Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér Prieložný u volejbalistů končí

9 2006
Praha - Trenér Igor Prieložný končí na lavičce českého reprezentačního týmu volejbalistů. Bezprostředně po prohrané baráži o postup na ME 2007 s Německem za ním s návrhem na ukončení smlouvy přišel předseda volejbalového svazu Antonín Lébl. Kouč nechtěl v rozrušení po utkání situaci řešit, ale cestou ze Svitav domů se rozhodl: "Návrh nepřijímám, sám rezignaci navrhnu."

Slovenský odborník k týmu nastoupil letos v lednu s dlouhodobými plány. Tým čekala kvalifikace ME, účast na světovém šampionátu a v dáli byl sen o postupu na olympijský turnaj do Pekingu.

Hned první neúspěch všechno zhatil.

"Měl jsem velký zájem vést toto mužstvo na mistrovství světa, ale když o to svaz nestojí, skončím," prozradil Igor Prieložný cestou ze Svitav, kde porážka v odvetném utkání s Německem definitivně rozhodla o uzavření cesty na mistrovství Evropy 2007 do Ruska.

V červnové kvalifikaci český tým skončil druhý za Slovenskem a místo přímého postupu musel do baráže. Už první utkání před týdnem v Německu skončilo prohrou 0:3 a jen zázrak mohl přinést obrat.

Předseda volejbalového svazu Antonín Lébl jel na odvetou připraven na neúspěch. "Návrh na ukončení smlouvy mi předal písemně, musel to mít připravené už před zápasem," překvapilo Prieložného.

"Řekl jsem mu, že bezprostředně po utkání se k tomu vyjadřovat nebudu, ale s hráči jsem se už rozloučil," řekl devětačtyřicetiletý kouč. "Cestou domů jsem se rozhodl definitivně, sám navrhnu rezignaci," dodal.

Od hráčů si na rozloučenou slyšel povzdech, že tak už to u českého volejbalu chodí.

1993-94 Milan Žák
1994-95 Petr Kop
1996-98 Miroslav Nekola
1999-00 Pavel Třešňák
2000-01 Zdeněk Haník
2002 Julio Velasco
2003-05 Pavel Řeřábek
červenec - září 2005 Laurent Tillie
leden - září 2006 Igor Prieložný

Igor Prieložný byl devátým trenérem mužské reprezentace od osamostatnění České republiky v roce 1993.

Příčin neúspěchu vidí Prieložný více. "Velký počet hráčů v klubech nenastupoval pravidelně, a před začátkem kvalifikace jsme neměli dost příležitostí získat herní praxi," říká kouč.

Přiznává i svá pochybení: "Měl jsem trvat na dřívějším začátku přípravy, první dvě soustředění neměla být jen dobrovolná."

Špatně prý také odhadl vztahy uvnitř mužstva. "Příliš jsem nepátral v minulosti, chci si vždy udělat obrázek sám," řekl Prieložný. Rozpory pak vyplavaly na povrch až při prvních kvalifikačních zápasech, kdy se například ukázalo, že někteří hráči spolu na hřišti nevyjdou.

Pro listopadové mistrovství světa teď musí svaz rychle sehnat nového trenéra, který bude už čtvrtým šéfem reprezentační lavičky za poslední dva roky, co stojí v čele svazu Lébl.

Lébl pro ČTK řekl, že svaz hodlá definitivně vyřešit situaci v pondělí. "Do té doby se nebudu k žádným prohlášením pana Prieložného vyjadřovat," uvedl. Připustil nicméně, že pokud Prieložný opravdu skončí, určitou představu o novém kouči národního týmu má. "Rozhodně bych ale nechtěl předjímat," dodal Lébl.

V lednu podepsaná smlouva už neplatí, trenér Igor Prieložný (vpravo, vedle Antonína Lébla) u národního mužstva skončí.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze