Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér volejbalistů Zlína: Jako první investujeme do svých hráčů

Kouč zlínských volejbalistů Roman Macek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

31 2016
Volejbalisté Zlína neobhájili pozici v elitní čtyřce extraligy. Trenéra Romana Macka to nepřekvapilo.

Zatímco v předešlých dvou letech končili sezonu na přelomu dubna a května, letos mají extraligoví volejbalisté Fatry Zlín na začátku března už dva týdny volno.

„Museli bychom být velcí optimisté, kdybychom počítali, že si přes České Budějovice zahrajeme semifinále,“ říká na rovinu hlavní trenér Zlína Roman Macek. „Nakonec rozhodly dva body, že jsme skončili až na osmém místě a šli na jednoho ze dvou největších favoritů.“

Extraliga se zkvalitnila, souhlasíte?
Hodně klubů investovalo do příchodů hráčů. Některé týmy jsou postavené vyloženě na cizincích - viz Kladno nebo Příbram ve druhé části soutěže.

Je to cesta i pro Zlín?
Všechno má své meze. V první řadě se snažíme investovat do svých hráčů. A když nejsme schopni kvalitativně udržet kádr, tak se podíváme bokem.

Po loňské sezoně odešel reprezentační nahrávač Pavel Bartoš. Jak moc velký zásah to byl do sestavy?
Bartoš je přes své mládí stabilita. Jeho výkonnost neosciluje dolů. Jede svoji linii, tak jsme ho znali. Barák s Truongem to měli po něm o to těžší. Je pravda, že jsme měli větší přednosti než nahrávku. Ale nebylo to tak ztracené. Přesvědčili mě o tom výkony v evropských pohárech. Zvláště Barák je hrál výborně.

Podržíte je?
Oba mají smlouvu, měli by pokračovat. Nehledáme zkratkovitá řešení.

Letos jste v extralize doplatili na účast v evropských pohárech. Nelitujete, že jste se přihlásili?
Ne. Možná to bylo epizodní, hráli jsme je jenom dva roky, ale byli jsme v Evropě vidět, vždycky jsme jednou postoupili. Zahráli jsme dobré zápasy, diváci chodili. Proti loňské sezoně ale nebyl tým tak mentálně silný, aby uměl přecvaknout. Některé výkony byly nebe a dudy.

Čím si to vysvětlujete?
Možná otázka motivace. V pohárech jsme nebyli pod tlakem ani jednou favoritem, přesto jsme tři ze šesti zápasů vyhráli.

Jak jste daleko ve tvorbě mužstva pro nadcházející sezonu?
Tento týden jsme podepsali nové smlouvy s Kolářem a Navláčilem, což jsou pro nás stěžejní hráči, na kterých chceme stavět.

Co reprezentační smečař Vašíček, který se netají touhou zkusit něco jiného?
S Jirkou jsme jednali. Dostal nabídku. Dali jsme si termínové mantinely a podle toho se zařídíme. Pokud by řekl ano, tým by byl až na Mlčucha skoro hotový. Byl tady na hostování, máme o něho zájem, ale zatím se nevyjádřil. Ještě mě dráždí otázka významnějšího zapojení Přikryla. V kádru má svoje místo, v obraně je to pan volejbalista, má to ovšem těžké.

Junioři letos nebudou hrát o medaile. Znamená to, že chvíli nebudete doplňovat extraligový kádr o odchovance?
Tak to postavené není. Motyčka byl půl sezony zraněný, což se projevilo. Teď naplno přejde do A-týmu. V něm vidím velký potenciál. Je to excelentní přihrávač, může hrát hlavního přihrávajícího smečaře. Blokař Janečka je v kádru juniorské reprezentace. A vzadu už nastupují nejmladší kadeti. Velkou perspektivu vidíme ve dvou 16letých hráčích, oba jsou členy kadetské reprezentace. Blokař Jakub Varous má dva metry, Radim Šulc může být nástupcem Pavla Bartoše. Dispozicemi se je nebojím srovnat. Předpřípravné období, které začne v dubnu, absolvují s námi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze