Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenéři se už prát nebudou

23 2003
Lanškroun - Cyklističtí trenéři by se o něj skoro mohli prát. Každý by ho chtěl získat pro svou disciplínu, ale je zřejmě pozdě. Osmnáctiletý Filip Ditzel už má svou parketu, odchovanec lanškrounské cyklistiky se stal v Moskvě juniorským mistrem světa v závodu na jeden kilometr s pevným startem.

"Může jet cokoliv na dráze i na silnici, je to velký talent," tvrdí Zdeněk Dohnal, který spolu s Miroslavem Sýkorou trénuje Ditzela v Dukle Brno.

"Kilometr mu ale sedí nejvíce." V líhni cyklistických talentů v Lanškrouně pod vedením někdejšího bronzového medailisty ze světového šampionátu v časovce družstev Petra Bucháčka začínal jako silničář. Předloni se rozhodl dát přednost dráze.

"Udělal dobře," souhlasil Bucháček. "Jeho styl je sice neuhlazený, ale když jede, praská pod ním dráha. Doslova z něj vyzařuje energie a má vrozené rychlostní předpoklady."

Nejprve odešel do Prostějova a svěřil se do trenérské péče čtyřnásobného světového šampiona na tandemech Vladimíra Vačkáře. Vloni na podzim pak zamířil do brněnské Dukly, kde se pod vedením Zdeňka Dohnala připravují nejlepší tuzemští sprinteři.

Své možnosti naznačil už v minulé sezoně. Na evropském i světovém šampionátu si pověsil na krk bronzovou medaili jako člen družstva v olympijském sprintu.
Letos jeho talent už zazářil naplno. Nejprve se stal v Prostějově pětinásobným mistrem republiky.

"Na kilometr zajel čas 1:07, což je na prostějovské dráze výborné. To už něco naznačovalo," upozornil Dohnal.

Ditzelův velký den přišel ve středu na olympijském velodromu v Krylatském. Lanškrounský cyklista senzačně vyhrál závod na jeden kilometr s pevným startem. Časem 1:04,094 minuty vytvořil nový český rekord a stříbrného Francouze Henrietta porazil o téměř vteřinu.

Po Miroslavu Juncovi, který v roce 1977 vyhrál bodovací závod, se stal teprve druhým českým juniorským mistrem světa na dráze. "Je to bomba," radoval se Bucháček.
"Hodně mě překvapil. Vždyť do června byl často nemocný a občas se mu nechtělo trénovat," dodal Dohnal.

A všem úspěšným moskevským dnům ještě nemusí být konec. Ditzela ještě čeká olympijský sprint. "A v něm další medailová šance," upozornil Bucháček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze