Kotyza: Nekazme Káje radost. Přece nepoví WTA, že chce číslo 1 vrátit

Spokojený trenér David Kotyza v hledišti ve Wimbledonu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

14 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - V uplynulých dnech tenisový trenér David Kotyza uspával děti, sekal trávu... A skoro si nevšiml, že je koučem světové jedničky.

Kdysi ve Wimbledonu zažil fantastické chvíle s Petrou Kvitovou, která si v zeleném tenisovém království dvakrát vysloužila drahocennou trofej. Teď se v All England Clubu zrodil další nevšední úspěch v trenérské kariéře Davida Kotyzy, byť ho tentokrát neprovázel nezadržitelný gejzír nadšení.

Úterní porážka Rumunky Halepové s Britkou Kontaovou postrčila jeho svěřenkyni Karolínu Plíškovou na samou špičku žebříčku WTA.

Stala se první českou světovou jedničkou, byť před týdnem opouštěla Londýn rozmrzelá. Kdekdo ji považoval za kandidátku na titul. Nad Slovenkou Rybárikovou v druhém kole vedla o set a brejk. Přesto vypadla. Znalci ji kritizovali za kupu zbytečných chyb a také za neschopnost se v žáru bitvy náležitě vyhecovat.

David Kotyza

David Kotyza

Aby v dějinách neuvázla jako matné číslo 1 bez grandslamového lesku, potřebuje získat aspoň jednu ze čtyř vzácných trofejí. „Dokud se nám to nepovede, měli bychom držet hubu i krok a naplno makat,“ říká Kotyza.

Jste teď koučem světové jedničky. Co to s vámi dělá?
Já nevím. Fakt! Mám radost za Karolínu. Vím, jak moc chce uspět. A tohle je mimořádný úspěch. Na druhé straně nejsem jejím trenérem tak dlouho, abych si mohl přisuzovat nějaký výrazný podíl na dosažení téhle mety.

Opravdu to není věc, na kterou byste mohl být hrdý?
Pro mě její posun na jedničku znamená spíš zodpovědnost do budoucnosti. Rád bych pomohl k tomu, aby tuto radost následovaly nějaké další. Jsem hlavně rád, že s ní můžu pracovat. Ne proto, že je teď jednička, ale proto, jaká je holka.

Karolínu novina zastihla na tenisovém kurtu v Monaku, kde pinkala s přítelem. Jak jste se o ní dozvěděl vy?
Uspával jsem doma syna Vincenta. Začal mi pípat mobil, ozval se víckrát za sebou. Přišlo pár gratulací od známých. Tak jsem teprve zjistil že Johanna (Kontaová) vyhrála. Osobně jsem tipoval na vítězku Simonu (Halepovou). Spletl jsem se. Nevadí! (směje se)

Vždycky jste říkal, že pro tenistu není šťastné stát se jedničkou vleže na gauči. Ale význam samotného počinu to nezpochybňuje, ne?
Povězte mi, kdo by si nezvolil tu nejsladší kombinaci? Vyhrát grandslamový titul a zároveň se tím probojovat na vrchol kopce... Ale realita je jiná. Karolína si tuhle variantu nevybrala. Ale nepředpokládám, že by volala do kanceláře WTA: „Nezlobte se, já to takhle nechci.“ Přece jim jedničku nevrátí. Nekazme jí radost, zaslouží si oslavu a pak plnou parou do práce!

NA SLAVNÉ SCÉNĚ. Karolína Plíšková se chystá na servis v kulisách Wimbledonu.

Čím především si Karolína jedničku vybojovala?
Po celých těch klouzavých dvanáct měsíců podávala konzistentní výkony na vysoké úrovni. Proti minulým letům přidala i znamenité výsledky na grandslamech - finále US Open, čtvrtfinále Austrálie a semifinále Paříže. Posbírala čtyři tituly... Nezapomeňme na to, že ve dvaceti letech, čili ve věku, v němž Caroline Wozniacká už byla světovou jednotkou, se Karolína ještě ani neprotlačila do stovky! Udělala obrovský pokrok, šla si svou cestou. Má důležité technicko-taktické předpoklady, výborné podání. Do toho připočtěte spokojený partnerský život, zlepšila se v kondici. Ze všech těch střípků se potom skládá vítězné puzzle.

Můžete tenhle počin nějak srovnat s triumfy Petry Kvitové ve Wimbledonu, k nimž jste přispíval?
Nechci to dopodrobna rozebírat. Holky jsou si podobné, zejména tím, jak dobře jim to hraje. Současně se však liší osobností, povahou. Co se týče výsledků, na Petřině straně je vynikající výkon na tak důležité akci, jakou je Wimbledon, na straně Káji je úctyhodná vyrovnanost ve vysoké kvalitě v průběhu celého roku.

Může být pro Karolínu pozice jedničky svazující? Stresující?
Těžko předvídat. Až budoucnost ukáže, co s ní udělá. Pro mě bude důležité, aby byla ochotná na sobě dál pracovat a aby svoje přání dokázala uskutečnit. O tom, že má prostory ke zlepšení, víme uvnitř týmu všichni.

Bude důležité její číslo 1 „podložit“ nějakým grandslamovým titulem?
Sama Karolína ho upřednostnila jako největší tenisový úspěch, byť jednorázový. Je třeba si uvědomit, co pro něj musí udělat. Myslím, že to ví. Já to teď říkat nebudu.

Karolína Plíšková a gesto zmaru v 2. kole Wimbledonu.
Karolína Plíšková a její radost v utkání 2. kola Wimbledonu.
Karolína Plíšková returnuje v utkání 2. kola Wimbledonu.
DÍKY A ZASE PŘÍŠTĚ. Karolína Plíšková zdraví diváky po postupu do druhého kola...

Můžete její statut použít jako motivaci? Pojď, ukážeme všem, že jsi opravdová jednička!
Každý úspěch může být motivací i kamenem v batohu. Ukázat všem? Zní to hezky, ale ona především musí být spokojená sama se sebou a zároveň se chtít pořád zlepšovat. To znamená makat a zároveň se úplně nehroutit, když se něco nepovede.

Co potřebuje Karolína, aby případně dokázala převzít vládu nad momentálně vyrovnaným ženským tenisem?
Podívejte, teprve v pondělí se skutečně stane první hráčkou světa. Takže by bylo asi trochu pyšné mluvit o nějaké nadvládě. Zatím je fajn, že jsme našli shodu v tom, co je třeba zlepšovat. Dokud nevyhraje grandslam, měli bychom držet hubu a krok a snažit se na něj dosáhnout. Pro začátek tak, že nebude šlapat na plyn, zatímco má zataženou ruční brzdu.

Jak to myslíte?
Momentálně stačí, když to pochopí Karolína. (usmívá se)

Takhle ovládla Karolína Plíšková turnaj v Eastbourne:

Autor:


 

Nejčtenější

Jágr za Kladno ještě nenastoupí. Necítím se fyzicky připravený, řekl

Veřejný trénink Jaromíra Jágra s dětmi a dalšími mladými hráči třineckého klubu

VIDEO Hokejista Jaromír Jágr stále neví, kdy se vrátí v sestavě Kladna na prvoligový led. Řekl to v...

Kouč Kvitové: Není kam uhnout. Ale třeba to Petra příště všechno zabije

Česká tenistka Petra Kvitová a její kouč Jiří Vaněk během tréninku v Praze před...

Singapur (Od našeho zpravodaje) Zastavovali se u sítě. Debatovali spolu na lavičce. Směrem k Petře Kvitové často gestikuloval a...Sparta - Boleslav 4:1, tři góly do půle a domácí měli v dohrávce klid

Fotbalisté Sparty se radují z gólu v zápase s Mladou Boleslaví.

Sparťanští fotbalisté si Slavii a Plzeň už dál odskočit nenechali. Po dvou porážkách venku zabrali,...

Plíšková na Turnaji mistryň porazila obhájkyni. Kvitová prohrála

Tenistka Karolína Plíšková slaví vítězství na Turnaji mistryň nad obhájkyní...

VIDEO Ženský vrchol tenisového roku na okruhu WTA odstartoval. První den se na Turnaji mistryň...

Totální frustrace: Ricciardo po Velké ceně USA prorazil pěstí zeď

Daniel Ricciardo z Red Bullu se během tréninků na Velkou cenu USA usmívá.

Po startu odrazil útok Sebastiana Vettela a v těsném závěsu za nejlepšími třetmi spřádal plány na...

Další z rubriky

Plíšková potěšila i legendu. Věří si a snaží se, říká Navrátilová

Karolína Plíšková na Turnaji mistryň.

Singapur (Od našeho zpravodaje) Na svoji rodnou zemi nezapomíná, a tak na velkých akcích vždy bedlivě sleduje dámy, které tenisově...

Plíšková tankuje sebevědomí: Top výhra, byla jsem klidná jako dlouho ne

Tenistka Karolína Plíšková slaví vítězství na Turnaji mistryň nad obhájkyní...

VIDEO Singapur (Od našeho zpravodaje) Velká slova si šetřívá až na ty opravdu velké chvíle. „Nebudu ještě říkat, že to bylo úžasné. Ale...

Kouč Kvitové: Není kam uhnout. Ale třeba to Petra příště všechno zabije

Česká tenistka Petra Kvitová a její kouč Jiří Vaněk během tréninku v Praze před...

Singapur (Od našeho zpravodaje) Zastavovali se u sítě. Debatovali spolu na lavičce. Směrem k Petře Kvitové často gestikuloval a...Najdete na iDNES.cz