patra

Tenistka Martina Navrátilová stoupá po schodech newyorského mrakodrapu. | foto: Laureus

15 2010
Porazila soupeřky v 59 grandslamových finále, letos vyhrála nad rakovinou prsu. A měsíc před pokusem zdolat nejvyšší vrchol Afriky vylezla tenistka Martina Navrátilová po schodech do 55. patra druhé nejvyšší budovy New Yorku. Aniž by se zapotila. Aniž by se zadýchala. Jen se usmívala.

"Ale na Kilimandžáru to bude jiné," uvědomovala si 54letá legenda. "Přesto si věřím."

Se skupinou školáků vystoupala po schodišti na střechu Bank of America Tower na Times Square, která bez antény měří 290 metrů. V tričku s jedničkou na hrudi byla lídrem pelotonu.

V 21. patře interním telefonem z legrace objednávala pizzu, zatímco ji všichni její společníci pomalu doháněli. Po deseti minutách a 1 300 schodech uviděla modrou oblohu.

Výšlapem na vrchol mrakodrapu chtěla naznačit, jak bude na začátku prosince vypadat její sedmidenní výstup do nebe. I když výška budovy má jen čtyři procenta celkové výše Kilimandžára.

"Byl to náročný výstup, ale za ten výhled to stálo," svěřila se pak Navrátilová novinářům. "A ukázalo se, že můj trénink jde dobrým směrem, cítím se fit."

Ke svému horolezení se Navrátilová rozhodla na začátku roku. Jenže 23. února se dozvěděla o nemoci a její plány tehdy dostaly trhlinu. "Navzdory všemu, co se stalo, mám teď čistý zdravotní lístek," ujistila. "A jsem rozhodnutá dostat se až na vrchol."

Na začátku prosince se postaví do čela skupiny 28 dobrodruhů, kteří polezou do výšky 5 895 metrů. Její akce má přinést prostředky pro nadaci Laureus Sport for Good.

A na vrcholu prý odehraje pár míčků, aby věděla, jak rychle tam létají.

"Život je o výzvách a o tom, jak se k nim postavíme. Snad budu lidi motivovat," řekla žena, která na postu světové tenisové jedničky strávila 332 týdnů. "Trvalo pár měsíců, než jsem se dostala z chemoterapie, ale teď už se dlouho cítím fajn. Bude krásné takto zakončit rok, který nezačal moc dobře."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze