Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příprava vleže? V ní Petra vede o parník, říká trenérské duo o Kvitové

Petra Kvitová podává v utkání s Johannou Kontaovou v osmifinále US Open. | foto: Reuters

9 2015
New York (Od našeho zpravodaje) - Co jinak vypadá jako naprosto utopická představa, se nyní v New Yorku stává skutečností. Tenistka Petra Kvitová po mononukleóze skoro netrénuje. A přece po pondělní výhře nad Britkou Kontaovou prvně v kariéře na US Open postoupila do čtvrtfinále. V něm se střetne s Italkou Pennettaovou.

Při jejím tažení se ji za trudných podmínek snaží vyladit kouč David Kotyza a jeho kondiční parťák David Vydra. Kvůli její únavě musí slevit ze svých nároků a improvizovat. Dosud to zvládali znamenitě.

Víte, že je tu Petra první Češkou ve čtvrtfinále od roku 2001?
David Kotyza:
Aha, vidíte. Naposled to dokázala Dája Bedáňová, že? Byl jsem tu tenkrát na juniorech a na její zápas s Hingisovou jsem se šel podívat.

Co pro vás po Petřiných psychických i fyzických potížích znamenají její výsledky v New Yorku?
DK:
Samozřejmě je beru! Před odletem do Ameriky jsme měli mnohem skromnější cíle. Po tom, čím jsme se potáceli, jsem říkal Petě: „Pro mě bude super, když se dobře připravíš na příští rok. Co teď uhraješ, bude jen bonus. Poper se o něj, jak umíš.“ Zatím se pere statečně.

US Open nesnášela. Až teď si na něm dělá pohodu. Kdy jste ji naposledy viděl tak uvolněnou?
DK:
Asi na jaře v Madridu, kdy byla v euforii po své zimní pauze. Teď je její nálada podložená snahou a prací, kterou odvádí po Wimbledonu navzdory všem omezením. Na minulém turnaji v New Havenu otáčela nepříznivé stavy a tu vnitřní sílu si převezla sem. Nic moc od sebe nečeká, ale bojuje. Když se objeví problém, nesesype se z něj. V osmifinále byla nejdřív soupeřka lepší. Peťa tahala svoje servisy z pěti brejkbolů. Čekala na šanci a využila ji. Psychickou náročností mi to připomnělo loňský mač na Wimbledonu s Venus Williamsovou.
David Vydra: Teďka v posilovně povídala, že jí před zápasem pomohla dobrá nálada v týmu. Tím spíš, že se nejdřív moc necítila. To mi řekla jako první věc, když šlapala na rotopedu.
DK: To ani nevím.
DV: Vždyť jsi u toho nebyl.
DK: Taková důležitá věc a jde mimo mě!

SPOKOJENÝ ÚSMĚV. Petra Kvitová slaví postup do čtvrfinále US Open.
Petra Kvitová slaví postup do čtvrtfinále US Open
Petra Kvitová zdraví diváky po vítězném osmifinále US Open
JSEM VE ČTVRTFINÁLE! Petra Kvitová slaví výhru nad Britkou Johannou Kontaovou.

Jste vtipálek, Davide Vydro. Dá se Petra nakazit humorem?
DK:
Dafík je náš žolík!
DV: Jde o to, aby lidi byli na stejné vlně. Když je někdo morous, tak ho dobrou náladou nenakazíte. Náš trojúhelník funguje skvěle. Navzájem si ze sebe děláme srandu. Hlavně oni dva, což mě baví. Já se pokaždé přidám na jinou stranu.
DK: Na tu vítěznou, bazilišek.

Říkáváte, že forma se musí vyležet. Petra tvrdí, že tu hodně odpočívá. Přijala vaši metodu?
DV:
V tom jsme první o parník! Spočítali jsme, že za devět dní v New Yorku jsme byli jen pětkrát na kurtech. Mně to ale přijde rozumné. Práce se dá udělat i jinde než v přelidněném areálu. David s Petrou třeba stínují tenis před zrcadlem v posilovně, když je unavená.
DK: Kdo ví, jestli by vyhrávala, kdybychom denně dvě hodiny strávili přejížděním v autě. Je tu hrozný ruch. Pro Petru je psychika vážně důležitá. Samozřejmě všechno pečlivě vážíme. Mohli bychom to drtit a dohánět tréninkový deficit. Anebo ho můžeme vynahradit radostí ze hry a touhou bojovat. Místo práce, kterou bychom udělali za 45 minut na kurtu, jdeme do posilovny a vymýšlíme imitační věci, které trochu nahradí trénink. Ušetříme ji shonu, ona má čistou hlavu a zmáčkne se při zápase.

PYŠNÝ KOUČ. David Kotyza, trenér Petry Kvitové, byl na svou svěřenku během...

David Kotyza, trenér Petry Kvitové, během finále Wimbledonu.

Na US Open přijela z turnaje v New Havenu. Jak je na tom fyzicky po 8 zápasech ve 12 dnech?
DK:
Jde to. Vyhovuje nám grandslamový režim s volným dnem. Po zápase si může odpočinout. V klidu si povíme něco o soupeřce, trochu se připravíme fyzicky i mentálně.
DV: Jak je v pohodě, v posilovně se na všechno soustředí a dělá každé cvičení naprosto poctivě. Jde o kvalitu, ne o kvantitu.
DK: Někoho tenhle turnaj nabíjí, druhého naopak sráží. Peťa je spíš klidnější typ. Proto jí nejvíc sedí Wimbledon, atmosféra tamní vesnice. Dojde si v klidu pěšky na kurty. A New York byl vždycky wimbledonský protipól. Tenhle režim jsme zvolili trochu z nouze. Ale nakonec si myslím, že něco podobného by měla dělat, i když bude fit.

Šetříte ji i kvůli poranění nohy, již má při utkáních staženou?
DK:
Taky. Ale v New Havenu musela zmáknout čtyři zápasy za čtyři dny. A dost náročné. Tam toho odehrála víc, než jsme zvládli za 14 dní tréninku před Amerikou.
DV: Má namoženou hlavu předního vnějšího svalu na stehně. Je to asi z dopadání na nohu po servisu. Ale já bych rád řekl ještě jednu věc.

Tak prosím...
DV:
Začali jsme s Petrou spolupracovat teprve nedávno a líbí se mi, jak je svědomitá. Po finále v New Havenu se poctivě navečeřela, i když bylo pozdě a jiná holka by třeba spěchala. Na jedenapůlhodinový přejezd do New Yorku si vzala kompresní ponožky. I díky tomu rychleji zregenerovala. Když si udrží tenhle přístup, bude to fakt pecka.

Fotogalerie

Je to poprvé, co Petra mezi zápasy na grandslamu vůbec nehraje tenis?
DK:
Hmmm. Je to poprvé. Den bez rakety na takhle velké akci měla jenom před utkáním se Šarapovovou na Masters v Singapuru.
DV: Ale tolik volných dnů za sebou, to je prostě neuvěřitelné!

Tenhle recept tu používal už Ivan Lendl. Vždycky říká, že mu nejvíc prospělo, když sem jezdil jenom na zápasy.
DK:
Pro hlavu je to perfektní. On si ale u sebe doma vytvořil skoro identické podmínky. Měl na zahradě betonový kurt se stejným nátěrem, jaký dělali na US Open. Dělal i tenisovou práci. Peťa takovou příležitost nemá, je v trochu jiné zdravotní situaci. Teď se ji prostě snažíme držet psychicky nahoře, aby měla chuť do zápasů.

Jak daleko ji lehká hlava může dovést?
DK:
Uvidíme. Už teď jsme v zóně nečekaných bonusů. Na začátku US Open jsme si řekli, že můžeme být rádi, že tady vůbec jsme. Nerozebírali jsme los, kolik kde leží bodů... Prostě se o to popereme a uvidíme.

Takhle Kvitová postoupila do čtvrtfinále:

Autor:


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze