Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonový kouč Rybář euforii krotí. Musíme zůstat pokorní, říká

Ondřej Rybář | foto: Petr Lemberk, MAFRA

14 2014
Nestor českého biatlonu Zdeněk Kašper vyslovil při bilancování loňské sezony přání: Ještě tu olympijskou medaili, prosím. Český biatlon dosud žádný kov pod pěti kruhy nezískal. Změní to Soči? Euforie na základě výsledků z posledních měsíců je velká. "Musíme stát nohama na zemi," zdůrazňuje reprezentační trenér Ondřej Rybář.

Druhým rokem se však biatlonisté vezou na vlně úspěchu. Loňská sezona zrodila kometu Gabrielu Soukalovou, mezi elitu se konečně vyšvihl Ondřej Moravec.

V novém ročníku se hlasitěji se začala ozývat Veronika Vítková, už dvakrát stála na stupních. Po zdravotních problémech se výsledkem v TOP 10 vrátil Šlesingr. V Ruhpoldingu se do desítky podíval i Jaroslav Soukup. Také smíšená štafeta si na úspěchy v posledních měsících docela zvykla. 

A navrch famózní bilance Soukalové: Od začátku sezony pouze v jediném závodě nestartovala ve žlutém triku vedoucí ženy Světového poháru. V kapse má malý globus za výhru v hodnocení vytrvalostního závodu, vede i pořadí stíhacích závodů. Sbírku přidala tři individuální výhry v SP.

Ten výčet je impozantní. A očekávání fanoušků velké. 

Gabriela Soukalová

Gabriela Soukalová

Jaroslav Soukup

Jaroslav Soukup

I Rybář s kolegou od ženského týmu Jindřichem Šikolou se taky na trenérské pozici na střelnici se nezvykle často usmívají. Počet gratulací, které přijímají od svých kolegů, se neustále zvyšuje. "I ty články jsou moc hezké, příjemně se to čte," přiznává. "Já to mám ale nastaveno pořád stejně: Všemi deseti bereme každou pozici v první desítce."

Moc dobře si uvědomuje, jak je biatlon zrádný. Ideální příklad? Nedělní stíhací závod. Soukalová zvládla suverénní jízdu - na rozdíl od prosincového Le Grand Bornand - bravurně. Zatímco ve Francii skončila po jediné střelecké minele čtvrtá, v Ruhpoldingu jako bezchybná triumfovala. "V těchto případech jde o to, jak člověk využije zkušenosti. Gábina to tentokrát zvládla perfektně," chválí 24letou biatlonistku.

Ale pozitivní hodnocení od něj vyslechli i muži za umístění těsně za TOP 10. Jako dvanáctý z nedělního stíhacího závodu v Ruhpoldingu Soukup, či patnáctý Ondřej Moravec.

"Vzhledem k výsledkům Gábiny sice zůstávají ve stínu, ale jsou to hodně kvalitní výkony. Jardovi v podstatě ani není co vytknout, Ondra se ve stíhačce hodně posunul, jen škoda té střelby," posteskl si Rybář. Pozic ve druhé desítce si cení, protože: "Z těchto míst - pokud to klapne - se posouvá nahoru na pozice, na nichž jezdí Gábina, snáz než ze třetí desítky."

O medailových ambicích pro Soči od něj přesto neuslyšíte slovo. "Trénujeme na to celý rok. uvidíme, jak se s tím kdo vypořádá. Ale je to závod jako každý jiný. Tlak jsme si vyzkoušeli loni na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Zkušenost máme, ale musíme zůstat pokorní."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze