Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budínský: Musíme si do hlav vsugerovat, že můžeme být ještě lepší

Pavel Budínský | foto: Karel Pešek, MAFRA

23 2015
Žádný Američan na soupisce. Kouč basketbalového vicemistra Děčína Pavel Budínský v nové sezoně vsadí na tým kompletně složený z českých hráčů.

Napěchovaný zimní stadion a v lize i v poháru ve finále. Basketbaloví Válečníci z Děčína mají za sebou mimořádnou sezonu a před sebou mimořádnou výzvu: pokusit se tyhle historické milníky zopakovat či dokonce ještě překonat!

„Musíme si to vsugerovat do hlavy a takhle si to nastavit. Po loňském stříbrném úspěchu jsme si řekli, že by to měl být odrazový můstek pro ještě lepší sezony. Což se dobře povídá, ale může se ukázat, že to nejde zopakovat. Ale velké výzvy tady jsou,“ říká děčínský kouč Pavel Budínský.

Jaké výzvy máte na mysli?
Loni jsme hráli finále poháru, tak teď si můžete říct: pojďme ho vyhrát. To je první výzva. Druhá, že loni jsme měli bilanci 32 výher/10 porážek. Je to úžasné číslo, ale pojďme to stlačit, aby těch porážek bylo méně. Pojďme si také říct, že naplněný zimák se může opakovat. To všechno se dá krásně vysnít a vymodelovat, ale pak samozřejmě bude záležet na tom, jestli ten tým bude mít, co potřebujete. Zdravotní jistotu, kterou jsme loni měli. Nebo štěstí, že jsme zvládali vypjaté koncovky. To všechno ke sportu patří.

Napěchovaný zimní stadion ve finále NBL s Nymburkem, i vám se tento milník zaryl do paměti?
Ten zimák je silné momentum a obrovská zkušenost. Zahrát si s Nymburkem finále na tři zápasy, to je úžasné. Postoupit do finále znovu by bylo něco skvělého, ale víme, že Nymburk je Nymburk, Pardubice významně posílily, aby se do finále dostaly, Prostějov taky nebude špatný a Opava je pořád stejně dobrá. My se tentokrát budeme dostávat do role favorita favoritů a uvidíme, co to s námi bude dělat.

Pavel Budínský, trenér Děčína
Český reprezentační trenér Pavel Budínský.

Váš hráčský kádr se moc nezměnil. Bude to výhoda?
Tento tým začne spolu třetí sezonu, má na čem stavět, bude prohlubovat spoustu věcí, které v těch předešlých nemohl dělat. Víme, že máme pilíře hry, na kterých budeme stavět a že budeme pilovat takticko-technické věci, na to se těším. Co se změn týká, řešili jsme jediné jméno, Američana Tuckera. Jeho agent mu shání jiné angažmá a my se rozhodli přivést druhého českého rozehrávače Ondřeje Šišku z Brna. Ostatní jsou kluci, co nemají z nejvyšší soutěže žádné zkušenosti, tak uvidíme, co z toho bude.

Nemrzí vás, že Tucker skončil? Celou sezonu se zlepšoval, navíc jste si sedli i lidsky.
Když jsem byl mladší, tak mě ty odchody mrzely. Tihle američtí kluci basket umí a když se povedou i lidsky, tak je vždy smutné, že se loučíte s někým, s kým jste si budoval pouto. Přestože tady byl Anthony jen rok, v mých očích a v mém srdci zanechal velký dojem. Tím, jak hrál, jeho cena logicky vzrůstala, a my měli signály, že kluby z Evropy sondují terén. Já sám odpovídal trenérovi do Belgie, má mi volat někdo z Frankfurtu. Asi svou hrou přesvědčil agenty, že by mohl hrát lepší soutěž. Určitě má šanci se prosadit a já už to beru trochu jinak. Je to součást toho kolotoče. Přichází místo něj český hráč a my letos budeme mít na úvod sezony komplet českou sestavu.

To je docela průlom.
Vzpomínám si, že Děčín byl velmi konzervativní před mnoha lety, když tady měl generaci starších hráčů, a patřil k posledním klubům, který nechtěl angažovat Američana. Teď se zase zvýšil kurs dolaru, peníze nejsou, výkonnost českých mladších hráčů se zvýšila. Takže se zase vracíme k té původní myšlence. Já nejsem proti, už loni jsme dokázali, že i s jedním Američanem, který ani ve finále nemohl nastoupit, se dá udělat velký výsledek.

TRENÉRSKÝ STRATÉG. Český kouč Pavel Budínský upravuje svou taktiku během...
DŮVOD K OSLAVĚ. Český celek slaví cenné vítězství nad Tureckem. V centru dění...
Trenér české basketbalové reprezentace Pavel Budínský slaví jede z košů svého

Zvládnete to i letos?
Nedá se to podepsat krví, ale možné to je. Od kolegů poslouchám, že náklady na Američany jsou velké. Letenka, ubytování, pojištění. Když otáčíte každou korunu, tak zjistíte, že ti hráči vždycky půjdou tam, kde jim dají peníze. Letí přes oceán, je to pro ně práce, to každý musí pochopit. Zatímco čeští kluci mají vazby ke své rodině, k domovu. A jsou rádi, že jsou v klubu, který jim důvěřuje, a nejsou pod takovým tlakem, co se týká výkonnosti.

Děčín mají letos z rozehrávky táhnout 22letý Vyoral a 21letý Šiška. Půjde to?
Je to trochu unikátní. Vzpomínám si, že tady byl 35letý Sanders a 33letý Pope, a teď mám 22letého Vyorala a 21letého Šišku. Ale Vyoral si za dva roky v Děčíně vydobyl renomé a není důvod brzdit ho v kariéře. Tomáš by měl být papírovou jedničkou a Ondra dvojkou, ale klidně se to může míchat. Nebudeme určovat pořadí.

Bylo těžké udržet Vyorala, který nakoukl do národního týmu?
Všichni vědí, že ho máme ještě rok pod smlouvou, ale prokázal mimořádnou výkonnost, předvedl, že má nastavenou hlavu na těžké zápasy. A jeho agent nabyl dojmu, asi oprávněně, že Tomáš se může dostat mimo Česko. Takže my bychom rádi s Tomášem prodloužili kontrakt, ale zatím jsme se k tomu logicky nedostali. On cítí, že mu třeba Děčín bude malý a že se může dostat jinam. Ale měl by začít tady.Najdete na iDNES.czmobilní verze