Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér mě připravil dobře. Ale má hlava selhala, říkal oštěpař Frydrych

Petr Frydrych v kvalifikaci oštěpařů na ME v Barceloně | foto: Profimedia.cz

1 2010
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Měl skloněnou hlavu a smutný pohled, Petr Frydrych předvedl ve finále oštěpařů na evropském šampionátu jen hod 77,30 metru, skončil desátý. Hodil o 11 metrů méně, než umí. Po šesti týdnech, kdy nemohl kvůli bolavým zádům závodit, si takový návrat nepředstavoval ani v nejhorším snu.

Jste druhý muž evropských i světových tabulek, ale tady desátý. Jak se s tím vyrovnáte?
Zklamání je veliké. Ale zkusím si z toho vzít poučení. Chtěl jsem medaili. Po páteční kvalifikaci jsem byl rozbitej, ale věřil jsem, že síly najdu. Snažil jsem se co nejvíc namotivovat, snažil jsem se udělat tam několik jednoduchých technických věcí, které naženou metry, ale nepodařilo se to. Všechny tři pokusy byly pokažené. To, co jsem chtěl udělat a co jsme si s trenérem říkali, se prostě nepodařilo. Radši ani nechci vědět, kdé ta medaile visela. (Na 86,67 metrech - pozn. red.)

Kde se stala chyba?
Doufal jsem, že ta dlouhá pauza kvůli zádům mi nebude vadit. Psychicky jsem se snažil naladit, že to bude v pořádku, chtěl jsem strašně moc hodit. Věřil jsem, že nebudu cítit tlak. Ale když se mi nepovedla kvalifikace a ve finále ani první pokus, šel jsem už do těch dalších s lehkou nervozitou.Teď zase budou malé mítinky... Nevím, třeba mi to tam zase bude lítat. Ale ta sezona je o Evropě, a ta se mi nepovedla.

Chyba tedy byla v hlavě?
Určitě. Kdybych měl deset bolístek, tak to tam nějak rozervu. Teď se nemůžu moc nadechnout, v zádech mi píchá, ale psychika byla hlavní faktor, který selhal.

finále oštěpařů jsme sledovali on-line

Řekl byste tedy, že jste dostal za vyučenou?
Ano. Doufám, že se z toho poučím co nejvíc a vezmu si z toho jenom to nejlepší.

Ani váš kouč Jan Železný na své první dva evropské šampionáty nevzpomíná rád. Že by jistá paralela?
S tím bych to nespojoval. Já jsem měl uspět teď, ať je to Evropa nebo svět. Karty byly rozdané dobře a takhle to dopadlo.

Po protrpěné kvalifikaci jste s trenérem rozebrali, co nefungovalo?
Snažil jsem se něco změnit, co mi trenér poradil. Mám dlouhé páky a ty se mi tam jindy podařilo alespoň částečně využít. Tak jsme si říkali, že o to se budeme snažit. Nepodařilo se. Hlava zklamala.

Oštěpař Petr Frydrych předvedl na mítinku Zlatá trtra nejdelší světový hod roku

Petr Frydrych na mítinku Zlatá tretra. V Ostravě předvedl tehdy nejdelší světový hod roku.

Byl jste po kvalifikaci hodně zničený?
Částečně jsem rozbitý byl, teď asi budu ještě víc, ale snažil jsem se na to nemyslet, vzal jsem si prášky proti bolesti. Uvidíme, jaké to bude večer, až to odezní. Rád bych si na Diamantových ligách napravil reputaci.

Jaký byl největší rozdíl mezi Petrem Frydrychem v červnu a teď?
V červnu byl v psychický pohodě a překvapený, že mu to lítá, vezl se na vlně. Pak přijel sem a cítil, že nejen, že chce hodit, ale že i trošku musí...

Trenér do vás vkládal velké naděje.
Tak nadšený teď určitě nebude. Ale on zažil taky všechny druhy zklamání, určitě ví, jak se cítím. Mrzí mě to kvůli němu i kvůli sobě. Trenér udělal všechno správně. Bylo to na mě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze