Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér hradeckých futsalistů: Líp se nám hraje, když nemusíme tvořit

Trenér hradeckého Madosu Michal Stříž udílí pokyny svým hráčům. | foto: Mados HK

7 2016
Před dvěma týdny slavil futsalový trenér Michal Stříž s hradeckým Madosem výhru nad zručským Benagem, jedním z aspirantů na medailové umístění, ale hned další zápas jeho nadšení zchladil. Mados totiž prohrál s tehdy posledním Třincem a sám klesl na předposlední místo.

Mohl to být zápas, který by hradeckým futsalistům podle losu v polovině soutěže přinesl větší klid se záchranou. Zvlášť poté, kdy v předcházejícím zdolali soupeře, který má úplně jiné starosti a na jaře bojoval o mistrovský titul.

Jenomže hradečtí futsalisté výhody výhry nad zručským Benagem nedosáhli, neboť s tehdy posledním Třincem na domácí palubovce 2:6 prohráli.

Po polovině odehraných kol tak klesli na předposlední příčku se stejným počtem bodů, jako má poslední Česká Lípa. Skutečností však je, že jim do konce první poloviny zbývají ještě dva odložené zápasy. Důležitější pro ně asi bude ten pondělní na hřišti Sparty, které se letos nedaří, pozdější dohrávka s mistrovskou Chrudimí bude mnohem těžší.

„Do Vánoc nás ještě čekají dva zápasy, v nichž bychom potřebovali bodovat, tři čtyři body by se hodily,“ uvedl trenér hradeckých prvoligových futsalistů Michal Stříž. Vedle zápasu na Spartě Mados čeká domácí duel se Slavií, které v současné době patří ve futsalové nejvyšší soutěži třetí příčka.

Před zápasem s Třincem jste si asi představovali, že po něm na tom budete bodově trochu lépe.
V dlouhodobějším plánu to ale tak nebylo. Přece jen vítězství nad Benagem bylo nadstandardní, nepočítali jsme s ním a ani snad počítat nemohli. Ze zápasu s ním jsme tři body získali, což bylo skvělé. Pak v utkání s Třincem však už bohužel ne.

Mados v lize

  • Hradecký tým je po první polovině soutěže předposlední, má osm bodů, stejně jako poslední Česká Lípa. Hradec ale má o dvě sehraná utkání méně, čekají ho dohrávky s pražskou Spartou a mistrovskou Chrudimí.
  • Hradec prošel v létě velkou obměnou kádru, skončili bratři Drozdové, kteří se po hostování vrátili do Chrudimi, odešel Srkal.
  • Tým byl značně omlazen, mladí jsou nadějní a hned několik jich v této sezoně dostalo pozvánku do reprezentačních týmů. Například nedávno byli Dominik Zdržálek, Vojtěch Habrman a Adam Ordelt s jedenadvacítkou ve Španělsku, v devatenáctce zase dostali příležitost Jan Fenz a Martin Šejvl.
  • Do vánoční přestávky se Hradec v lize představí ještě dvakrát, v pondělí se v Praze utká se Spartou a následující pátek přivítá Slavii. zatímco utkání se Spartou bude první vzájemné obou týmů v této sezoně, se Slavií Mados už jednou hrál, na jejím hřišti prohrál hned v úvodním kole prvoligové soutěže 2:6.

Prohráli jste poměrně vysoko, kde vidíte hlavní příčiny?
Porážka je vysoká, ale nemuselo tomu tak být. Začátek byl oboustranně opatrný, my jsme měli velkou šanci, kterou jsme neproměnili, a opět jsme nešli do vedení. Do toho se záhy dostal soupeř.

Ten vás trestal hlavně ze standardních situací, sám Baron vám vstřelil první čtyři góly.
Bohužel, standardky jsme neubránili a pak už jsme celý zápas jen dotahovali. Tohle nás docela trápí, ještě ani jednou jsme v této sezoně nevedli. Také proti Třinci to tak bylo, ve druhém poločase jsme šli do presinku, myslím si, že fyzicky na tento náročný futsal i máme, ale tentokrát jsme si moc šancí nevytvořili. Soupeř se zatáhl a šikovně bránil.

Jak si vysvětlujete, že po výborném výkonu a vítězství nad jedním z nejlepších týmů celé soutěže přišla porážka s mužstvem, které je poslední?
Myslím si, že to odpovídá tomu, čím tým v posledních měsících prošel. V létě jsme ho skoro celý stavěli znovu, je v něm spousta mladých hráčů, někteří se futsal teprve učí. Vidíme na nich chuť a snahu, ale bohužel se ve svých výkonech neubrání výkyvům. A také se ukazuje, že nám to jde lépe proti kvalitnějším týmům z horních příček tabulky, které jsou silnější než my, kdy nemusíme tolik tvořit. Zato když hrajeme s týmy na naší úrovni a máme hru tvořit, dělá nám to velké problémy.

Vaši mladí hráči jsou velmi šikovní, někteří se dokonce objevili v mládežnických reprezentacích.
To je pro ně ohromné plus, vidí, že mají šanci. Někteří byli před nedávnem s jedenadvacítkou či s devatenáctkou v zahraničí, snad je to pro ně dobrá motivace.

Soutěž je v polovině, vám sice ještě zbývají dvě dohrávky, ale už je zřejmé, že vás čeká boj o záchranu. Jak situaci vidíte?
To se teprve pozná. Vzhledem k letním změnám nás spousta lidí pasovala do role sestupujícího, ale zatím stále žijeme a některé výsledky jsou dobré.

Odvety ale nebudou jednoduché, bodů moc nemáte.
Nemáme, ale teď ještě máme ty dva zápasy. Každopádně letos je liga hodně vyrovnaná, což platí i o jejím konci. Nejsou dva týmy, které by byly odsouzeny k sestupu. Je to vidět i na tom, že některé týmy, s kterými se počítalo nahoru, jsou dole a že třeba Litoměřice, které byly dlouho dole, třikrát vyhrají a už jsou hodně vysoko. Nám by pomohly dvě výhry za sebou, ale to se nám bohužel teď nepovedlo.

Co s tím budete dělat v další části sezony?
Víme, že nám chybí střední generace a že tíha leží na mladých, kteří mají nárok na chybu.

Zkusíte najít posily, které by vám pomohly?
Samozřejmě, že přemýšlíme o tom, jak tým zkvalitnit. Bohužel v současné době není moc kde brát, ohlížíme se hlavně v okolí a po futsalistech, nemá cenu vzít někoho z fotbalu. Souvisí to také s finanční nabídkou, ale touto cestou jít nechceme.Najdete na iDNES.czmobilní verze