Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Novák přemýšlí, jak dostat Sáblíkovou na letní hry do Londýna

Na silničním kole získala Martina Sáblíková bronz v časovce na ME do 23 let. | foto: Jan Adamec, MF DNES

27 2010
Martina Sáblíková tvrdí, že dva týdny po sezoně žila jako úplně normální člověk. Chvíli se i flákala. Dokonce byla dvakrát v kině. Nevídáno. "Jen přibrat jsem nedokázala," posteskne si a po chvilce váhání si naloží plný talíř jídla. "Petr (trenér Novák) chce, abych přibrala."

Síly budou potřeba. Protože rychlobruslařka, původem ze Žďáru nad Sázavou, je už opět v plném zápřahu. "A ve fantastické formě," říká kouč. "Kilometr teď běží kolem čtyř minut. Utíká do kopce tak rychle, že mám na kole co dělat, abych se vedle ní udržel."

Novák pro ni teprve vytváří plán letních akcí. Hovoří o cyklistické časovce 29. května v Hradci Králové v rámci Českého poháru. O útoku na titul mistryně republiky na in-line bruslích v Otrokovicích. O republikovém šampionátu na kole v Kyjově. "Bude i dovolená u moře, jen musíme vytipovat termín."

V trenérově hlavě se však zároveň rodí i dlouhodobý plán. Ten, v jehož záhlaví je letopočet 2012, pod ním olympijské kruhy a destinace Londýn. Ano, dvojnásobná šampionka ze zimních her by mohla startovat na kole i na těch letních.

"Kdysi jsem si přál, aby Martina byla výjimečná a dokázala něco, co žádný jiný český sportovec, tedy start na zimních i letních hrách," vypráví Novák. "Jenže jí k tomu, aby byla výjimečná, stačily jen ty zimní hry. Takže fanaticky ji do startu na letní olympiádě hnát nebudu. Ale když to půjde, proč by to v Londýně nezkusila?"

Martina Sáblíková po překonání rychlostního rekorduMartina Sáblíková při in-line bruslení

Letní aktivita Sáblíkové: kolo a in-line brusle.

Jeho vize zkomplikovalo rozhodnutí MOV, který vyřadil z programu dráhový stíhací závod žen. V něm – i po konzultaci s trenérem dráhařů Vršeckým – Novák věřil, že se svěřenka může prosadit.

"Takže největší šanci teď vidím v silniční časovce. Nejjednodušší cesta na hry je pro Martinu tahle: být za rok na mistrovství republiky do druhého místa, kvalifikovat se tak na mistrovství světa a tam se umístit v první desítce, což by znamenalo přímý postup na olympiádu."

Sáblíková to vše poslouchá, culí se a pak povídá: "Já jsem větší realistka než kouč. Jsem rychlobruslařka, ne cyklistka. Myšlenky na Londýn jsou troufalé. I když je fakt, že Petrovi zatím jeho vize vycházejí."

Novák věří, že by mohla na hrách startovat i v závodě na horských kolech, jenže tam je postupový klíč mnohem komplikovanější a Sáblíkovou by během jara a léta zatížil mnohem více.

S Lukášem Bauerem rozebíral kouč i jeho starty v bikových maratonech, na distancích od 70 do 100 kilometrů. Což sice není olympijská disciplína, ale Sáblíková se na kole v terénu doslova vyžívá. "Jenže 70 kilometrů v kuse?" zděsí se ona. "To je moc. I 35 mi už připadalo dost."

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze