Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejcennější bývá první titul, říká jejich sběratel trenér Suhrada

VÍTĚZNÍ. Čeští in-line hokejisté zvítězili jak na seniorském, tak i juniorském šampionátu. | foto: ČAILH

24 2013
Dvě hodiny po půlnoci se vrátil ze Spojených států amerických a už dopoledne se hlásil ve svém zaměstnání ve Zlíně. "Časový posun na mě dolehne později," usmíval se Jiří Suhrada. Ke spokojenosti měl důvod. Tedy přesněji řečeno dva, a navíc zlaté.

Na mistrovství světa in-line hokejistů organizace FIRS v kalifornském Anaheimu dovedl jako trenér nejdříve k titulu české juniory a po nich také tým dospělých.

"Bylo to hektické, takže úměrná tomu byla i oslava," říká Suhrada.

Trenér extraligových Ďáblů ze Zlína má přitom na světové tituly patent. S juniory kraluje světovému in-line hokeji pět let v kuse a s celkem mužů završil v Anaheimu zlatý hattrick.

"Nejcennější bývá první zlato," připomíná Suhrada triumf z roku 2007 ve španělském Bilbau. O čtyři roky později následovalo prvenství v italském městečku Roccaraso a letos v Anaheimu, kde Češi ve finále rozdrtili Kanadu 8:2. "Každý titul má svoji hodnotu."

Suhradovy tituly z mistrovství světa

Senioři:

  • Anaheim (USA) 2013
  • Roccaraso (Itálie) 2011
  • Bilbao (Španělsko) 2007

Junioři:

  • Anaheim 2013
  • Bucaramanga (Kolumbie) 2012
  • Roccaraso 2011
  • Düsseldorf (Německo) 2010
  • Varese (Itálie) 2009

Poznámka: Jedná se o šampionáty Mezinárodní federace kolečkového bruslení FIRS. Mistrovství také organizuje Mezinárodní hokejová federace IHF.

Hodně vysoko však staví poslední juniorský, v této věkové kategorii celkově pátý v řadě.

"Vyhráli jsme v Americe nad domácím týmem po dramatickém finále. Soupeř postavil to nejlepší, co měl k dispozici," vrátil se 44letý Suhrada k těsné výhře 3:2. "V juniorech už nás mají ostatní asi plné zuby. Respekt máme také díky tomu, že na rozdíl od některých jiných týmů nemají naši kluci žádné excesy."

Že je trenérem dospělé a juniorské reprezentace, prý není výjimečné. "Podobné je to u Francouzů," prozrazuje Suhrada. Vést dva týmy? S tím potíže nemá. "Kluky dobře znám z extraligy, potkáváme se přes léto. Na nominaci jsme se podíleli s manažerem Martinem Mecerou."

U juniorů mu zase vydatně pomáhá jeho oddílový kolega Ivan Tomaštík. "Tam je to trochu těžší, musíme objíždět zápasy, což obnáší každý víkend. Naštěstí trvá sezona in-line hokeje jenom tři měsíce," směje Suhrada.

Vzhledem k tomu, že hokej na kolečkových bruslích je v tuzemských podmínkách amatérským sportem, musel si na šampionát vybrat dovolenou. "Padla na něj asi polovina. Ale vzal jsem s sebou syna, aby se podíval do Ameriky," povídá Suhrada. "In-line hokej i trénování dorostu v hokejovém PSG Zlín beru jako odreagování. Potřebuji něco dělat."

Seniorský šampionát hostil domovský stánek hokejistů Anaheim Ducks, finále však organizátoři nečekaně přesunuli do menší haly.

"Nebylo to příjemné, ale na druhou stranu těch přibližně 1 500 lidí vytvořilo lepší atmosféru," dodal Suhrada.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze