Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenérská legenda Bollettieri: Berdych může ve Wimbledonu vyhrát

Nick Bollettieri ve své proslulé akademii na Floridě. | foto: Lukáš Hron, MF DNES

23 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nick Bollettieri, legendární tenisový kouč, v rozhovoru pro MF DNES potvrzuje, že Tomáš Berdych dospěl. A nemůže pochopit, proč Nicole Vaidišová ukončila kariéru.

Přes padesát let trénuje, z jeho floridské akademie vzešli Agassi, Selešová nebo Šarapovová. Příští rok mu bude osmdesát, ale v Londýně ho každý zastavuje větou: "Vypadáš výborně."

Američan Nick Bollettieri je opálený, usměvavý a žádost o rozhovor neodmítne. Hned jeho první věta zní: "Tomáš Berdych je pro mě jedním z favoritů Wimbledonu."

Co vás k tomu tvrzení vede?
Věřte mi, trénuju už dost dlouho na to, abych poznal, co v tenistovi vězí. Poprvé jsem o Berdychovi slyšel před nějakými šesti nebo sedmi lety, ale pořád jsem čekal. Nikdo nikdy nepochyboval, že má talent i dobré údery. Ale zbytek tam chyběl.

Jak to myslíte, zbytek?
Měl velké výkyvy. A to nejen během sezony, ale i během jednotlivých zápasů. U takového talentu to byla škoda. Viděl jsem, že má dobrou postavu, výborný servis i forhend, což jsou v dnešním tenise dva nejdůležitější údery. Přesto prohrával s lehkými soupeři. Zdá se mi, že vyzrál.

To se u tenistů stane jen věkem? Nebo jak?
Taky, ale často se podceňuje jedna věc: tým lidí kolem. Zdá se mi, že Berdych našel takový, který mu vyhovuje. S těmi lidmi trávíte celý rok, každý týden, musíte si rozumět. Berdych je pro mě na letošním Wimbledonu tenista, který může v horní části pavouka nadělat velké problémy Federerovi.

Není to přehnané? Přece jen Federer už tady vyhrál šestkrát.
Řeknu to ještě jinak. Berdych je hrozbou ne pro Federera, ale dnes už pro všechny. Vždycky měl jednu slabinu – psychiku. Ale teď už nemá žádnou. Může vyhrávat velké turnaje, a když mu zůstane ten hlad, který u něj teď vidím, může být několik let ve světové desítce.

A kdo je pro vás letos ve Wimbledonu největší favorit?
Přes to všechno, o čem si tady povídáme, a přes to, jaké měl problémy v prvním kole, je těžké neříct Federer. I když se mu v poslední době nedařilo, tak pokud máte peníze, měli byste je vsadit na něj. Možná míň než loni, ale na něj. A pak taky na Williamsovy, to je dnes možná větší jistota.

Ve vaší akademii trénovala i Nicole Vaidišová. Co říkáte tomu, že tak brzo ukončila kariéru?
Nicole u mě hrála mnoho let. Když jsem ji viděl, říkal jsem si, že by mohla vyhrávat grandslamové turnaje. I sebevědomí na to měla dost. Jen ona může nejlíp říct, co se stalo. Ale skončit v takovém věku je... Neobvyklé. Hrozná škoda. Nerozumím tomu.Najdete na iDNES.czmobilní verze