Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Že se Petře nelíbí v New Yorku? Tím se nesmí zabývat, říká kouč Kotyza

Trenér David Kotyza o zdravotních trablech Petry Kvitové: Reagujeme ze dne na den, podle toho, jak se cítí. Když už plete nohama a nemůže dýchat, tak ubereme. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

1 2015
New York (Od našeho zpravodaje) - Ztracená chuť do tenisu. Změny v týmu. Pozdě objevená mononukleóza. Narušená příprava. Tenistku Petru Kvitovou v této sezoně stihla řada nepříjemností. V úterý vstoupí do US Open, do grandslamu, který má ze všech nejméně ráda. Její trenér David Kotyza ovšem nepropadá skepsi: "Minulý týden porazila čtyři silné holky ve čtyřech dnech. A maká. To je pro mě důležité."

Odlehlý tréninkový kurt číslo 20 leží až za hranicemi Areálu Billie Jean Kingové, v parku mezi stromy a travnatými plochami.

Právě tady Kvitová v pondělí tloukla do míčů poprvé po sobotním nočním přejezdu z New Havenu, kde přemohla čtyři sokyně z Top 20 a obhájila titul.

Zase ji trochu doháněla únava z podivné sezony a namáhavého programu minulého týdne. „Jsi hodně unavená?“ ptal se jí Kotyza při přestávce na lavičce a po chvíli seanci ukončil.

„Když už plete nohama a nemůže dýchat, trochu ubereme,“ vysvětloval poté.

Jak je důležité dostat Petru do pohody před US Open, které jí nesedí?
Byla tu už v mnohem horším stavu. V roce 2009 jsme se dozvěděli, že má astma. Dostala léky až dva dny před turnajem a pak ve třetím kole porazila světovou jedničku Safinovou 7:6 ve třetím setu. Já tomu jejímu vztahu k New Yorku nepřikládám velký význam.

Trenér Kotyza o soupeřce Kvitové pro 1. kolo

"Němka Siegemundová (126. na žebříčku) je šikovná hráčka, občas vytahuje nečekané údery. Hned druhý míč třeba zkrátí. Příště jde na síť nebo zahraje kopec. Umí být nepříjemná, Petra ji nesmí nechat vymýšlet. Musí do toho chodit ostře."

Ale ona sama říká, že jí New York nevyhovuje. Že je příliš hektický. A nikdy tu nepřekročila osmifinále. Nenechává se tím příliš ovlivnit?
Nemá cenu to moc omílat. Teď jede dobře. Je třeba, aby vydržela pracovat a moc se nezabývala tím, jestli se jí tady líbí, nebo ne.

V jakém je teď rozpoložení?
Po finále v New Havenu jsme sem přijeli v sobotu pozdě večer. Byl to docela hukot, takže jsme se o tom ani nebavili. Vyhrála turnaj, je připravená se tady poprat.

Není riskantní hrát turnaj těsně před grandslamem?
Každý hráč to má jinak. Kvůli složité dopravě New Yorku a hektickému prostředí jsme zvolili tuhle variantu. Že se jí v New Havenu dařilo, je pro Peťu fajn.

Co může na US Open předvést? Jak ji za ta léta znáte...
Byl jsem už tolikrát překvapený! Vidím na ní, že se snaží makat. To je pro mě důležité, z toho mám dobrý pocit. Jestli se to přetaví ve výsledky, to se uvidí.

Triumf v New Havenu ji vrací do role jedné z favoritek, což znamená větší tlak. Není to nepříjemné?
Co si kdo myslí, těžko ovlivníme. A vlastně nám do toho nic není. Porazila čtyři kvalitní soupeřky ve čtyřech dnech navzdory nepříznivému vývoji zápasů. Všechny otáčela. Vydržela to, nezhroutila se. To je pro mě signál, že to jde.

JÁ VYHRÁLA! Petra Kvitová slaví triumf na turnaji v New Havenu. V českém finále...

Petra Kvitová slaví triumf na turnaji v New Havenu. V českém finále porazila Lucii Šafářovou.

New Haven a New York dělí jen pár hodin jízdy autem. V čem se vlastně liší?
V New Havenu je malinko rychlejší kurt. V minulosti Petře pomáhalo, že hrála víc zápasů večer. Letos se tam každopádně předvedla nejlíp.

Říkala, že po Wimbledonu toho moc nenatrénovala. Jak moc jste museli ořezat přípravu?
Hodně. Dozvěděla se o mononukleóze, probíhaly testy, cítila se slabá a unavená. Radili jsme se s lékaři, jak moc ji můžeme zatěžovat. Hledali jsme způsob, jak upravit skladbu tréninku, aby byla konkurenceschopná. Ve špičce je každá maličkost znát. V Torontu a Cincinnati byla ta ztráta znát, navíc měla dost těžké soupeřky (Azarenkovou a Garciaovou). Ale i po prohrách jsem si říkal: „Hele dobrý, jedeme, trénujeme, uvidíme.“ Postupem času se to zlepšovalo.

Kdy vlastně prodělala mononukleózu? Na jaře?
Doktoři sami nevědí. Následky se projevovaly tak, že měla hrozně sníženou imunitu. Bakterie jí dělaly problémy v krku v Paříži i ve Wimbledonu. Musela brát antibiotika. Teprve pak nás to trklo.

Ona nechodí pravidelně na krevní testy?
Chodí, ale uvědomte si, jak hodně cestuje. Zdálky to vypadá: „Ježišmarjá, jaktože na to nepřišli?“ Jenže doma je vždycky chvilku. Není snadné obíhat přitom doktory.

Petra Kvitová a těžký úder ve finále turnaje v New Havenu.
Petra Kvitová ve finále turnaje v New Havenu.
Petra Kvitová ve čtvrtfinále turnaje v New Havenu
Petra Kvitová ve čtvrtfinále turnaje v New Havenu
Petra Kvitová ve čtvrtfinále turnaje v New Havenu
Petra Kvitová dohrála v Cincinnati už v 1. kole

Teď už je mononukleóza přeléčená?
Těžko se to odhaduje, každý lékař říká něco jiného. Jsou opatrní v prognózách a my jsme taky opatrní. Reagujeme ze dne na den, podle toho, jak se cítí. Když už plete nohama a nemůže dýchat, tak ubereme.

Platí pořád, že u ní rozhoduje především hlava?
Všechno je spojené. Teď ale pracuje a s tím jsem spokojený. I když prohraje. Chtěl bych, aby dál takhle makala nezávisle na výsledcích.

Petra se rozloučila s psychologem Šafářem, jako nový kondiční trenér nastoupil David Vydra. Je to živel, dokáže ji vyhecovat a povzbudit?
Do týmu dobře zapadl. A ano, zvlášť ve složitějších časech je jeho optimismus velké plus.

Zároveň pozná, kdy Petra potřebuje ulevit, že?
Má pro to cit. Petru už nějakou dobu sleduje. Nachází správnou míru, kdy co zařadit a co zase vynechat. Nepotřebuje se předvádět: „Já jsem kondičák a teď se dívejte, co umím a na jaké cvičení jsem přišel.“

Stejně je to hodně zvláštní sezona. Řešíte jeden problém za druhým a přitom Petra nasbírala už tři tituly a je čtvrtá na světě.
Začátek byl obtížný. Cítila se mizerně a my nevěděli, čím to je. Teď se ukazuje, že k tomu mohla přispět ta choroba. Udělala si pauzu, která jí podle mého prospěla. Těch trablů bylo víc, ale musíme se s tím poprat. Vzhledem k okolnostem děláme, co se dá. A zkusíme z té situace vymáčknout, co půjde.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze