Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér volejbalistů odpovídal čtenářům

30 2006
Praha - Čas pracuje proti němu. Trenér Zdeněk Haník se ujal české volejbalové reprezentace pouhé tři týdny před začátkem mistrovství světa. Třetinu vymezeného času už má za sebou, týdenní soustředění v Jablonci zakončil dvěma zápasy s Ruskem a prvním zúžením kádru. O svých zkušenostech i o dalších plánech hovořil se čtenáři iDNES.cz v on-line rozhovoru.

Odpovědi trenéra
Haníka čtěte ZDE


Bývalý úspěšný nahrávač a kapitán poslední společné reprezentace Čechů a Slováků vede národní mužstvo už podruhé. V letech 2000 až 2001 si však standardní cestou v dlouhodobé přípravě sestavil kolektiv podle svých představ, a pak s ním vybojoval čtvrté místo na ME 2001 v domácím prostředí v Ostravě.

A v kvalifikaci s týmem také postoupil na mistrovství světa 2002 do Argentiny. Na finálovém turnaji však chyběl, protože kvůli rozporům s tehdejším místopředsedou svazu Antonínem Léblem skončil hned po ostravském turnaji.

Dnes s Léblem, teď už prvním mužem svazu, znovu spolupracuje. "Směrem k týmu tehdy zasahoval dál, než měl. Má dobré postřehy, klidně bych si ho vzal jako druhého trenéra, ale on by na to nešel," říká po letech s úsměvem. "Vážím si toho, že mi i přes vzájemné rozpory věří a že mi dal možnost vést český národní tým na mistrovství světa."

Zdeněk Haník

Narozen 22. 1. 1957 v Rychnově nad Kněžnou

Hráčské úspěchy:
- mistrovský titul ČSFR 1990 (Zbrojovka Brno), v Rakousku 1992 (Donaukraft Wien) a na Slovensku 1993 (VKP Bratislava)
- druhý v anketě Volejbalista roku 1989
- v národním mužstvu 200 startů, kapitán poslední společné reprezentace Čechů a Slováků

Trenérská kariéra:
rakouské týmy Union Enns, VTT Innsbruck
1995-99: rakouská reprezentace
2000-01: česká reprezentace
2003-05: VKP Bratislava

Další aktivity:
Pedagog (Brněnské gymnázium, Fakulta tělesné kultury v Olomouci), autor knihy Volejbalové trůny a kanály, organizátor volejbalových kempů. Poslední rok hlavní metodik a člen správní rady ČVS.

Ve svém nynějším angažmá vsadil i na spolupráci s Léblem mladším. Synovi předsedy svazu Martinu Léblovi vrátil kapitánskou pásku a spoléhá na jeho roli přirozeného vůdce kolektivu.

Zajímavá byla i volba dalších spolupracovníků, se kterými Haník míří na šampionát do Japonska. Za asistenta si vybral slovenského trenéra Ivana Husára, s nímž spolupracoval ve VKP Bratislava. Vyměnil i zbytek realizačního týmu, roli lékaře svěřil nedávno odvolanému trenérovi brněnského extraligového klubu Petru Judovi.

Vedl i reprezentaci Rakouska

Jako hráč získal Zdeněk Haník mistrovské tituly v Československu, Rakousku a na Slovensku. V reprezentaci odehrál dvě stovky zápasů, byl jako hráč posledním kapitánem společného týmu Čechů a Slováků. Působil jako nahrávač a v každém mužstvu byl výraznou vůdčí osobností.

Po skončení kariéry začal okamžitě pracovat jako trenér. Debutoval v Rakousku, kde vedl Enns, Innsbruck a v letech 1995 až 1999 i národní mužstvo. V roce 2000 nastoupil na dvě sezony k reprezentaci v České republice.

Po předčasném odchodu si vyzkoušel práci sportovního ředitele v extraligové Příbrami a oslavil slovenský titul jako trenér VKP Bratislava. Poslední rok vedl úsek metodiky na Českém volejbalovém svazu.

Devětačtyřicetiletý Haník nyní podepsal jen krátkodobou smlouvu, která vyprší po skončení letošního mistrovství světa.

Zdeněk Haník

Autor:


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze