Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přichází čas pro posilovnu, říká trenér svitavských basketbalistů

Tomáš Pětivlas (v brýlích) se svými svěřenci ze Svitav po time-outu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

12 2012
Dvě porážky od slovenských Levic v předkole play-off Mattoni NBL vystavily stopku svitavským basketbalistům, kteří tak zakončili sezonu jako devátí. "Hlavní problém byl v obranné fázi, kdy jsme se nedokázali vyrovnat s výborným útočným doskokem Levic. V obou utkáních nás soupeři přeskákali a skórovali z druhých a třetích šancí. Proto nás v útoku přehráli," hledá příčinu proher kouč svitavských Turů Tomáš Pětivlas.

Proč se vám to nepodařilo v domácím utkání napravit?
Je to dáno typy hráčů. Soupeř disponoval velkým počtem vysokých křídel, ti hráči měli dva metry a více. My bohužel tak velké hráče na křídlech nemáme.

Ale Levice jste dvakrát porazili...

To ale hráli oslabeni o tři čtyři hráče základu, kteří vypomáhali ve slovenské lize. Bylo vidět, že po vypadnutí z domácí soutěže se soustředí pouze na české předkolo. Jde to mnohem lépe, když máte před sebou jeden vrchol, než když hrajete dvě soutěže souběžně.

Přesto asi hodnotíte sezonu jako úspěšnou...
Kdyby to bylo před sezonou, tak bych byl strašně spokojený. Vzhledem k vývoji a k tomu, že jsme měli sen přivézt do Svitav obhájce titulu z Nymburka, tak je to pro nás zklamání. První, co nám nevyšlo, byl atak osmého místa. Druhým bylo rychlé vypadnutí s Levicemi už ve dvou utkáních.

I tak je to velký posun...
Obrovský. Proti minulé sezoně, kdy jsme se z posledního místa dostali až výhrou nad Plzní v závěru skupiny A2. Letos máme na kontě 18 vítězství a hráli jsme o osmou příčku. Je to samozřejmě také zásluhou posílení a doplnění týmu, na kterém máobrovskou zásluhu svitavský management.

Dařilo se vám hlavně doma...
V domácí hale máte nastříleno a je to příjemnější. Porazili jsme Prostějov, Kolín, USK a hodně jsme potrápili i Pardubice, které zachránil až v závěru trojkou Hampton. Jsme rádi za plnou halu. Že chodí fanoušci, znamená, že se jim náš basket líbí. Je to náš šestý hráč a kluci tu energii vnímají.

Kdy vám bylo nejvíce úzko?
Měli jsme pár milníků. Tím prvním byla prohra s Interem o jeden bod hned na začátku sezony. To nás hodně srazilo a ta domácí porážka nás dlouho strašila. Pak jsme měli špatný prosinec a dlouho jsme nemohli vyhrát. Až 30. prosince jsme v klíčovém zápase porazili Plzeň. A dalším strašákem byl zápas s Chomutovem, kdy jsme vedli 2 minuty před koncem o 12 bodů a dokázali jsme si to utkání prohrát.

Tomáš Pětivlas (s brýlemi) se svými svěřenci ze Svitav při time-outu.

Tomáš Pětivlas (s brýlemi) se svými svěřenci ze Svitav při time-outu.

Co odchod Ray George?
To také. Vypadl nám střelec a klíčový hráč. Zkoušeli jsme to zacelit českými hráči, což se neosvědčilo. Po měsíci jsme podepsali Michaela Deloache, který ho plnohodnotně nahradil.

A naopak co byla největší radost?
Jednoznačně vítězství nad Prostějovem, což je špičkový tým, který přijel v plné sestavě. Také jsme měli výbornou skupinu A2, ve které jsme dokázali vyhrávat i na hřištích soupeřů. Zlomová byla výhra v Ústí nad Labem, která byla důležitá pro náš postup do předkola.

Co vás teď čeká?
Máme 10 dnů volna a pak začne příprava na další ročník. Budou to tři měsíce, kdy budeme bez cizinců a zaměříme se na herní činnosti. Chceme minimalizovat ztráty balonu, které nás hodně trápily. Zařadíme posilovnu, protože teď je čas na objemy, a pro zpestření přípravy přidáme i další sporty, jako je tenis nebo volejbal.

Budou nějaké hráčské změny?
Většina hráčů má dvouleté smlouvy, takže tým by měl zůstat. Ale ještě o tom budeme jednat.

A vy zůstáváte?
Chci pokračovat. Smlouvu mám ještě na rok, takže co já vím, tak ano.Najdete na iDNES.czmobilní verze