Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč: Pokud bude Petra fit a vydrží makat, vrátí se na nejvyšší úroveň

OBČAS JSOU TO NERVY. Trenér David Kotyza sleduje zápas Petry Kvitové. | foto: Česká sportovní / Pavel Lebeda

10 2015
New York (Od našeho zpravodaje) - Trochu ho zlobilo, že Petra Kvitová ve čtvrtfinále US Open úplně nedodržela domluvenou taktiku. Jinak ovšem trenér David Kotyza levačku z Fulneku za vystoupení na americké šňůře chválil: "Přiblížila se maximu, které tu mohla předvést." A budoucnost vidí docela nadějně, pakliže se tenistka vykurýruje.

Postup do semifinále dříve neoblíbeného grandslamu měla světová čtyřka Kvitová docela blízko. Nad Italkou Pennettaovou vedla 6:4 a 3:1. Za stavu 4:4 pak podávala. Jenže to už jí docházela pára a posléze ztratila osm z posledních deseti her.

„Bylo hodně vlhko, takže se projevovalo její astma, Peťa lapala po dechu,“ řekl Kotyza. „Pak už jí ubývaly i mentální síly.“

Můžete jí za těchto okolností něco vytknout?
Od začátku to byla těžká bitva. V prvním gamu si prohrála servis. Dostala poměrně brzo napomenutí, že si mezi výměnami dává na čas. To jí podle mě hrozně rozhodilo servis a nebyla na něj dobře připravená. Proto udělala tolik dvojchyb.

Ani při vedení 3:1 ve druhé sadě jste nebyl optimistou?
První set jí spadl do klína, ani nevím jak. Pak se mohlo zdát, že byla vítězství hodně blízko. Ale bylo vidět, jak každou výměnu tahá. Flavia ji vodila zprava doleva, když mohla. Aby to mohlo dobře dopadnout, musela by Peťa líp podávat. Ale už na to neměla dost energie.

Udělala z vašeho pohledu nějaké taktické chyby?
Věděla, co má hrát, ale nebyla toho úplně schopná. Prospělo by jí, kdyby šla trošku víc do kurtu, zkusila to zpřísnit a využít Flaviina slabšího druhého servisu.

Hrál ubíhající čas proti Petře? Klesaly její šance postupně?
To každopádně. Vývoj třetího setu už vypadal blbě. Peťa by asi musela úplně zariskovat, stát v kurtu a chodit do returnu. Tím by se ovšem vystavila riziku, že to bude vypadat úplně trapně. Flavia zaslouženě vyhrála, pro Petru bylo těžké to dneska vůbec přežít.

V New Havenu a New Yorku vyhrála osm z devíti zápasů. S tím nejspíš budete spokojený, což?
S přihlédnutím k okolnostem můžeme být maximálně spokojeni, že tady hrála čtvrtfinále. Celý její přístup k americké sérii byl příkladný. Pokud jí vydrží a dá se zdravotně do pořádku, bude zase hrát na nejvyšší úrovni. Dělali jsme si tady legraci, že se forma dá vyležet. Ale ve špičce to dlouhodobě nejde. Čtvrtfinále posloužilo jako zářný příklad, že jí síly chyběly.

Je čtvrtá v dostizích o osm místenek na Turnaj mistryň v Singapuru. To je povzbuzující, ne?
Bavíme se o příjemném bonusu. Singapur je jedna z met, o které se může poprat. Může s chutí do konce sezony zamakat.

Jaký máte plán na další týdny?
Nastoupí ve Wu-chanu a Pekingu. Loni hrála v Číně výborně, tak doufám, že nějaký genius loci (duch místa) zase zafunguje. Věřím, že na Singapur šanci má.

Kvůli mononukleóze ji lékaři do Ameriky málem nepustili. Čekají ji další vyšetření?
Ano, bude muset na testy, aby se zjistilo, jak se vyvíjí její obranyschopnost. Potřebujeme ji posílit a opřít se do tréninku. Času tolik není, za necelé tři týdny už začíná Wu-chan.

Z US Open Kvitová vypadla s Italkou Pennettaovou:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze