Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér lyžařů Petrásek už rezignovat nechce

Vyčerpaný Martin Jakš (vlevo) při předávce Lukáši Bauerovi. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

6 2009
Miroslav Petrásek už neuvažuje o odstoupení z funkce reprezentačního trenéra běžců na lyžích. A odpočatý Lukáš Bauer se v neděli vrátí do závodní stopy. Čtyři dny po skončení světového šampionátu opadl první nával emocí. Pro lyžaře znovu začíná "běžný" režim, včera odletěli na Světový pohár do Lahti. Nastal čas na zodpovězení některých otázek, které v Liberci zůstaly viset ve vzduchu.

Rezignuje kouč Petrásek?

Ne! Sám tento úmysl zavrhl a nikdo ze svazu ani z týmu to po něm nechce. "Byl by to absolutní nesmysl," hájí kouče Lukáš Bauer. "Nepovedl se nám jeden velký závod za x sezon, i když šlo právě o štafetu na domácím mistrovství. My i Míra jsme z toho byli přepadlí, ale končit by rozhodně neměl."

Petrásek nabízel rezignaci v depresi po štafetě. Nyní přiznává: "Tehdy jsem cítil, že nemám do další práce energii, jako by mi vzali hračku. Sám jsem tedy zatřásl svou židlí. Ale zjistil jsem, že ji nikdo nechce podkopnout ani o ni nestojí."

Faktem je, že v individuálních závodech šlo v podání mužů-běžců o nadprůměrné mistrovství, na kontě měli 2., 6., 7. a 9. místo. "Za mé éry to byl nejúspěšnější šampionát, co se individuálních startů týče. Jen ve štafetě jsme totálně zklamali," uvědomil si také trenér.

Kdy by Petrásek odešel?

Pokud by se mu rozpadl nejužší realizační tým. To znamená asistent Korunka, šéfservisman Pešina a lékař Koldovský. Ti čtyři jsou jako skládanka zapadající do sebe. "Jsme na sobě nesmírně závislí. Nedovedu si představit, že by dva odešli a já dál u týmu fungoval," tvrdí.

Kdo ho může nahradit?

V současnosti je i pro funkcionáře představitelné pouze jedno jméno: Václav Korunka, medailista z olympijské štafety a současný asistent. "Nabízím Vencovi každý rok, že si vyměníme pozice, ale jemu se do toho nechce," tvrdí Petrásek.

Proč selhala štafeta?

To je otázka, na kterou nadále neexistuje jasná odpověď. Martin Koukal přiznává: "Štafeta mě doteď bolí. Ale marně přemýšlím, proč v ní naše generace, i když na to lyžařsky má, na vrcholných akcích neustále selhává."

Reprezentanti rezolutně odmítají, že Petráska před závodem žádali, aby mladý Jakš neběžel v Liberci první úsek. "To by mi to museli říkat, když jsem spal," reaguje kouč. Jakš měl do té doby na prvním úseku výsostné postavení, vycházelo mu. "Jakmile propadl, padlo to na všechny jako deka."

Nebyli běžci přetrénovaní?

I to je možné! O této variantě hovořila už v lednu Kateřina Neumannová. Po loňské skvostné sezoně mohli uvažovat: S ještě vyššími tréninkovými dávkami budeme ještě lepší. Jenže přímá úměra vždy nefunguje. Koukal byl v první polovině sezony zoufalý. Šperl říká: "Protrápil jsem se i šampionátem." Petrásek teď připouští, že k přetrénování v letní přípravě dojít mohlo.

"Všichni chtěli strašně moc, bojovali o místo ve štafetě a já tu přemíru práce možná dost nebrzdil. Ty chyby tam mohly nastat. Před Vancouverem je musíme zkusit odstranit."

Musel Bauer vypustit padesátku?

"Bylo to nutné," tvrdí lyžař. "Síly mi na ni nezbyly. Jednoznačně jsem už neměl šanci na přední umístění, navíc by mě výrazně poznamenala do zbytku sezony." Odmítl tedy jet jen proto, aby se ukázal před domácím publikem a skončil čtyřicátý, trenér jeho rozhodnutí podpořil. O víkendu v Lahti bude opět závodit. Naopak Jakš zůstal doma, bere antibiotika.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze